У Чорнобилі птахи зазнають серйозних генетичних змін: вчені пояснили, чому це відбувається

22 квітня 2025 р. 02:35

22 квітня 2025 р. 02:35


Життя птахів у Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ) не є легким. Зокрема під час нового дослідження вчені вивчили птахів, які живуть на території, де вже немає людей. Врешті-решт дослідники виявили зв’язок між рівнем та мікробіомом їхнього кишківника, що свідчить про те, що на їхнє здоров’я впливає неспокійне середовище, в якому вони перебувають. Про це пише IFLScience .

Відомо, що Чорнобильська зона відчуження – це дуже забруднена територія в Україні навколо Чорнобильської атомної електростанції, де 26 квітня 1986 року сталася жахлива аварія.

З моменту закриття станції 38 років тому біологічне різноманіття почало розквітати завдяки відсутності людської діяльності, попри високий рівень радіації.

“Наслідки радіологічного забруднення для дикої природи досі широко не вивчені, особливо ризики, що постають перед дикими тваринами в ранньому віці.  Радіологічне забруднення створює додатковий стрес, з яким організми повинні впоратися, що призводить до безлічі наслідків, які ще не до кінця зрозумілі. Вивчення його наслідків має вирішальне значення, якщо людство прагне до ще більш ядерного майбутнього”, – підкреслив аспірант Університету Ювяскюля Самелі Пірто .

Тому під час нового дослідження Пірто разом зі своєю командою вивчав, як опромінене середовище впливає на два поширені європейські види співочих птахів, а саме синицю велику та мухоловку.

“У двох різних регіонах, в одному з яких радіологічне забруднення було високим, а в іншому – відносно низьким, було розміщено кілька шпаківень, і пташині мешканці були порівняні за допомогою низки тестів”, – додали в IFLScience.ad

Попри те, що на дуже забруднених територіях було зайнято менше гнізд, не було виявлено значних відмінностей в екології розмноження або здоров’ї пташенят. Крім того, як виявилось, птахи на забруднених територіях мали більшу різноманітність комах у своєму раціоні.

Водночас вчені виявили й деякі головні відмінності. Зокрема зразки ДНК з калу птахів показали склад їхнього мікробіому – ключового фактора здоров’я, завдяки чому науковці зрозуміли, як радіація може впливати на птахів.

“Ці результати створюють цікаве підґрунтя для розуміння екології птахів на радіоактивно забруднених територіях. Вони дають нам цінну нову інформацію про вплив радіації на молодих птахів – область досліджень, яка до цього часу залишалася неясною”, – наголосив Пірто.

Попри те, що відмінності можуть здати не дуже помітними, інші дослідження показали, що радіація впливає на птахів ЧЗВ значно сильніше.

Аналіз 550 птахів, що належать до 48 видів, які мешкають поблизу Чорнобиля, проведений у 2011 році, показав, що їхні голови та мозок зменшилися внаслідок низького рівня радіації, що перешкоджає їхньому розвитку. Вчені навіть припускали, що це вплинуло на їхні когнітивні здібності”, – нагадали у матеріалі.

У Чорнобилі птахи зазнають серйозних генетичних змін: вчені пояснили, чому це відбувається

Джерело: misto.vn.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua