вологість:
тиск:
вітер:
У Вінницькій громаді затвердили перший комплексний безбар’єрний маршрут
Протяжність маршруту складає 12 км. У його межах відбудеться облаштування елементів доступності.
Як інформують на сайті Вінницької міської ради, вчора, 20 травня, у Вінниці відбулось чергове засідання Ради безбар’єрності при міському голові. Під час заходу затвердили перший комплексний безбар’єрний маршрут у межах флагманського проєкту Міністерства розвитку громад та територій України «Рух без бар’єрів», ініційованого першою леді Оленою Зеленською. А також – презентували другу частину Альбому стандартних рішень, присвяченого доступності до будівель в міському просторі.
Вінницький міський голова Сергій Моргунов зазначив, що тема безбар’єрності для Вінниці не нова, адже розвиток у цьому напрямку почався ще у 2006 році за ініціативи тодішнього міського голови Володимира Гройсмана та громадської діячки Раїси Панасюк.
«Ми продовжуємо системну роботу, яку розпочали ще у 2006 році, коли Володимир Гройсман був міським головою. Особливу роль у цьому процесі відіграла Раїса Панасюк, яка ініціювала створення програми “Вінниця зручна для всіх”. Тоді це був новий досвід для всієї країни, і наше місто фактично стало флагманом у впровадженні доступності. Крок за кроком ми будували екосистему підтримки: відкрили центр реабілітації “Гармонія”, створили комітет доступності, службу перевезень для людей з інвалідністю, пункти прокату засобів реабілітації, почали діалог із бізнесом щодо працевлаштування людей з інвалідністю, впроваджували інклюзію в освіті, громадському транспорті та міському просторі, – сказав Сергій Моргунов. – Сьогодні викликів стало більше через війну, і важливо, що ініціатива першої леді Олени Зеленської щодо розвитку безбар’єрного середовища поширюється на всю країну. Ми активно долучаємося, адже йдеться не лише про інфраструктуру — це про якість життя і взаємопідтримку. Тому продовжуємо працювати як єдина команда», – сказав Сергій Моргунов.
Під час засідання учасники Ради безбар’єрності затвердили маршрут безбар’єрності, який Вінниця буде реалізовувати в межах проєкту Міністерства розвитку та громад «Рух без бар’єрів». За словами Сергія Моргунова, протяжність маршруту складає 12 км, в межах якого відбудеться облаштування елементів доступності.
Детальніше про це розповіла начальниця відділу безбар’єрності департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Євгенія Штельмах.
«Вінниця є однією з громад, які долучилися до пілотного флагманського проєкту та створення безбар'єрного маршруту, який передбачає комфортний шлях для людей з інвалідністю, людей старшого віку, батьків з дітьми на візочках, осіб з тимчасовими травмами та порушеннями та всіх маломобільних груп населення безперешкодно користуватися громадським транспортом, отримувати послуги та брати активну участь у житті громади. Наразі 900 громад також виявили бажання стати учасниками цього проєкту, а ми були одними з перших - Міністерством розвитку громад та територій було відібрано 7 проактивних громад, в яких побачили спроможність імплементувати державну політику з безбар'єрності в такий спосіб, щоб в будь-якій сфері життя люди почувалися комфортно», – розповіла Євгенія Штельмах.
Стартова точка вінницького безбар’єрного маршруту — багатоповерхівка на вул. Зулінського, де на запит ветерана буде встановлено ліфт з виходом на вулицю. У цьому ж будинку проживає також мешканець на кріслі колісному, тому в цьому районі передбачене облаштування адаптованого тротуару та зупинки з кассельським бордюром.
«Маршрут включає кільцеву ділянку в середмісті: вул. Соборна, Театральна, Магістратська, Оводова, Архітектора Артинова. У центрі міста буде вдосконалено пішохідні частини — деякі ділянки вже адаптовані, решта буде доопрацьована протягом 2025 року. Важливо звернути увагу, що об’єкти на маршруті охоплюють ключові точки тяжіння громади — ЦНАП, заклади охорони здоров’я, суд, торговельні центри, культурні установи тощо. У ЦНАПі передбачено облаштування пониженої стійки реєстрації для зручності маломобільних осіб. Також планується оновлення зупинки на вул. Грушевського згідно з чинними стандартами та зверненнями громадськості», – додала Євгенія Штельмах.
Також у межах першої черги реалізації цього проєкту будуть облаштовані:
• тротуари на парній стороні вул. Зулінського, площі Героїв Майдану, ділянки на вулицях Театральній, Грушевського, Соборній, Архітектора Артинова, Оводова.
• Центри первинної медико-санітарної допомоги, ШМД №2 на Київській, Вінницький міський суд.
• приміщення на вул. Театральній, де здійснюється прийом ветеранів.
Окрема увага буде приділена інклюзивному дитячому майданчику, який планують встановити на Європейській площі. Простір буде адаптований для дітей з інвалідністю та особливими освітніми потребами, щоб вони відчували радість дитинства.
«Також у межах маршруту опрацьовано запити мешканців щодо ліфтів, пандусів та підйомників у житлових будинках. Об’єкти, де можлива технічна реалізація, включено до першої черги. Реалізація проєкту передбачає співфінансування з державного бюджету та має завершитися до кінця року», – прокоментувала Євгенія Штельмах.
Окремо під час засідання презентували другу частину Альбому стандартних рішень — збірника, що допоможе тим, хто прагне створювати доступний міський простір — робити це якісно.
Експерт з просторового планування Агенції просторового розвитку Максим Кравчук розповів, що такий альбом покликаний спростити завдання для балансоутримувачів під час планування поточних і капітальних ремонтів чи нового будівництва.
«Працюючи з міською інфраструктурою, ми постійно стикаємось із викликами забезпечення безбар’єрності згідно з ДБН, тому розробили Альбом стандартних рішень, який покликаний спростити завдання для балансоутримувачів під час планування поточних і капітальних ремонтів чи нового будівництва. Документ охоплює два ключові напрямки. Перша частина присвячена адаптації вуличного простору (пониження бордюрів, пандуси з правильними ухилами, тактильна плитка, облаштування зупинок і вузьких тротуарів), тим часом в другій частині ми сконцентрувалися на доступності будівель — від вхідних груп і типів пандусів до параметрів коридорів, дверей, санвузлів, ліфтів і тривожної сигналізації. Альбом не лише наглядно ілюструє технічні вимоги, а й допомагає проєктувальникам, замовникам і виконавцям говорити однією мовою, формуючи простір, зручний і доступний для всіх», – зазначив Максим Кравчук.
«Рух без бар’єрів» — флагманський проєкт Міністерства розвитку громад та територій втілюється в межах ініціативи першої леді Олена Зеленська «Без бар’єрів» та охоплює 15 пілотних громад, де створюються безбар’єрні маршрути. На сьогодні це Київ, Одеса, Дніпро, Житомир, Тернопіль, Львів, Рівне, Чернівці, Полтава, Вінниця, Славутич, Кропивницький, Буча, селище Опішня та Калуш. Виконавчим партнером ініціативи виступає громадська організація «Безбар'єрність».
Зазначимо, з 19 по 25 травня 2025 року в Україні триває Національний тиждень безбар’єрності в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Його мета – сформувати суспільство рівних можливостей, де кожен, незалежно від віку, стану здоров’я чи життєвих обставин, має доступ до якісного життя, послуг і самореалізації.
Фото: Вінницька міська рада

Новини рубріки

Вінницькі рятувальники допомогли чоловіку, який проткнув стопу металевим прутом
21 травня 2025 р. 18:03

Художнє відділення Вінницької дитячої музичної школи №2 відзначило своє 25-річчя
21 травня 2025 р. 17:36