вологість:
тиск:
вітер:
У Вінниці оживили історії видатних жінок у межах проєкту «Вона зазвучить по-новому»
Близько 10 місяців у Вінниці тривав проєкт «Вона зазвучить по-новому», в рамках якого розробили одну пішохідну і три відеоекскурсії про досягнення жінок Вінниччини, а також проєктну сторінку в Instagram з публікаціями історій видатних жінок Поділля.
Про це повідомляє Вінницька міська рада.
Це проєкт правозахисної ГО «ВІСЬ», який реалізували за грантові кошти від «Українського жіночого фонду» і завдяки якому підсвітили десятки історій про жіночий внесок у культурний та економічний розвиток Вінниччини й України.
Серед постатей – літературознавиця і шістдесятниця Михайлина Коцюбинська, народна співачка і носійка фольклору Явдоха Зуїха, мисткиня і літераторка Аріядна Стебельська, перша директорка вінницького театру Тетяна Лентовська, “подільський голос капели Кошиця” Ніна Дяченко-Гордаш, бразильська письменниця Кларісе Ліспектор, краєзнавиця і музеєзнавиця Людмила Кароєва, громадсько-культурна діячка Софія Русова, військова УНР Харитина Пекарчук, письменниця Кароліна Вітгенштейн фольклористка Настя Присяжнюк, королева Бона Сфорца та багато інших.
«Ми хотіли, щоб імена цих жінок звучали гучніше, щоб вони були налижним чином поціновані, тому що ми стоїмо на їхніх плечах, на досягненнях, на зусиллях… Цей проєкт для нас дуже ціннісний, і мені б дуже хотілося, щоб люди, які проводять екскурсії у Вінниці, користувалися усіма цими матеріалами. Адже це й була ідея нашого проєкту», – розповіла голова правління ГО «ВІСЬ» Світлана Дубина.
Результати цього проєкту організаторки презентували 15 травня у співпраці з департаментом маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради. На цій зустрічі були присутні й авторки кращих екскурсій, які розробили в рамках проєкту – Руслана Бойко і Оксана Роздорожнюк.
Працівниця Музею Вінниці Руслана Бойко представила екскурсію середмістям Вінниці «Невидимі постаті: жінки Української революції» – про участь жінок у боротьбі за Українську державу. Серед них – жінки у війську Харитина Пекарчук і Йосипина Лисогор, зв’язкова повстанського загону Якова Гальчевського Ольга Битинська, а також інші діячки: Тетяна Кошиць, Летта Ярошинська, Софія Русова, Ірина Шмігельська-Климкевич і Людмила Старицька-Черняхівська.
«Ми відкриваємо імена не лише вінничанок, а й тих, хто жили тут тимчасово у добу Української революції 1917-1921 років і відіграли важливу роль у боротьбі за Українську державу, будучи у війську, в політиці та в культурі, – розповіла Руслана Бойко. – Мені хочеться висловити велику вдячність колегам з Музею Вінниці за консультування і допомогу, і окремо – Олесі Мацютевич, яка працювала у площині жінок в добу Української революції. Якби не її дослідження, напевно, цієї екскурсії і не було».
У свою чергу гідеса Оксана Роздорожнюк стала авторкою віртуальної подорожі Вінниччиною. Два з трьох відео уже опубліковані на сторінці ГО «ВІСЬ» і їх можна переглянути. У першому йдеться про життя таких постатей, як Марія Щербатова, Марко Вовчок, Софія Потоцька та Надія Танашевич. Другий фільм присвячений майстрині гончарного мистецтва Тетяні Шпак з Бубнівки, Насті Присяжнюк з Погребища, яка зберегла та записала тисячі народних пісень і творів, а також знаній коровайниці з Байківки Лілії Ступак.
«Другий фільм – про жінок, які настільки просто, скромно і відповідально працюють, зберігаючи нашу культурну спадщину, що мені би хотілось, щоб їх якомога більше людей побачили і почули», – сказала Оксана Роздорожнюк, адже саме це відео показали присутнім на презентації.
Також зауважимо, що усіма напрацьованими матеріалами в рамках проєкту «Вона зазвучить по-новому» організаторки поділилися з департаментом маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради.
«Це насправді хороший привід більш публічно і в різних формах пошановувати жінок, які буквально створювали цілі інституції, цілі напрямки розвитку міста. Я окремо би згадав ще про Раїсу Панасюк, чиїм ім’ям ми точно маємо пишатися в контексті створення безбар’єрного середовища в Україні. І дуже хотів би, щоб цими історіями надихались нові покоління сильних, сміливих жінок. Зі свого боку точно можу сказати, що ми проведемо тренінг для тих, хто формує туристичну пропозицію Вінниці, щоб ці історії звучали й на наших екскурсіях, зокрема для делегацій з інших міст та країн», – зазначив директор департаменту маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені.
Більше про проєкт – за посиланням .

Новини рубріки

Для виробництва електроенергії: Вінниця надасть Балаклії 10 мільйонів гривень
17 травня 2025 р. 06:46

У Вінниці провели Національний ярмарок вакансій
17 травня 2025 р. 06:46

Перші муніципальні ваучери для підтримки бізнесу отримають троє вінницьких ветеранів
17 травня 2025 р. 06:46