Барський ліцей №3: підсумки навчального року, нові проєкти та навчання в умовах війни

01 липня 2025 р. 23:15

01 липня 2025 р. 23:15


Продовжуємо розповідати про підсумки навчального року у Барських школах. Наступним ми відвідали Барський ліцей №3, де поспілкувалися з директором Михайлом Піддубним.

В ліцеї навчаються не просто за програмою. Тут постійно шукають нові підходи, впроваджують сучасні технології та створюють комфортне середовище для учнів і вчителів. Директор закладу Михайло Піддубний розповідає, що попри виклики останніх років, ліцей не зупинився — навпаки, стрімко розвивається.

Протягом 2024–2025 навчального року кількість учнів навіть дещо зросла: на початок року навчалося 425 дітей, а на кінець - 428. З них - 22 учні 5-8 і 10-х класів, а також чотири учні 11 класів і чотири - дев'ятих завершили навчання з відзнакою.

Всього в школі з вересня 2025 року навчатиметься 20 класів, з них 2 - перші, один - 10-й клас і два - 11-х класи.

Ліцеїсти активно брали участь у різних олімпіадах і конкурсах. Четверо з них стали призерами обласних турів:

  • Артем Каюда, учень 11 класу, ІІ місце з предметної олімпіади з української мови,
  • Артем Мярковський, учень 11 класу - І місце, Марія Рибак - ІІ місце, учениця 8-го класу та Ірина Мазур, учениця 5 класу - у конкурсі "Зіркова мрія" у номінації художнє читання та вокал.

Фото зі сторінки Барського ліцею №3 Фото зі сторінки Барського ліцею №3

Команди учнів зайняли ІІ місце в Барській громаді в змаганнях "Джура" і ІІІ місце в районному етапі змагань ДЮРП. ІІ місце у місцевому етапі спортивних змагань "Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги" (спортивне орієнтування), І місце - з футалу.

Фото зі сторінки Барського ліцею №3 Фото зі сторінки Барського ліцею №3

В ліцеї навчається близько 16 дітей внутрішньо переміщених осіб. Працює в школі 7 інклюзивних класів, де навчається 8 дітей з інвалідністю. Ще 7 дітей - на індивідуальному навчанні і близько 10 - на екстернаті.

Барський ліцей №3: підсумки навчального року, нові проєкти та навчання в умовах війни

STEM-лабораторія, 3D-моделі та робототехніка

– Уже два роки в ліцеї успішно працює STEM-лабораторія, – каже Михайло Піддубний. – Учні та вчителі поєднують теорію з практикою. У нас діє чотири гуртки робототехніки, діти беруть участь у конкурсах. Зокрема, у цьому році ми з дітьми їздили на конкурс у Київ, де кожен з учасників отримав цінні подарунки - Powerbank та набори електронного LEGO. А протягом року ми проводимо багато STEM-заходів.

До освітнього процесу активно впроваджують цифрові інструменти.

– Особливо ефективними є програми та обладнання для природничих наук і історії. Наприклад, можна вивчати 3D-моделі, проводити віртуальні лабораторні роботи з фізики й хімії. Є цікавий контент навіть для математики.

Фото зі сторінки Барського ліцею №3 Фото зі сторінки Барського ліцею №3

Так, у 2023 році ліцей взяв участь і виграв проєкт «Назад у майбутнє: моя школа в 2033 році». Проєктна заявка учнів та вчителів ліцею стала однією з 10 успішних серед 70 учасників конкурсу. Тоді заклад отримав забезпечення для створення STEM-лабораторії та дві мультимедійні панелі з програмним забезпеченням. А зараз доступ до цього програмного забезпечення їм продовжили ще на три роки і розширили на 10 носіїв. Тобто, вчителі застосовують різноманітні цікаві наочні матеріали, навчальні відео та інше вже в усіх класах за допомогою ноутбуків, мультимедійних дошок та проекторів.

Фото зі сторінки Барського ліцею №3 Фото зі сторінки Барського ліцею №3

Сонячна електростанція – для безперебійної роботи

В рамках проєкту «Назад у майбутнє: моя школа в 2033 році», у цьому році підтримка ліцею продовжилася і заклад отримав сонячну електростанцію на даху спортзалу.

– Це проєкт майже на мільйон гривень. Станція у разі відключень дозволяє працювати котельні та освітленню в спортзалі, акумулює енергію в мережу. У разі відключень, світло не зникає, усе перемикається автоматично.

Барський ліцей №3: підсумки навчального року, нові проєкти та навчання в умовах війни

Шкільне харчування – через благодійну організацію

В школі харчуються усі охочі діти. У ліцеї працює власна Благодійна організація — «Нові горизонти освіти». Саме на її рахунок батьки перераховують кошти на харчування дітей.

– Ми були, напевно, першими, хто створив БО. Це дозволяє прозоро збирати кошти за харчування, оперативно розраховуватися з підрядниками. Харчування недороге - повна вартість в межах 30 гривень. Харчуються в нас близько 200 дітей. Молодша школа — безкоштовно, пільгові категорії — частково (50% від вартості) або повністю за кошти бюджету громади. Інші охочі оплачують повну вартість продуктів, з яких готують обід. Роботу кухарів та комунальні послуги оплачує відділ освіти з місцевого бюджету.

Для тих, хто харчується в школі без пільг, школа сама шукає постачальників продуктів і закуповує їх. За всі витрати прозоро веде облік сам директор.

Виклики воєнного часу

Навчання в умовах війни — складне, зізнається директор.

– Тривоги, психологічна напруга. У нас є діти і вчителі, чиї рідні загинули або вважаються безвісти зниклими. Це впливає на їхній емоційний стан. Але дякуючи Богу та ЗСУ, 2023-й і 2024-й роки вдалося відносно стабільно провести в очному форматі.

Освітні втрати почалися ще з часів коронавірусу, зазначає керівник ліцею, коли діти багато часу сиділи вдома.

Фото зі сторінки Барського ліцею №3 Фото зі сторінки Барського ліцею №3

Також Михайло Піддубний зазначає, що проблема сучасних дітей - гаджети та відсутність бажання читати книги, і як результат - невміння аналізувати. Впевнений, що ця проблема - загальноукраїнська і навіть глобальніша. А отже має вирішувати вже на рівні держави - має бути обмеження доступу до окремих програм для дітей та підлітків.

Проєкти, які об’єднують

Ліцей живе не лише навчанням, а й спільними ініціативами. Так, на останній дзвоник замість квітів зібрали 14 350 грн донатів на підтримку ЗСУ.

Крім того, до ювілею навчального закладу, колектив вирішив зробити ремонт школи - внутрішній і зовнішній.

– Ми живемо цією школою, – каже Михайло Піддубний. – Тому вирішили зробити подарунок до 120-річчя будівлі — щось корисне для всіх. Фарбою допомогла міськрада.

Зовні вона вже потроху стає теракотового кольору, а яка буде всередині побачимо згодом.

А для активу учнівського самоврядування тут виділили окрему кімнату, дали трошки коштів і можливість її пофарбувати і облаштувати на свій розсуд. Учні сумлінно взялися за роботу.

Барський ліцей №3: підсумки навчального року, нові проєкти та навчання в умовах війни

Ландшафт

Біля школи росте мінісад райських яблунь, висаджений у 2020 році. Росте трояндова алея, кущі для якої закупила мати загиблого захисника Романа Мазура, який колись навчався в ліцеї.

На території основного корпусу навчального закладу розміщений спортивний майданчик з синтетичним покриттям та гімнастичні споруди, а також спортзал, а біля корпусу початкових класів - міський спортивний майданчик.

Барський ліцей №3: підсумки навчального року, нові проєкти та навчання в умовах війни

У школі працює 8 камер відеонагляду, поступово оновлюється інфраструктура.

– Цього року нам облаштували нову зону біля молодшої школи, зробили озеленення (постелили рулонний газон і посадили дерева), — додає директор. — Дякуємо всім, хто підтримує.

Що ще тут є

На базі школи також діє два загони Станиці Бар Пласту Національної скаутської організації України, до якої входять учні різних навчальних закладів громади.

Про свої успіхи та роботу закладу тут активно розповідають в групі Барський ліцей №3 «Територія STEM. Школа, що виховує патріотів».

Реклама

Барський ліцей №3: підсумки навчального року, нові проєкти та навчання в умовах війни

Джерело: barnews.city