З турботою про історичне надбання Вінниці: що зробили у 2024 році для збереження культурної спадщини територіальної громади

04 квітня 2025 р. 13:23

04 квітня 2025 р. 13:23


Основними напрямами діяльності стали моніторинг стану пам’яток, реставраційні роботи, інформаційна та просвітницька діяльність, а також інвентаризація реєстру та переліку об’єктів культурної спадщини

Як з азначається на сайті Вінницької міської ради, на засіданні виконавчого комітету 3 квітня розглянули та затвердили звіт департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради про хід виконання Програми збереження культурної спадщини та розвитку історичного середовища ВМТГ на 2024-2026 рр. Згідно із ним, основні зусилля торік були спрямовані на заходи з охорони та популяризації культурного надбання територіальної громади, що формує її унікальність та сприяє розвитку туризму й освіти.

«У 2024 році заходи щодо збереження культурної спадщини відбувалися в умовах складної економічної та безпекової ситуації. Попри виклики, пов’язані з фінансуванням та технічним станом об’єктів, Вінницька міська територіальна громада продовжила активну роботу з охорони та популяризації культурного надбання. Основними напрямами діяльності стали моніторинг стану пам’яток, реставраційні роботи, інформаційна та просвітницька діяльність, а також інвентаризація реєстру та переліку об’єктів культурної спадщини», – зазначив директор департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради Яків Маховський.

Крім того, за словами Якова Маховського, з набуттям повноважень Бюро охорони культурної спадщини (БОКС), яке було сформовано торік у структурі департаменту, посилилася робота щодо розробки та затвердження правил утримання таких об’єктів власниками та користувачами.

«Задля налагодження тісної комунікації з ними, започаткували періодичні зустрічі, які фахівці БОКС проводять безпосередньо у місцях розташування пам’яток. Здійснили вони й низку відкритих заходів. Також триває робота зі створення та впровадження структури громадського нагляду за станом і використанням пам’яток, їхніх територій і зон охорони, археологічних та історичних ареалів. Це будуть жителі населених пунктів, які на правах громадських інспекторів, разом із досвідченими колегами з Бюро відстежуватимуть ситуацію зі збереження об’єктів культурної спадщини», – розповів він.

Особлива увага, у межах реалізації Програми, приділялася, зокрема й оцифруванню інформації про пам’ятки, створенню актуальної бази даних про них та включенню щойно виявлених об’єктів до реєстру архітектурної, монументальної чи історичної спадщини. А таких на отримання відповідного статусу подали близько 20-ти.

З турботою про історичне надбання Вінниці: що зробили у 2024 році для збереження культурної спадщини територіальної громади

Джерело: mistonadbugom.com.ua