вологість:
тиск:
вітер:
Червоні двері, жовті двері: небезпечна гра, яка вже дісталася Барської громади. Що каже психолог
Останнім часом у підлітковому середовищі знову почали згадувати про містичну гру «Червоні двері, жовті двері» (англ. Red Door, Yellow Door ), яку називають грою свідомості. Її «популярність» то згасає, то знову зростає, особливо після публікацій у соцмережах. За останні кілька тижні ця гра "дійшла до Барської громади і в неї активно грають на перервах у класах. Але чи це безпечно, і чи це справді проста дитяча забавка - сайт БарNews.City розбирався разом з Ольгою Беляєвою, підлітковою психотерапевткою, практичною психологинею ВСП "БФКТБ НБУ".
У медіа про цю гру писали вже давно - з 2023 року. Суть гри – це занурення в уявний світ, де учасник подорожує у власній підсвідомості, ніби відкриваючи двері до різних переживань, образів і страхів. Але така «гра» не така вже й безпечна, як може здатися на перший погляд. Є версія, що популярності вона набрала в росії, і саме звідти поширилася.
Як проходить гра
Один з учасників лягає на підлогу або іншу рівну поверхню, закриває очі. Інший сідає поруч і починає масажувати круговими рухами скроні та повторювати фрази на кшталт: «червоні двері, жовті двері, будь-які інші двері», поки той не уявить себе в якомусь приміщенні. З цього моменту розпочинається мандрівка внутрішнім світом: уява виводить учасника до різних дверей, за якими – образи, спогади або вигадані сцени. Інструктор розпитує, що бачить гравець, і направляє далі.
У дітей і підлітків вона може мати непередбачувані наслідки. Особливо якщо гру раптово переривають – що трапляється часто, коли «інструктори» не мають жодного досвіду в роботі з психікою, та й за правилами "гри", якщо учасники відчувають небезпеку, то гру треба перервати: або прокинутися "піддослідному", або ведучий має його розбудити, бо "можна не вийти з того стану".
Що каже психолог
Психологиня й підліткова психотерапевтка Ольга Беляєва розповідає, що про гру дізналася понад рік тому, але тоді в нас про неї ніхто не чув, тож вона не піднімала цю тему, щоб не провокувати її поширення: «Ця гра точно не для розваги. Психіка людини – дуже тонка матерія. Ігри з підсвідомістю можуть спровокувати небезпечні наслідки, зокрема панічні атаки, фобії, порушення сну тощо».
За словами фахівчині, під час гри дитина часто проговорює травматичний досвід, витягує на поверхню забуті образи. Але без «закриття» переживань (як це робиться у професійній психотерапії) це може тільки нашкодити.
« Ціль цієї гри – викликати страх , – пояснює психологиня. – Це - певне навіювання, підключення уяви. Сама гра і її різке переривання може спровокувати напад тривоги або панічну атаку ».
Фахівчиня також підкреслює, що у вразливих підлітків гра може спровокувати навіть німоту або заїкання, а наслідки іноді з’являються не одразу, а через деякий час.
Натискання на скроні може сприяти концентрації та навіюванню, особливо в сприйнятливих або вразливих людей, пояснює психологиня.
У дітей сильніша уява та слабше критичне мислення — тому вони можуть більше піддаватися впливу:
" Гра впливає на психіку. Через сугестивність (здатність до навіювання, здатність сприймати психічний вплив з боку іншої особи або групи осіб) та уяву. Рівень впливу залежить від психологічної вразливості. Наприклад людина чує: "Тобі стає холодно" — і їй справді стає холодно. Дитина вірить, що під ліжком монстр — бо хтось їй це сказав ".
Що кажуть інші фахівці
В мережі, де гру обговорюють давно, пишуть, що деякі діти справді потім відчувають психологічні наслідки. Але крім того, гра може завдати і фізіологічних травм, адже невмілий масаж скроней може привести до перетискання скроневої артерії, що може викликати головні болі тощо.
Що робити батькам
Ольга Боляєва каже, що батькам слід максимально уважно поставитися до поширення цієї гри і дала кілька порад :
- Поцікавтеся, як дитина проводить своє дозвілля. Хто є її в оточенні.
- Запитайте підлітка чи він щось знає про подібні розваги. Але з позиції "слухаємо не засуджуємо".
-
Поспостерігайте, чи не змінилася поведінка підлітка. Якщо помічаєте не властиві раніше патерни поведінки, то запитайте з великої турботи:
- як ти?
- що у тебе нового чи незвичного відбувається зараз? - Якщо складно самостійно впоратися із проблемою, зверніться до психотерапевта.
Поради підліткам:
- Підлітки живуть з цікавістю до Світу, і це дуже добре. Та важливо зосередити увагу на тому, що не все варто пробувати. Вміти сказати "ні" навіть більшості.
- Якщо ти читав цю статтю, то ти знаєш, що гра не є корисною і грати її не варто.
- Якщо ти став свідком подібних розваг - спробуй зупинити гру. Якщо не вдається - поклич дорослих.
- Якщо вже так трапилося, що ти став учасником цієї гри та бачиш, що у тебе підвищився рівень тривоги, з'явилися панічні атаки, збився сон, можливо, ти став боятися конкретних подій або заходитися у певних місцях - скажи дорослим. Просити про допомогу не соромно.
Крім того, психологиня розповідає, що є ряд експериментів на які не варто погоджуватися, і гра «Червоні двері, жовті двері» - одна з них. А також:
- Експерименти, що мають у своїй основі психологічне насилля (які передбачають приниження, знущання, ізоляцію - такий рід експериментів висвітлюють у фільмах, де підлітків приймають у "братства".
- Експерименти, що полягають у зміні ідентичності людини (найвідомішим є Стенфордський тюремний експеримент Ф.Зімбардо 1971, де в учасників були ролі охоронців і в'язнів).
- Експерименти, які полягають у фізичному пошкодженні інших.

Новини рубріки

Що треба знати про ящур і як від нього захистити тварин?
17 квітня 2025 р. 17:55

Виховательки з Вінниччини плетуть маскувальні сітки для ЗСУ
17 квітня 2025 р. 17:39

На Вінниччині засудили зловмисника, обвинуваченого у вбивстві 92-річної жінки
17 квітня 2025 р. 17:38