вологість:
тиск:
вітер:
Барський історичний музей відзначив 40-річчя в День вишиванки
15 травня Барський історичний музей урочисто відзначив 40-річчя з дня свого заснування. Святковий захід приурочили до Дня вишиванки — символічної дати, яка нагадує про глибоке коріння української культури.
Через дощову погоду святкування відбулося в приміщенні місцевого кінотеатру, де нині й розташовується музей. Тут для гостей організували виставку музейних експонатів, серед яких і старовинні вишивки — одні з найцінніших експонатів фондів, а також картини та барельєфи заслуженої майстрині народної творчості Віри Бичкової. До ювілейної експозиції долучилися й місцеві майстри, які представили свої роботи (вишиванки, витинанки, гончарні вироби тощо) й вишиванки з родинних архівів.
Урочиста частина заходу включала музичні виступи місцевих колективів та слова вітання від запрошених гостей. Прозвучало чимало щирих подяк на адресу директорки музею Наталії Гаєвської, якій вручали квіти, подарунки та пам’ятні сувеніри.
Міська рада передала музею сертифікат на 40 тисяч гривень, фотограф Сергій Попік — ящик старовинних світлин та інших артефактів, краєзнавці — зразки збруї та зброї, бібліотека — архів відеозаписів своїх заходів і солодкий подарунок. Інші гості також долучилися до святкування з подарунками, експонатами та теплими словами.
Історичний екскурс від директорки музею
Наталія Гаєвська, нинішня директорка Барського історичного музею, зробила для гостей історичний екскурс в минуле закладу:
Ініціатором створення музею та першим його директором був викладач суспільних дисциплін Барського професійно-технічного училища №8 Борис Любуня. 8 травня 1985 року музей вперше відкрив свої двері для відвідувачів під назвою «Музей революційної, бойової і трудової слави».
У 1991 році музею надали звання «народного», а з 2001-го він став називатися «Музей історії м. Бар». З часом тематика експозиції значно розширилась, і заклад набув історичного спрямування. У 2010 році за рішенням районної ради музей перейменували в КЗ «Барський районний історичний музей», а з 2021 року — в КЗ «Барський історичний музей» Барської міської ради. Нині він розміщується на другому поверсі місцевого кінотеатру.
Фондова колекція музею налічує понад 9,5 тисяч експонатів. Вони охоплюють ключові періоди історії краю — від археологічних знахідок трипільської, черняхівської та скіфської культур до подій ХХІ століття.
Експозиція побудована за хронологічним принципом: період XV–XVIII століть, національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, економічний розвиток у XIX столітті, Українська революція, голодомор, Друга світова війна, Революція Гідності, війна на Сході України та повномасштабне вторгнення Росії.
В етнографічному розділі музею представлені предмети домашнього вжитку, глиняний посуд, ткацький верстат, традиційний одяг. Окремо — розділ, присвячений мистецтву: роботи барських керамістів (Решітники, Самолович, Круликовський) та велика добірка творів Віри Бичкової. Окрасою є фортепіано німецького виробництва початку ХІХ століття — родинна реліквія, подарована музею директоркою Польського дому Маргаритою Медведєвою.
Музей проводить виставки, лекції, майстер-класи, активно бере участь у фестивалях, конференціях та культурних подіях поза межами громади.
Барчан запрошують долучитися до поповнення фондів музею
Після урочистої частини всі охочі мали змогу відвідати виставку та ближче ознайомитись із музейною колекцією. Ювілей став нагодою не лише згадати минуле, а й подякувати всім, хто зберігає і примножує історію Барської громади.
Музей запрошує всіх мешканців Барської громади долучитися до поповнення своїх фондів. У багатьох родинах зберігаються старовинні речі, які можуть стати частиною культурної памʼяті, яка б зберігалася в музеї і мали доступ усі охочі. Якщо у вас є такі предмети — не зволікайте, саме вони можуть стати безцінною частиною спільної спадщини.

Новини рубріки

У Вінниці підбили підсумки XII-го фествалю VinBookFest
15 травня 2025 р. 16:38

У Вінниці провели патріотичний «БатлУМ» для учнів навчальних закладів
15 травня 2025 р. 16:38