вологість:
тиск:
вітер:
Вінницьке муніципальне житло – приховування інвесторів, “свої” забудовники, будівництво в зоні комерції, знесення житлових будинків
Муніципальне житло – звучить так, ніби це помешкання, яке може надаватись муніципалітетом в оренду містянам за невеликі кошти або зовсім безкоштовно передаватись у власність. Але у Вінниці – це лише те житло, яке можна придбати, за інформацією влади,за нижчою від ринкової ціною за квадратний метр (хоча це не завжди так). Програмі муніципального житла у Вінниці вже 15 років. За цей час побудовано десять черг. Журналісти Агенції виявили такі факти у процесі будівництва : приховування інвесторів, непрозорий вибір забудовників, будівництво житла в комерційній зоні, знесення будівель замість передбаченої реконструкції відбуваються тощо.
Вінницька міська рада розпоряджається комунальною землею як захоче, навіть якщо там стоїть будівля КП “Муніципальна варта”, яку знесли і будують зараз житло по вулиці Родіона Скалецького, 29. Також не перепона якщо на обраній ділянці стоїть багатоквартирний будинок – його знесуть, як це зробили по вулиці Запорізька, 4. Забудовнику також не треба вирішувати питання з місцем будівництва і не потрібно брати в оренду землю або купувати її.
Приховування інвесторів будівництва
(фото https://www.pexels.com/)
Вже будується десята черга Програми муніципального житла у Вінниці, але публічно жодного разу не зазначалось, за чиї кошти воно будується. У відповідь на наш запит, Вінницької міська рада повідомила, що останній будинок цієї програми по вулиці Родіона Скалецького, 29 будується за кошти 41 інвестора і що відповідно до ЗУ “Про захист персональних даних” вони не мають право надати нам перелік цих осіб. Ми повторно попросили у міськради надати нам список інвесторів, але цього разу вже всіх об’єктів цієї Програми. Відповідь: “За 15 років в рамках Програми житлові умови поліпшили 1 365 родин, які і є інвесторами. Муніципальне житло не будується за бюджетні кошти, тому запитувана інформація не є публічною. Отже надання цих даних не є правомірним”. Муніципальне житло будується на землях комунальної власності, тому на думку юриста, ненадання списку інвесторів є незаконним.
Відповідно до висновків Верховного Суду, які викладені в постанові від 18.07.2019 справа № 554/11837/14-а інформація, пов’язана з виконанням умов договору про організацію спільного будівництві, що здійснюється за рахунок земель комунальної власності не є конфіденційною, не може бути обмежена в доступі умовами жодного договору та підлягає наданню на запит, оскільки доступ до такої інформації вже санкціонований законом і не потребує згоди сторін, які підписали умови такого договору.Отже, інформація про ПІБ або найменування юридичних осіб інвесторів повинні бути надані, оскільки вони користуються комунальною земельною ділянкою, де зводиться комплекс, – говорить юрист ГО “Платформа прав людини” Євген Воробйов
Забудовника обирають, “якого захочуть”
Вінницька міська рада, у відповідь на наш запит повідомила, що забудовники муніципального житла обираються наступним чином: міськрада надсилає пропозиції всім місцевим будівельним організаціям і хто запропонує найменшу ціну – той будує. Через Prozorro забудовника не шукають, тому що фінансується Програма не за бюджетні кошти.
(скрін відповіді Вінницької міської ради)
Юрист Євген Воробйов вважає, що забудовника треба обирати все ж таки через систему Prozorro.
Оскільки замовником будівництва є органи місцевого самоврядування, то я вважаю, що в даній ситуації це підпадає під дію ЗУ «Про публічні закупівлі,» а тому повинні обирати забудовника з найвигіднішою пропозицією саме в Прозоро. Отже, із згаданим кейсом можна звернутись до Державної аудиторської служби, яка може розглянути ці обставини та надати власну оцінку, – каже юрист ГО “Платформа прав людини” Євген Воробйов
Житло будується там, де згідно зонінгу – ділова зона
(скрін https://map.vmr.gov.ua/)
Відповідно до плану зонування, муніципальне житло, яке будується по вулиці Родіона Скалецького, 29, знаходиться в діловій зоні Г-1, де непередбачена житлова забудова. Офіційно, тут комерційної нерухомості буде більше за житлову, а саме: площа нежитлових приміщень в будівлі складає 3 605,5 м² (-1,1,2,9,10 поверхи) та 3 174 м² житлової площі (3-8 поверхи).Тобто, лише коли будівлю здадуть в експлуатацію, тоді стане зрозумілим чи це так, чи ні. Хоча заступник міського голови Андрій Очеретний нещодавно казав, що нежитлова нерухомість тут буде лише на першому та другому поверхах.
Мунжитло по вулиці Синьоводська,138 теж знаходиться у діловій зоні Г-1. Щодо цих об’єктів Вінницька міська рада на наш запит відповіла, що зона Г-1 передбачає житлові будинки із збудованими та/або вбудовано-прибудованими громадськими об’єктами. Виходить, якщо в будинку є хоч один магазин/кафе/гурток тощо, то все законно, як у нашому випадку.
(фото Агенції)
Щодо муніципального будинку по вулиці Привокзальна, 30 міськрада у відповідь на запит зазначила, що ця споруда знаходиться в зоні багатоквартирної житлової забудови Ж-4. Якщо відкрити офіційний ресурс міської ради , то там показує, що це будинок розташовується в діловій зоні Г-2.
(скрін мапи Google)
(скрін сайту https://map.vmr.gov.ua/ )
Є проблема при визначенні коду об’єкта по класифікатору – якщо громадських більше, то код як для громадських. А вся система контролю в реєстрах побудована на класифікаторах – так можна порушувати вимоги і по функціоналу території, і по цільовому призначенню ділянки, і нормативи по щільності забудови – каже експерт у сфері будівництва Георгій Могильний
Офіційно реконструкція, а по факту – знесення
(фото iStock)
У 2015 році виконком Вінницької міської ради дав добро на реконструкцію житлового будинку по вулиці Запорізька,4. На цьому місці розташовувався двоповерховий житловий барак на 12 квартир, в якому не були проведені комунікації.
(скрін з панорам Google)
Цей будинок є на аерофотозйомці 1949 року
(аерофотозйомка 1949 року)
Журналісти Агенції були тут у 2017 році, щоб поспілкуватись з мешканцями. Ми зустріли літнього чоловіка, який розповів, що їм нададуть квартири на першому поверсі новобудови, яку тут збудують. Але він не був цьому радий.
Мені тоді прийдеться в повному обсязі сплачувати за комунальні послуги. Зараз як: в туалет сходив на вулиці, набрав води з колодязя і на тому все. Взимку якісь там рублені гілки закинув в пічку й тепло. Тому я не хочу перебираться в новий будинок – зазначив чоловік.
Барак повністю знесли і побудували тут новобудову, тобто, ніякої реконструкції проведено не було.
Реконструкцію можна навіть без землі робити, якщо в межах фундаментів. А визначення “реконструкції” таке, що можна все знести і потім пальцем тикати в землю і казати, що он там залишився елемент несучої конструкції. Якщо земля є, то реконструкція в плані податків стає вигідною – за знищення основних активів треба платити податок, а так формально нічого не знищується і просто будівля змінює параметри, – каже експерт у сфері будівництва Георгій Могильний
З цього виходить, якщо колись якась комісія спитає у Вінницькій міській раді щодо реконструкції будівлі по вулиці Запорізька,4, то їх приведуть у куток цієї новобудови та покажуть пальцем, що ось тут збереглись елементи несучої конструкції двопооверхового бараку.
ТОВ “МФУФБ”
Створили дане підприємство у 2016 році з метою виконання ним функцій управителя фонду фінансування будівництва муніципального житла. Тобто, ТОВ “Муніципальний фонд управління і фінансування будівництва” (ТОВ “МФУФБ”) фінансує будівництво та займається продажем квартир.
Серед засновників ТОВ “МФУФБ” є п’ять комунальних підприємств, які внесли своє частки в статутний капітал компанії, який зараз складає 31 мільйон гривень. Формально ТОВ “МФУФБ” є приватним підприємством, але оперує воно комунальними коштами. Ми запитали у нашому запиті до Вінницької міської ради навіщо ТОВ “МФУФБ” статутний капітал у 31 мільйон гривень. У відповідь отримали інформацію про те, що відповідно до законодавства управителем може бути та фінансова установа, статутний капітал котрої не менше одного мільйона євро.
Тепер розглянемо забудовників (підрядників)
ТОВ “Вінницябуд”
Пілотний проєкт програми “Муніципальне житло місто Вінниця” вирішили почати з будівництва житлового будинка по вулиці Келецька,128,а. Забудовником обрали ТОВ “Вінницябуд”. Ця будівельна компанія побудувала десятки багатоквартирних житлових будинків у Вінниці та області. Тільки “натендерила” ця компанія на суму понад 800 мільйонів гривень. Олександр Піщик, який вже майже п’ять років займає посаду заступника Начальника Вінницької обласної військової адміністрації, до того займав посаду заступника генерального директора ТОВ «Вінницябуд». Олександру Піщику належить ділянка, де побудували ЖК “Парковий”.
(фото ЛУН)
На думку поліціантів, це будівництво є незаконним, тому по даному факту відкрито кримінальне провадження.
Щодо цього будівництва, то думаю, що з цього приводу вам краще звернутися за інформацію до забудовника. Цю ділянку, як власник, я передав по договору суперфіції з відповідною реєстрацією в реєстрі речових прав,тому все що стосується офіційних коментарів та якихось проваджень, ці питання необхідно задавати саме користувачу – каже заступник Начальника Вінницької обласної військової адміністрації Олександр Піщик.
ДП “Вінницьке інженерно-будівельне управління” (ДП “ВІБУ”)
Це підприємство будувало муніципальне житло на розі вулиць Смірнова/ 1 провулок Український
Будівлю на Кості Широцького, 18а
Три будинка на вулиці Гетьмана Мазепи
Та житловий комплекс на вулиці Запорізька,4
Забудовником цих муніципальних будинків є державне підприємство, яке належить до Міністерства оборони України. ДП “ВІБУ” уклав договори субпідряду на будівництво останніх двох будинків з підприємством, яке має таку саму назву, але це вже приватна фірма ТОВ “ВІБУ”. Коли заснували державне підприємство “ВІБУ” у 1997 році, першим керівником компанії був Валерій Коробков, а приватну компанію ТОВ “ВІБУ” заснували у 2000-х роках. Серед засновників була дружина Валерія Коробкова , що свідчить про початковий зв’язок цих двох підприємств.
На думку правоохоронців , ТОВ “ВІБУ” з 2013 року по 2017 pік, з метою легалізації виведених коштів, уклав ряд цивільно-правових договорів про поставки товарів з ТОВ «Тандем Будгруп» на суму 20,2 мільйона гривень, ТОВ «Готліб ЛТД» на суму 747 тисяч гривень, ТОВ «Альфа-Аверон» на суму 1 мільйон гривень, ТОВ «Реал-Гранд-Буд» на суму 4,4 мільйона гривень, ТОВ «Шрим» на суму 594 тисяч гривень, ТОВ «Кубера Дхана» на суму 13,2 мільйона гривень. Ці перерахування коштів були зроблені з метою ускладнення податкового аудиту, тобто, ухилення від сплати податків.
Засновником ТОВ «Тандем Будгруп» був Валерій Дан, ТОВ «Шрим» – Роман Дан. Це брати Олександра Дана, який був депутатом Вінницької міської ради в 2015-2020 роках. Керівницею всіх інших підприємств (крім ТОВ “Кубера Дхана”) була Людмила Корольова, яка також була керманичкою ТОВ “Домінор-Альянс”, юридична адреса котрого вулиця Київська,16 у Вінниці. За цією адресою знаходиться бізнес-центр “Тетріс”, один з власників якого є ПП “Інтерконсенто”. Ця фірма належить Валерію та Олександру Дану.
ТОВ “Каскад-Будінвест”
Збудував муніципальне житло по вулиці Анатолія Бортняка
(фото https://vn.20minut.ua/)
Проти будівництва цього житла була та сама громада, для якого цей будинок запланували побудувати. Коли у квітні 2021 року швидкоруч встановили паркан навколо місця майбутнього будівництва, мешканці мікрорайону Поділля спробували знести паркан. На місці прибуло багато поліціантів та молодиків спортивної зовнішності. Але до бійок не дійшло.
(фото https://vinnitsa.info/)
(фото https://vinnitsa.info/ )
Протести були також під будівлею міської ради.
Попри це муніципальне житло все ж таки побудували. Підрядник – ТОВ “Каскад-Будінвест”, знайомий вінницькому міському голові Сергію Моргунову, адже він будува в його дочці комерційну нерухомість біля ТСЦ “Пасаж” біля зупинки “Лісопарк”, який належить сестрі мера Оксані Моргуновій.
Один з власників ТОВ “Каскад-Будінвест” Андрій Голощук, який прописаний в будинку на території так званої “придністровської молдовської республікі”, має дві квартири та три комерційних приміщення в будинку по вулиці Мури,4а. Цю будівлю збудувала його компанія ТОВ “Каскад-Будінвест” на замовлення ТОВ “Універсал 4”. На той момент це підприємство належало депутату Вінницької міської ради Петру Бабію та депутату Вінницької обласної ради Олександру Масленнікову. Зараз ТОВ “Універсал 4” належить Олені Голощук, яка, скоріше за все, приходиться родичкою власників ТОВ “Каскад-Будінвест”. Має квартиру та комерційну нерухомість в будинку по вулиці Мури, 4а донька мера Вероніка Моргунова.
Яка “фішка” муніципального житла
Вінницька міська рада постійно наголошує на тому, що переваги цього житла в тому, що ціна на м² найнижча у Вінниці. Якщо казати про будинок по вулиці Привокзальна,30, де ціна за м² 27 990 гривень – то це так і є. У найближчих житлових комплексах ціни за м² наступні: ЖК “Волошковий” – від 33 тисяч гривень, ЖК по вулиці Євгена Пікуса,14 – від 43 тисяч гривень, ЖК “Turkish City” – від 45 900 гривень.
Але в муніципальному будинку по вулиці Родіона Скалецького, 29 ціна за м² складає 32 900 гривень. Наприклад, в ЖК “Добробут” ціна за м² стартує від 29 900 гривень , ЖК “Озерний” – 30 тисяч гривень , мікрорайон “Академічний” – 30 900 гривень.
Право купити квартиру у муніципальному житлі мають військові, ВПО, освітяни та інші працівники соціальних структур.
Муніципальне житло на Вінниччині та в інших містах надається безкоштовно у користування
Якщо у Вінниці квартири у мунжитлі мають одну з найнижчих цін по місту, то в області та в інших містах таке житло надається взагалі безкоштовно.
Ми надіслали запити у всі 63 громади, які є на теренах Вінницької області, щоб дізнатись чи колись в них будувалось/будується муніципальне житло. Такі об’єкти є лише в Погребищі та в Ямполі.
У 2019 році в Ямполі в експлуатацію зданий житловий будинок на 12 квартир, 10 з котрих були надані безкоштовно, якщо фахівці відпрацюють на державу 15 років.
( фото www.vin.gov.ua)
У Погребищі по вулиці Вінницька є житловий будинок на вісім квартир, які надані молодим спеціалістам та лікарям віком до 35 років КП «Погребищенська центральна лікарня» та КП «Погребищенський центр первинної медико-санітарної допомоги» як службове житло, тобто, надано безкоштовно в користування.
Також ми направили відповідні запити в інші обласні центри, щоб дізнатись чи в них дії програма муніципального житла. Такої програми немає у Дніпрі, Луцьку, Ужгороді, Черкасах, Чернігові, Рівному, Запоріжжі, Полтаві.
В Києві подібна ситуація, як у Вінниці по вулиці Запорізька, 4. Знесли стару будівлю і замість неї побудували багатоповерховий будинок, де дали житло тим, хто проживав у знесеному об’єкті та військовослужбовцям, і особам з інвалідністю.
(фото https://domik.ua/ )
Ще у столиці будується кілька будинків по вулиці Качалова, 40, де покупці можуть скористатися програмою співфінансування: 50% – кошти населення, 50% кошти бюджету або 70% – кошти населення, 30% – кошти бюджету.
Під Житомиром за кошти Товариства Червоного Хреста України будуються 56 модульних будинків для ВПО. У самому місті на провулку Червоному будуються чотири 4-поверхових будинків для ВПО. Житло надаватиметься безкоштовно у користування.
У Кропивницькому побудовано три багатоквартирних будинка, в якому проживають працівники медичної галузі, пільгові категорії громадян, ВПО. Житло надається як службове (безкоштовно) у користування. Будівлі побудовані за бюджетні кошти.
У Івано-Франківську, Тернополі, Чернівцях за грантові кошти “НЕФКО” будуватимуться багатоквартирні житлові будинки для ВПО. Квартири їм надаватимуться безкоштовно у користування.
- інвестори будівництва Вінницябуд ділова зона житлова забудова зонінг комерційна нерухомість Муніципальне житло Олександр Піщик підрядник план зонування
Новини рубріки
Як вибрати якісні засоби для самозахисту: поради для початківців
28 листопада 2024 р. 18:59
У Вінниці визначили переможця конкурсу з вшанування Захисників
28 листопада 2024 р. 18:59
У Вінниці закрили адмінпровадження через домашнє насилля жінки щодо ексчоловіка
28 листопада 2024 р. 18:51