Клімкін відповів, чи важливо, що Зеленський не поїхав у Гданськ. Пояснив, чого хоче Навроцький

27 червня 2026 р. 19:45

27 червня 2026 р. 19:45


Ексглава МЗС пояснив LIGA.net рішення президента не їхати на URC

Клімкін відповів, чи важливо, що Зеленський не поїхав у Гданськ. Пояснив, чого хоче Навроцький

Те, що на тлі конфлікту з Польщею президент Володимир Зеленський не поїхав на Конференцію з відновлення України (URC) у польському Гданську, не є суттєвим моментом. Водночас польський президент Кароль Навроцький має свої розрахунки як у внутрішній, так і в загальноєвропейській політиці. Таку думку висловив дипломат, міністр закордонних справ України (2017–2019) Павло Клімкін у новому випуску "Клімкін пояснює" для .

Новий URC проходив на тлі нового україно-польського конфлікту стосовно історичної пам'яті. Навроцький забрав у свого українського колеги орден Білого Орла ( найвищу державну нагороду Польщі ) через те, що в травні той надав почесне найменування "імені Героїв УПА" одному з підрозділів Сил спеціальних операцій ЗСУ.

У Києва та Варшави кардинально протилежні погляди на роль Української повстанської армії та Організації українських націоналістів. В Україні їх шанують як борців за незалежність, однак у Польщі – звинувачують у геноциді. Разом із тим Києву потрібні хороші взаємини з Варшавою, зокрема тому, що для вступу до Євросоюзу потрібна згода й Польщі.

Замість президента на URC українську делегацію очолювала прем'єр-міністерка Юлія Свириденко .

"Участь чи неучасть Зеленського в конференції з питань відновлення – це важлива, але точно не критична історія", – вказав Клімкін.

Він додав, що такі заходи поки що є осередком розмов про Україну у цілому, а не про її відновлення, й чи почне цей формат продукувати якісь конкретні дієві речі – є скоріше питанням на перспективу.

На думку експерта, Зеленський ухвалив рішення не їхати на URC після розмов з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском , зокрема, для того, щоб не робити ситуацію, яка виникла після позбавлення ордену, питанням номер один на конференції.

Разом із цим, це також важлива історія і для польського прем'єра, зауважив аналітик.

За його словами, Навроцький хотів поставити Туска перед вибором: підписати або ні рішення про позбавлення Зеленського нагороди – і обидва варіанти мали б негативні наслідки для прем'єра, тому що у кожному разі на нього "наїхали" б польські консерватори.

"І Навроцький, який хоче на наступних виборах 2027 року поєднати цей консервативний фланг, я думаю, що він серйозно над цим працює", – вказав ексміністр.

Він додав, що Навроцький хоче бути лідером консерваторів у Польщі, які наразі не відіграють серйозної ролі у європейській політиці, – і завдяки цьому стати одним з очільників консерваторів у Європі.

Навроцький представляє партію Право і справедливість, яка наразі перебуває в опозиції. Туск належить до нинішньої владної коаліції.

З-поміж іншого, Клімкін зауважив, що частина польського суспільства й політикуму хочуть "погратися на своєму розумінні історичної справедливості".

"Вони мають на це право, як політики, але ставки, насправді, дещо більші, ніж отримати консолідацію якогось політичного спектра. І це означатиме, що Польща буде... фундаментальним викликом для нас в процесі вступу до ЄС", – вказав колишній чиновник.

Повну розмову можна подивитись за посиланням або нижче:

Клімкін відповів, чи важливо, що Зеленський не поїхав у Гданськ. Пояснив, чого хоче Навроцький

Джерело: news.liga.net (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua