Трудовий та страховий стаж: в чому різниця

28 липня 2025 р. 07:00

28 липня 2025 р. 07:00


Українці продовжують отримувати пенсійні виплати. Щороку в Україні вимоги до кількості років страхового стажу , необхідного для виходу на пенсію за віком, стають більш суворими. У Головному управлінні Пенсійного фонду України (ПФУ) в Луганській області розповіли , чим відрізняється страховий стаж від трудового.

Що таке страховий, трудовий та пенсійний стаж

У ПФУ пояснили, що страховий стаж є ключовим елементом системи соціального забезпечення в Україні.

«До 01.01.2004 в Україні основним критерієм для призначення пенсії був трудовий стаж — період, протягом якого особа офіційно працювала на підприємствах, в установах або організаціях. Поняття «трудовий стаж» охоплювало як фактичну зайнятість, так і інші періоди, прирівняні до роботи, наприклад: навчання, служба в армії, догляд за дитиною», – йдеться у повідомленні.

У Фонді зазначили, що з 1 січня 2004 року законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV впроваджено поняття «страховий стаж».

«Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок», – йдеться у повідомленні.

У ПФУ пояснили, що ключовою зміною є індивідуальний облік внесків. Кожен працівник отримав персональний обліковий запис, де фіксується розмір заробітної плати та сума сплачених внесків.

«Пенсійний стаж — це поняття, що об’єднує трудовий стаж до 2004 року та страховий стаж після 2004 року. Фактично, зараз це синонім страхового стажу, оскільки саме він враховується при призначенні пенсії», – додали у ПФУ.

На що впливає кількість стажу

У Фонді зауважили, що кількість набутого стажу впливає на:

  • право на вихід на пенсію;
  • розмір пенсії;
  • розмір лікарняних виплат;
  • розмір допомоги по безробіттю;
  • пільгові умови праці (для окремих категорій).

Який документ підтверджує трудову діяльність

Основним документом, що містить відомості про трудову діяльність та підтверджує стаж до 2004 року, є трудова книжка.

В Україні з 10 червня 2021 року законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 № 1217-ІХ запроваджено облік трудової діяльності працівників в електронній формі.

«Електронна трудова книжка є цифровим аналогом паперової та містить всю інформацію про трудовий та страховий стаж працівника», – йдеться у повідомленні.

Слід зазначити, що пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» закону 1217 встановлено п’ятирічний період, протягом якого відбувається включення ПФУ до Реєстру застрахованих осіб відомостей про трудову діяльність працівників на підставі відомостей поданих страхувальниками або застрахованими особами.

«Після завершення цих робіт наявні та належно оформлені трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис», – пояснили у ПФУ.

Так, протягом вказаного періоду роботодавці або працівники мають подати скан-копії трудових книжок до Пенсійного фонду та, надалі, вносити нові записи про призначення/звільнення/переведення лише в електронному вигляді.

Нагадаємо, чи зараховують до страхового стажу роки навчання у виші.

Трудовий та страховий стаж: в чому різниця

Джерело: zn.ua (Політика)