Решетилова розповіла про побиття військових у підрозділі "Скеля" та закликала до управлінських рішень

24 червня 2026 р. 23:57

24 червня 2026 р. 23:57


Військова омбудсменка України Ольга Решетилова (Кобилинська) заявила, що про побиття та знущання над військовослужбовцями у 425-му окремому штурмовому полку "Скеля" стало відомо ще у травні-червні 2025 року. Офіс військового омбудсмана вже передав до правоохоронних органів п’ять повідомлень про злочини у підрозділі, однак результатів розслідувань досі немає. Про це Решетилова повідомила у Facebook.

Військова омбудсменка України Ольга Решетилова (Кобилинська) заявила, що про проблеми у "Скелі" вона дізналася у травні-червні минулого року. За її словами, спершу був побитий журналіст, якого перевели на службу до 425-го окремого штурмового полку, потім — капелан суміжної бригади, а згодом — ціле управління батальйону, який переформовували у 425 ОШП.

"І якщо перші два випадки ще можна було трактувати як непорозуміння і конфлікти (хоча як мінімум по капелану було відкрито кримінальне провадження), то після після побиття комбата і начальників служб батальйону стала очевидна системність", — зазначила Решетилова.

У червні 2025 року представники Офісу військового омбудсмана разом із представниками Офісу президента виїхали на полігон "Скелі". Паралельно головнокомандувач призначив перевірку силами Військової служби правопорядку.

За словами Решетилової, з полку забрали 22 військовослужбовців, які дали свідчення про побиття. Ці свідчення були підтверджені поліграфом. Разом із фахівцями ВСП вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовували знущання на полігонах.

"На жаль, керівництвом ВСП не були вжиті відповідні заходи ні щодо притягнення цієї групи людей до відповідальності, ні щодо запобігання протиправних дій у майбутньому. Тоді за підсумками перевірки ВСП було призначено службове розслідування Командуванням Сухопутних військ, і вже за його підсумками пішло повідомлення на правоохоронні органи про вчинення правопорушення. Результату розслідування досі немає", — наголосила Решетилова.

Офіс військового омбудсмана надіслав п’ять заяв про злочини у "Скелі"

Омбудсменка  також повідомила, що зустрічалася з новопризначеним генеральним прокурором Русланом Кравченком. Згодом вона та перший заступник військового омбудсмана Руслан Циганков неодноразово проводили зустрічі із заступником генпрокурора і наголошували на необхідності розслідувань щодо "Скелі". Загалом із початку роботи Офісу військового омбудсмана у січні до правоохоронних органів було направлено п’ять повідомлень про злочини у "Скелі".

"Розуміючи, що розслідувань і кадрових рішень по цьому (і іншим штурмовим підрозділам) ми можемо чекати довго, а військовослужбовці там потребують захисту вже зараз, ми почали шукати шляхи взаємодії зі "Скелею". Я переконала командира 425 ОШП, як мінімум, не допускати людей, яких ми ідентифікували як тих, які системно порушують права військовослужбовців, до роботи з особовим складом", — повідомила Решетилова.

Також, за її словами, було налагоджено майже миттєву реакцію командування "Скелі" на скарги, які надходять до Офісу військового омбудсмана та інших інституцій. Крім того, підрозділ змусили забезпечити військовослужбовцям регулярний зв’язок із рідними. Внаслідок цього вже у травні кількість скарг від близьких військових цього підрозділу щодо відсутності зв’язку знизилася на 73%. Представники Офісу військового омбудсмана регулярно відвідують полігони та місця розташування "Скелі". Водночас омбудсменка наголосила, що її офіс не може виконувати роботу правоохоронних органів і не має повноважень ухвалювати управлінські рішення.

"Тепер кілька нюансів. Я не даремно наголосила, що знущанням над військовослужбовцями займається група людей. Це важливо, бо "Скеля" — великий підрозділ, там є багато достойний бойових солдатів, сержантів і офіцерів, які не мають стосунку до того, що відбувається. Оскільки Катерина Лихогляд вирішила у своєму розслідуванні не вказувати ці групи людей, у читача складається враження, що критична ситуація у всьому підрозділі. Це не так", — вказала омбудсменка.

У "Скелі" виявили близько двох тисяч військових із залежностями

Вона також звернула увагу на ситуацію із замісною підтримувальною терапією (ЗПТ) та військовослужбовцями з наркотичною залежністю. За словами Решетилової, кілька місяців тому у "Скелі" виявили близько двох тисяч таких людей. Саме з цим була пов’язана резонансна новина про понад дві тисячі ймовірно непридатних до служби військовослужбовців в одному з підрозділів. За її словами, відповідно до наказу №402 такі люди є непридатними до служби, у виняткових випадках — обмежено придатними, однак точно не мають перебувати у штурмових підрозділах.

"Ми тоді, мʼяко кажучи, здивувались, скликали термінову міжвідомчу нараду. Наразі триває робота, ми проводимо дослідження, з якими видами залежностей люди можуть служити. Як надати доступ ВЛК до відповідних даних, щоб вони бачили інформацію по ЗПТ. Але, на жаль, мобілізація людей з залежностями триває, і це стає проблемою багатьох підрозділів, не тільки "Скелі"", — відмітила омбудсменка.

Окремо Решетилова звернула увагу на розмір "Скелі". Підрозділ за чисельністю приблизно відповідає дивізії, але при цьому має штат полку, що ускладнює управління та контроль над особовим складом. Тому в цій ситуації потрібні управлінські рішення. За словами омбудсменки, минулого тижня вона обговорювала це питання з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським. Вона зазначила, що Сирський вважає можливим поліпшення ситуації після появи окремого командувача штурмових підрозділів, який нестиме за них відповідальність.

"Я незмінно вважаю, що створення окремого виду військ призведе до масштабування негативних практик і порушень прав людини. З моєї точки зору оптимальним було б створення окремих штурмових підрозділів у кожному корпусі. Це б дозволило командиру корпусу здійснювати контроль і формувати культуру поведінки, дисципліну в підрозділі. У будь-якому разі рішення щодо штурмових підрозділів має бути добре зважене і продумане", — підсумувала Решетилова.

Наєм проаналізував заяви омбудсмена: необхідна швидка реакція держави

Ветеран та співзасновник Правозахисного центру для військовослужбовців "Принцип" Масі Найєм заявив у Facebook, що інформація, оприлюднена Ольгою Решетиловою щодо ситуації у 425-му окремому штурмовому полку "Скеля", підтверджує наявність системних проблем у підрозділі та спростовує частину аргументів командування полку.

"Якщо зібрати що писав Бабель і що писала "Скеля" то маємо те що підтверджено зі статті, те в чому не збігається з позицією "Скелі" і від кого чекати подальших дій…", — зазначив Найєм.

За словами Найєма, Решетилова дійшла висновку про системний характер проблеми. Окремо він зазначив, що інформація омбудсменки "спростовує те, що писали в "Скелі"". Аналізуючи офіційну позицію "Скелі", Найєм дійшов висновку, що твердження про нібито поодинокий характер інцидентів суперечить висновкам військового омбудсмана, яка прямо заявила про системність проблем.

"Теза "це переважно свідчення людей, які не хочуть служити або пішли в СЗЧ" спростовується тим, що: перевірку проводив омбудсман; перевірку проводив ОП; перевірку проводила ВСП; були 22 свідки; були поліграфи; були офіційні повідомлення про злочини. Тобто джерелом є не лише свідки"", — наголосив Найєм.

Він також вважає, що твердження про готовність підрозділу самостійно усувати проблеми лише частково відповідає дійсності. На його думку, про це свідчать слова омбудсменки про те, що командування довелося "переконувати" та "змушувати" здійснювати окремі кроки. Водночас він погодився, що остаточні висновки мають зробити правоохоронні органи після завершення розслідувань.

"Головний висновок. Це не виглядає що Бабель каже одне а "Скеля" інше. Тобто є підтвердження: факти побиттів; факти знущань; системність проблеми; наявність групи інструкторів, причетних до порушень; необхідність зовнішнього втручання", — вважає Найєм.

На думку ветерана, подальших дій тепер слід очікувати насамперед від правоохоронної системи та військового командування. Зокрема, він закликав Офіс генерального прокурора повідомити про результати розслідувань, а Державне бюро розслідувань — поінформувати про підозри та стадії кримінальних проваджень.

"Військової служби правопорядку — чому після виявлення групи інструкторів не були своєчасно вжиті заходи? Командування Сухопутних військ — які висновки службового розслідування? Командування 425 ОШП «Скеля» — хто конкретно усунутий, покараний або звільнений після всіх цих перевірок? Чим швидше буде реакція — тим сильніше будемо ми як держава", — підсумував Найєм.

Нагадаємо, що після повідомлень про побиття та знущання над мобілізованими у полку "Скеля" омбудсман Дмитро Лубінець оголосив про перевірку підрозділу. Він заявив, що будь-які порушення прав людини в умовах воєнного стану є неприпустимими. Омбудсман звернувся до Державного бюро розслідувань і Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони з вимогою провести повне, об’єктивне й неупереджене розслідування. Лубінець також повідомив про робочу нараду з Сирським, після якої Військова служба правопорядку почала з’ясовувати обставини, а моніторингова група офісу омбудсмана має виїхати на місце перевірки.

Решетилова розповіла про побиття військових у підрозділі "Скеля" та закликала до управлінських рішень

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua