Рух танкерів через Ормуз обвалив ціни на нафту: Brent впала до $73, WTI — до $70

25 червня 2026 р. 00:57

25 червня 2026 р. 00:57


Світові ціни на нафту різко знизилися після того, як побоювання щодо перебоїв із постачанням через Ормузьку протоку почали слабшати. Ф'ючерси на нафту марки Brent подешевшали на 4,3%, що стало найнижчим показником із кінця лютого. Американська нафта West Texas Intermediate (WTI) втратила 3,9%. Про це повідомило інформаційне агентство Reuters.

Еталонна світова марка нафти Brent у середу подешевшала більш ніж на три долари за барель і закрилася на найнижчому рівні з часу, що передував початку війни США та Ізраїлю проти Ірану. Зниження цін відбулося після послаблення побоювань щодо постачання нафти, оскільки дедалі більше танкерів залишають Ормузьку протоку.

Ф'ючерси на Brent завершили торги зі зниженням на 3,34 долара, або 4,3%, до 73,74 долара за барель. Американська WTI подешевшала на 2,87 долара, або 3,9%, до 70,34 долара за барель.

Під час торгів Brent опускалася до 73,12 долара за барель — найнижчого рівня з 27 лютого, тобто з дня, який передував американсько-ізраїльським ударам по Ірану. Водночас американська нафта вперше з 2 березня опускалася нижче позначки 70 доларів за барель.

Міністр енергетики США Кріс Райт заявив, що обсяги транспортування нафти через Ормузьку протоку практично повернулися до довоєнного рівня. За його словами, танкери залишають ключовий морський маршрут під прикриттям військових конвоїв.

Виступаючи на Reuters Global Energy Forum у Нью-Йорку, Райт повідомив, що за останню добу через Ормузьку протоку пройшло близько 20 мільйонів барелів сирої нафти. Він додав, що повне відновлення нормального судноплавства затримується через наявність іранських мін у протоці.

Також глава американського енергетичного відомства заявив, що Іран надалі не зможе блокувати Ормузьку протоку, а Сполучені Штати забезпечуватимуть проходження суден навіть у разі відсутності остаточної угоди з Тегераном.

Судноплавні дані свідчать, що у середу три танкери, які раніше були заблоковані в регіоні та перевозили загалом п'ять мільйонів барелів нафти, почали виходити з протоки. Два з них прямують до Азії. Поява додаткових поставок стала можливою завдяки тимчасовій угоді між США та Іраном.

Фізичні партії сирої нафти нині продаються зі знижками по всьому світу. Торговельні потоки змінюються під тиском стрімкого збільшення поставок із Близького Сходу, оскільки Іран готується нарощувати продажі після тимчасового послаблення американських санкцій. Крім того, ціни на Brent із поставкою у другий місяць уперше від початку війни перевищили вартість нафти з оперативною поставкою, що свідчить про збільшення короткострокових поставок.

"Позитивні сигнали з Перської затоки підживлюють оптимізм щодо потоків нафти через Ормузьку протоку. Кількість перетинів суден зросла останніми днями, хоча вона залишається значно нижчою за довоєнний рівень", — вказали аналітики ING.

Цього тижня США також дозволили продаж іранської нафти, пом'якшивши багаторічні санкції в межах переговорів щодо остаточної мирної угоди з Тегераном. В обмін Вашингтон очікує гарантій щодо ядерних інспекцій та свободи судноплавства через Ормузьку протоку.

"Якщо санкції будуть послаблені, іранське виробництво та експорт можуть відносно швидко зрости, враховуючи значну кількість, що зберігається на танкерах — ймовірно, мова йде про тижні, а не місяці", — сказав головний ринковий аналітик KCM Trade Тім Вотерер.

Оман зі свого боку заявив, що не запроваджуватиме зборів за проходження Ормузької протоки та залишить її відкритою для міжнародного судноплавства. Крім того, країна визначила два тимчасові маршрути на північ і південь від основного судноплавного коридору для безпечного виходу суден із регіону.

Водночас на ринку зберігаються сумніви щодо довгострокової стійкості домовленостей між США та Іраном. Президент США Дональд Трамп заявив у вівторок, що Тегеран погодився на безстрокові ядерні інспекції, однак Іран заперечив, що робив такі поступки.

Нагадаємо, що падіння цін на нафту відбулося на тлі відновлення руху через Ормузьку протоку, де, попри погрози Ірану, потоки сировини досягли найвищого рівня від початку війни між Вашингтоном і Тегераном. Це сталося одразу після домовленості США та Ірану за посередництва Катару й Пакистану про створення "лінії зв’язку" для безпечного проходу суден через протоку. За три дні танкери перевезли близько 20 мільйонів барелів сирої нафти. Через протоку проходять вантажі з Ірану, Іраку, Саудівської Аравії, ОАЕ та Кувейту, а основними покупцями цих поставок залишаються Японія, Південна Корея та інші країни Азії.

Рух танкерів через Ормуз обвалив ціни на нафту: Brent впала до $73, WTI — до $70

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua