Іран та США домовилися про створення «лінії зв'язку» для проходу через Ормузьку протоку — ЗМІ

22 червня 2026 р. 10:51

22 червня 2026 р. 10:51


Іран і США домовилися створити «лінію зв’язку» для безпечного проходу суден через Ормузьку протоку . Таку інформацію в спільній заяві після нового раунду переговорів у Швейцарії оприлюднили посередники — Катар і Пакистан, повідомляє CNN.

Зокрема, у заяві зазначається, що ця «лінія зв’язку» має допомогти уникати інцидентів і непорозумінь, а також забезпечити безпечний рух торгових суден через Ормузьку протоку протягом 60 днів, передбачених початковим меморандумом. У меморандумі вказано, що Іран має докласти «максимальних зусиль», щоб торгові судна могли безпечно й без оплати проходити з Перської затоки до Оманського моря та у зворотному напрямку.

CNN заявляє, що Ормузька протока залишалася для Ірану одним із головних важелів впливу протягом усіх переговорів. У суботу 20 червня іранське військове командування заявило, що готове перекрити цей важливий морський шлях у відповідь на подальші удари Ізраїлю в Лівані та, як стверджує Тегеран, невиконання США домовленості про припинення війни.

Ситуацію загострила й заява американського лідера Дональда Трампа, у якій він пригрозив узяти протоку під контроль, через що переговори опинилися під загрозою зриву.

Нагадаємо, що у Швейцарії 21 червня стартували переговори між США, Іраном, Катаром і Пакистаном щодо тимчасової мирної угоди та припинення бойових дій на Близькому Сході. Сторони намагалися домовитися про ядерну програму Тегерана, а також про повне відкриття Ормузької протоки.

Зокрема, зустрічі високого рівня проходили на курорті Бюргеншток. Серед учасників — віцепрезидент США Джей Ді Венс і міністр закордонних справ Ірану.

Водночас вже на тлі початку перемовин Трамп пригрозив Ірану новими ударами, якщо той «негайно не зупинить своїх високооплатних проксі в Лівані від створення проблем».

Іран та США домовилися про створення «лінії зв'язку» для проходу через Ормузьку протоку — ЗМІ

Джерело: zn.ua (Політика)