Проблема дефіциту зброї в армії США не має швидкого рішення — NYT

26 червня 2026 р. 08:28

26 червня 2026 р. 08:28


Президент США Дональд Трамп та високопосадовці Пентагону намагалися вирішити проблему дефіциту боєприпасів, “підійшовши до неї з двох напрямків” під час зустрічей цього тижня. Вони закликали оборонні компанії прискорити виробництво озброєння, запаси якого вичерпалися, а також тиснули на законодавців, щоб ті затвердили додатковий пакет фінансування, пов'язаний із витратами на війну проти Ірану . Ймовірно, це буде важка битва, пише NYT .

За словами двох чиновників, під час зустрічі в Білому домі в середу, 24 червня, представники оборонних компаній заявили Трампу, що їм потрібно більше грошей для розширення виробництва.

Трамп був більш поступливим, ніж під час попередніх зустрічей. Президент США повідомив представникам компаній, що його адміністрація працює над забезпеченням додаткового фінансування. Однак очікується, що запит Білого дому про виділення $70 мільярдів додаткового фінансування зіткнеться з жорстким опором у Конгресі. Для схвалення цього запиту потрібна двопартійна підтримка в Сенаті, а майже всі демократи вже заявили, що не голосуватимуть за фінансування війни, якій вони протистоять.

До викликів, що стоять перед Пентагоном, додається й те, що деякі законодавці з обох партій з підозрою ставляться до тимчасової угоди, яку Трамп уклав з Іраном для припинення війни.

“Протягом місяців адміністрація не давала відповідей на основні питання щодо цілей та обґрунтування війни з Іраном і не надавала найнеобхіднішої інформації про витрати”, — заявила сенаторка від Демократичної партії Патті Мюррей.

Наполягання Пентагону на тому, що військові вже мають усе необхідне, також ускладнило схвалення запиту про виділення додаткового фінансування.

“В обмін на довгострокові замовлення оборонні підрядники зараз інвестують власний приватний капітал у нові виробничі підприємства та складальні лінії — забезпечуючи роботою сотні тисяч американців і заощаджуючи нашому відомству десятки мільярдів”, — заявив міністр війни США Піт Гегсет у статті, опублікованій цього тижня на сайті Пентагону.

“Наші військові отримають необхідну зброю, техніку та технології раніше, ніж заплановано. Наші найновіші програми зараз виконуються з випередженням графіка та в межах бюджету, а старі програми реалізуються на кілька років швидше”, — додав він.

Однак війна проти Ірану серйозно вдарила по запасах зброї США. Сполучені Штати витратили близько 1100 крилатих стелс-ракет великої дальності, створених для війни з Китаєм. Військові США також випустили понад 1000 крилатих ракет Tomahawk, що приблизно в десять разів перевищує кількість, яку Пентагон закуповує щороку. За внутрішніми оцінками Міністерства війни США та представників Конгресу, під час війни з Іраном Пентагон використав понад 1200 ракет Patriot та понад 1000 ракет Precision Strike та ATACMS, що призвело до тривожно низького рівня запасів.

Щоб допомогти вирішити проблему дефіциту, комітет Сенату з питань збройних сил минулого тижня схвалив законопроєкт, який може заборонити деяким оборонним підрядникам викуповувати власні акції або виплачувати дивіденди акціонерам, якщо вони попередньо не отримають дозвіл від Пентагону. У разі ухвалення цей захід стане продовженням указу, виданого Трампом у січні.

Представники Пентагону вже давно скаржаться, що компанії надають пріоритет виплаті дивідендів акціонерам, а не інвестиціям у нові заводи й обладнання, які можуть збільшити виробництво озброєння.

За словами джерел NYT, на зустрічі в середу з представниками оборонних виробників основну частину виступу взяв на себе заступник міністра війни Стів Файнберг. Він повторив позицію Пентагону про те, що оборонні компанії повинні діяти швидше. Однак чиновники зазначили, що зустріч не мала конфронтаційного характеру, а представники оборонних компаній пообіцяли докласти зусиль для прискорення виробництва.

Наразі, за словами представників галузі, звучало багато заяв про плани розширення виробництва, але фактичне розширення майже не відбулося.

Складність нарощування виробництва боєприпасів була ключовою темою на саміті Reindustrialize, що відбувся минулого тижня в Детройті, де високопосадовці адміністрації Трампа зустрілися з виробниками та інвесторами з Кремнієвої долини, які прагнуть відродити промислову базу США.

Генеральна директорка компанії-розробника програмного забезпечення для оборонної галузі Air Тара Мерфі Догерті зазначила, що Сполучені Штати стикаються з “небезпечною прірвою між тим, що потрібно військовим, і тим, що може надати сектор національної безпеки”. Вона назвала низку факторів, зокрема роздробленість систем та застарілі процеси закупівель, як причину тривалих затримок із запуском нових програм озброєння та ремонтом обладнання, що вже перебуває в експлуатації.

Тим часом представники Пентагону закликають оборонних підрядників шукати “нетрадиційні рішення”, зокрема співпрацювати з автомобільною промисловістю, щоб скористатися її досвідом масового виробництва.

Для Пентагону на кону стоїть не обов’язково здатність продовжувати боротьбу проти Ірану. Представники Центрального командування Збройних сил США цього тижня наполягали, що військові мають усе необхідне, якщо президент вирішить відновити бойові дії. Однак здатність США вести майбутні війни — наприклад, проти Китаю — може бути обмежена через дефіцит боєприпасів, на усунення якого, ймовірно, підуть роки.

Сполучені Штати мають достатньо боєприпасів для будь-якого ймовірного сценарію війни з Іраном, але вичерпані запаси створили вразливе місце для потенційного конфлікту в західній частині Тихого океану. Тому час, необхідний для відновлення цих запасів, став серйозною проблемою, заявляв Центр стратегічних і міжнародних досліджень.

Проблема дефіциту зброї в армії США не має швидкого рішення — NYT

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua