вологість:
тиск:
вітер:
10 місяців бюджету-2024: Сергій Моргунов розповів про виклики та головні напрями спрямування коштів В умовах повномасштабної війни Вінницька громада продовжує демонструвати стійкість та баланс у використанні фінансових ресурсів.
Підбиваючи підсумки 10 місяців бюджетного року, міський голова Сергій Моргунов окреслив головні напрями спрямування коштів, досягнення громади та плани на майбутнє, визначивши ключовими пріоритетами безпеку, стійкість і турботу про людей.
За словами міського голови, повномасштабна війна, яку розв’язала росія проти України, змусила змінити орієнтири формування бюджетної політики, адже найголовнішою наразі є підтримка Збройних Сил, створення умов для убезпечення жителів, стабільної роботи критичної інфраструктури та промислових об’єктів, соціальний захист населення.
У цей час значна відповідальність лягла на місцеві громади. Разом із тим стало очевидним, що без реформи децентраліції, запровадженої Володимиром Гройсманом, у більшості із них не було б можливостей справлятися з викликами. Тож її необхідно продовжувати, зазначив Сергій Моргунов , позаяк вона дає, передусім, «інструменти для ефективної мобілізації ресурсів на місцях, можливості залучення міжнародної підтримки на реалізацію соціально-економічних проєктів».
Щодо бюджету громади, то за 10 місяців у ньому вдалось закамулювати 6 млрд 23 млн грн, а це майже 95 % доходів, запланованих на цей рік.
«Фактично ми вже підходимо за 10 місяців до планових показників (6,4 млрд грн) і прогнозуємо, що якщо все так буде рухатись як зараз, то зможемо досягти значного перевиконання бюджету, – підкреслив очільник громади. – До речі, 5 млрд грн склали власні доходи територіальної громади.
Основне джерело надходжень до бюджету, як і будь-якої територіальної громади, становить податок з доходу фізичних осіб, 64 % з яких відправляється саме на місцеве самоврядування. Далі іде єдиний податок підприємців, який стовідсотково заходить у міський бюджет, податок на нерухомість, податок на землю, акцизний податок тощо».
Оптимістичним прогнозам на закінчення бюджетного року Вінниця завдячує і роботі бізнесу – місцевого та релокованого.
«Ще від початку повномасштабної війни ми склали базу даних щодо приміщень, які релокований бізнес міг би використовувати для своїх виробничих потужностей. На сьогодні у нас уже 391 релоковане підприємство, на їх базі створено 1700-1800 робочих місць. Наразі бізнес сам визначає, де йому комфортно, і дуже приємно, що обирає Вінницю, – зазначив Сергій Моргунов. – Важливо, що ми застосували низку різних програм для підтримки бізнесу.
Це і, зокрема, часткова компенсація відсотків за кредитами, і відшкодування за встановлені сонячні батареї для суб’єктів підприємницької діяльності, й інші програми, які стосуються підтримки виробників сільськогосподарської продукції на приєднаних територіях.
Усі ці інструменти дають нам перспективи розвитку, створення нових робочих місць і, як наслідок, збільшення надходжень до бюджету та в цілому можливостей справлятися з тими викликами, які перед нами стоять, та тих пріоритетів, які ми для себе визначили – це «Бепека та оборона», «Стійкість», «Турбота»».
Безпека та оборона
Як зауважив міський голова, на пріоритет №1 – «Безпека та оборона» у бюджеті громади на цей рік передбачили суму у 980 млн грн. Але вже станом на зараз на ці потреби спрямували вже 1 млрд грн. А загалом до кінця року, зважаючи на запити, що надходять, ця сума зросте до 1 млрд 373 млн грн. Левова частка цих коштів направляється саме на допомогу військовим.
«Спектр наданої допомоги був різноманітним і залежав також від сезонності. Свого часу наші військові потребували хімічних грілок та «сухих» душів. Зараз акцент робимо на закупівлю засобів радіоелектронної боротьби, FPV-дронів, потужних квадрокоптерів Mavic 3Т, пікапів, тепловізійних прицілів та тепловізорів… Паралельно, в межах Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу, який очолює Володимир Гройсман, всі разом донатили на створення нашого БпЛА «Щедрик», який вже добре себе показав під час випробувальних польотів.
Крім того, спільно із координатами Штабу та комунальними підприємствами налагодили виготовлення багі, мобільних лазень, а ще, можливо, не таких глобальних, втім дуже потрібних речей, як буржуйки, окопні свічки, маскувальні сітки тощо».
Значна увага за цим пріоритетом зосереджувалась також на впровадженні безпекових заходів у громаді.
«У цьому році ми з нуля побудували нові протирадіаційні укриття у шести ліцеях, крім того, завершили ремонт у 8 найпростіших. І тепер у нас навчання максимально у всіх шкільних закладах відбувається в офлайн-режимі.
Це серйозна робота порівняно з іншими громадами. До нас приїжджають звідусіль, щоб перейняти досвід, запитують, як нам це вдалося, – ділиться міський голова. – Наступного року завершимо також будівництво шести укриттів у дитячих садочках. І це теж дозволить нашим дошкільнятам займатися в комфортних умовах, а їхнім батькам – не хвилюватися про безпеку малечі. Тож працюємо далі».
Стійкість
Працювала міська команда і щодо зміцнення стійкості критичної інфраструктури, можливості для вінничан стабільно отримувати всі життєво важливі послуги: водопостачання, теплозабезпечення в зимовий період, гарячої води – у міжсезоння, безперебійні та якісні транспортні послуги. Коментуючи роботу у цьому напрямі, Сергій Моргунов зокрема зосередився на викликах, які довелося долати.
«Якщо говорити, наприклад, про міськтеплоенерго, то ми направили на це підприємство тільки у цьому році 380 млн грн для відшкодування так званої різниці в тарифах. Тому що тариф сьогодні не відповідає економічно обґрунтованому, а державний бюджет не компенсує різниці. Така ж ситуація і в транспортній компанії, підтримка якої нам вартувала 380 млн грн. Я вже не говорю про водоканал.
Обласна рада як власник цього комунального підприємства вже зверталася до Вінницької територіальної громади щодо часткової фінансової підтримки. І ми за формулою 50 на 50, а це 74 млн грн, направили у вигляді субвенції обласній раді для того, щоб належним чином це підприємство могло принаймні подавати воду та здійснювати каналізування».
Крім того, значну увагу за цим пріоритетом зосереджували на впровадженні відновлювальних джерел енергії, термомодернізацію будівель закладів освіти та охорони здоров’я, придбання медичного обладнання. А також підтримку малого та середнього бізнесу.
Турбота
Торкнувся міський голова і важливих аспектів пріоритету «Турбота». Він охоплює все, що стосується соціальної підтримки вразливих категорій громадян. Але в першу чергу – родини загиблих оборонців та тих, хто воює. Важливою складовою роботи за цим напрямом є й оплата пільгових перевезень у громадському транспорті, допомога внутрішньопереміщеним особам, забезпечення дітей безкоштовним харчуванням у школах.
«Зокрема, якщо говорити про безкоштовне харчування у закладах освіти для учнів 1-4 класів, то це спільне фінансування міського бюджету та державного (70% — державної підтримки та 30% — місцевий бюджет). Але я хотів би сказати, що й до того ми фінансували безкоштовне харчування для пільгових категорій наших дітей.
А це приблизно більше 14 тисяч школярів, на що направляли теж близько 30 млн грн відповідного ресурсу, – каже міський голова. – Також на міський бюджет лягає і виплата заробітних плат працівникам бюджетної сфери. І потрібно сказати, що всі отримували кошти вчасно та без збоїв. Вперше у цьому році ми запровадили і надбавку за інтенсивність праці для працівників дошкілля, щоб полегшити навантаження на сімейний бюджет цих категорій людей».
Підсумки та плани на прийдешній рік
Загалом за 10 місяців 2024 року на ключові пріоритети було спрямовано 2,9 млрд грн. Це становить 63% видатків бюджету, здійснених за рахунок власних доходів.
«Це свідчить, що громада може заробити кошти, може ефективно їх використовувати, і ми бачимо, що у нас є відповідна практика, і ми по цих трьох пріоритетах більш-менш збалансовано втримуємо ситуацію в умовах війни, – каже Сергій Моргунов. – Якщо ж говорити про наступний рік, то робити будь-які прогнози складно. Серед викликів знову ж таки буде наповнення бюджету. Ви знаєте, що торік відбулось вилучення так званого військового ПДФО, а вже сьогодні нам доведено, що маємо і реверсну дотацію у сумі 531 млн грн направляти до державного бюджету. Сумарно від цього Вінниця втрачає близько 1,5 млрд грн. Тобто проблеми є, але будемо намагатися працювати збалансовано в межах трьох пріоритетів, щоб і у 2025 році в громаді були порядок і стабільність».
Сергій Годун
Джерело: 33kanal.comНовини рубріки
Стало відомо про загибель десятьох захисників з Вінниччини
27 листопада 2024 р. 17:44
ОЛЕГ МЕЙДИЧ: Бюджет - 2025 не вирішить питання стовідсоткового фінансування оборонних замовлень»
27 листопада 2024 р. 17:23