США завдали нових ударів по Ірану. Трамп пригрозив Тегерану знищенням

28 червня 2026 р. 03:38

28 червня 2026 р. 03:38


Американські військові заявили, що знову завдали ударів по Ірану через кілька годин після того, як у Ормузькій протоці зазнав атаки нафтовий танкер . Це стало найсерйознішою ескалацією від часу підписання сторонами тимчасової мирної угоди два тижні тому, пише Reuters.

Кожна зі сторін конфлікту звинувачує іншу у порушенні домовленостей, досягнутих два тижні тому для припинення чотиримісячної війни.

«Може настати момент, коли ми більше не зможемо проявляти стриманість і будемо змушені військовим шляхом завершити те, що дуже успішно розпочали. Якщо це станеться, Ісламська Республіка Іран перестане існувати!» — написав президент США Дональд Трамп у соціальних мережах у суботу.

Центральне командування Збройних сил США (CENTCOM) повідомило, що американські сили завдали нових ударів після того, як уранці в суботу панамський танкер був атакований іранським безпілотником.

Державне телебачення Ірану IRIB повідомило, що в ніч на неділю за місцевим часом у південному іранському місті Сірік пролунали вибухи, однак подробиць не навело.

«Ірану була надана можливість дотримуватися угоди про припинення вогню, але він вирішив цього не робити», — йдеться у заяві CENTCOM.

Американські військові повідомили, що удари стали «прямою відповіддю на триваючу іранську агресію проти комерційного судноплавства» та були спрямовані по об'єктах військової розвідки, зв'язку, протиповітряної оборони, складах безпілотників і мінних комплексах Ірану.

Згодом представник Міністерства війни США повідомив телеканалу Fox News, що операцію завершено.

Раніше Вашингтон заявляв, що вночі завдав ударів по іранських цілях. Іран, зі свого боку, повідомив, що у суботу атакував об'єкти, пов'язані з американськими військами.

Суботній напад на танкер стався після атаки на вантажне судно в четвер , яка й спровокувала новий виток ескалації.

Іран намагається знову встановити контроль над найважливішим у світі маршрутом транспортування енергоносіїв, який почав поступово відновлювати роботу після кількох місяців перебоїв.

Британське агентство морської безпеки UKMTO повідомило, що танкер зазнав пошкоджень капітанського містка, однак усі члени екіпажу залишилися неушкодженими.

Об'єднаний морський інформаційний центр (Joint Maritime Information Center), який координує діяльність міжнародної коаліції військово-морських сил із захисту судноплавства, підвищив рівень загрози безпеці через останні інциденти.

Іран офіційно не коментував повідомлення про конкретні атаки на судна.

Водночас державне телебачення країни повідомило, що Корпус вартових ісламської революції здійснив «попереджувальні постріли» у напрямку невказаних суден, які намагалися пройти маршрутами, не погодженими з Іраном.

За повідомленням телебачення, після цього інші судна почали звертатися до іранської влади за дозволом на проходження протоки.

Раніше Міністерство закордонних справ Ірану заявило, що країна здійснила «оборонні» удари по військових об'єктах, пов'язаних зі США.

Бахрейн, де розташований штаб П'ятого флоту ВМС США, повідомив про атаку іранського безпілотника. Американські військові поки не прокоментували ці повідомлення.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс, який є головним переговірником Дональда Трампа щодо цього конфлікту, заявив, що Сполучені Штати виконують умови угоди про припинення вогню, а відповідальність за нову ескалацію поклав на Іран.

«Іран підписав угоду про припинення вогню. Ми її дотримуємося. Якщо у них є претензії щодо того, як виконується меморандум про взаєморозуміння, вони можуть просто зателефонувати. Але на насильство буде дана відповідь силою», — написав Венс у соцмережі X.

США завдали нових ударів по Ірану. Трамп пригрозив Тегерану знищенням

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua