вологість:
тиск:
вітер:
У Вінниці нацгвардійці розписують храм
Упродовж трьох років вони без художньої освіти, у вільні від бойових завдань хвилини, створюють ікони, де святі — зі зброєю в руках. Ці роботи вже побували на передовій, де, за словами гвардійців, рятували життя, а нині рушили за океан — на аукціон до Канади, аби зібрати кошти на завершення оздоблення святині.
Як зазначається на сайті "Суспільне Вінниця", нацгвардійці розписують храм на честь великомученика Юрія Переможця, який розташований на території одного з підрозділів НГУ. Оборонці — не професійні іконописці, працюють третій рік. Святі у них — тримають зброю. Ікони нацгвардійців вже їхали на фронт і, на їх думку, рятували життя. Тепер ці роботи відправляють у Канаду — на допомогу храму.
За його словами, розписувати храм розпочали в лютому 2023. найдовше працювали над "Таємною вечерею".
"Якщо ми в деталях візьмемо, то це "Таємна вечеря" — одна ікона, але там 13 образів. Тому якщо це все разом — буде понад 30 ікон. Хоч храм і невеликий за розмірами, але в ньому хочемо зробити, як сказав один із наших іконописців: "Буде писанка на цілу Національну гвардію", — сказав Михайло Бабій.
Площа храму — 10 на 12 метрів. Будівництво та оздоблення робили за пожертви. Бюджетних грошей тут немає ні копійки, сказав капелан. Нині роботи майже призупинені. Для того, аби їх продовжити, потрібні кошти.
Саме тому нацгвардійці Володимир та Ярослав написали 15 ікон. Спочатку їх презентували у Вінниці — в краєзнавчому музеї.
За словами Ярослава Гончара, одна з ікон врятувала на фронті життя батькові та його побратимам.
"В них влетів FPV-дрон, підірвав автівку, і вона згоріла. З правого боку всі двері заклинило. А з лівої сторони, де він сидів, позаду, двері відчинилися. І таким чином весь екіпаж, всі люди вціліли. І тут батько їм показує: "В мене син завершує ікону "Воскресіння Христове". Я розумію, що це не просто картини, це ікони, і вони мають особливе значення", — розповів Ярослав Гончар.
Розписують храм нацгвардійці, які не мають художньої освіти. І це їхній перший храм. На стінах — образи святих, євангелістів та князів. Те, що це полковий храм, видно і по тому, що практично кожен зображений зі зброєю в руках. Розпис роблять у візантійському стилі різних періодів. Володимир Бойков розповів, що працюють у перервах між бойовими завданнями.
"Оберігаємо спокій, прикриваємо небо від шахедів", — сказав Володимир Бойков.
Серед тих, хто має художню освіту — керівник проєкту з розпису храму, ветеран Сергій Татчин.
"Те, що ви бачили, є тільки частиною оздоблення. Це приблизно третина роботи. Зовні планується мозаїка, всередині дуже багато ще розпису. І роботи, якщо розрахувати в часовому відрізку, то це ще кілька років мінімум", — розповів Сергій Татчин.
Нині ікони, написані нацгвардійцями, відправили до Торонто на аукціон. Зібрані гроші вкладуть в оздоблення храму.
"Відправляємо на запрошення діаспори канадської, діаспори нашої української, де вони будуть продаватися на виставці-аукціоні, ці кошти будуть залучені для оздоблення храму. Якщо буде все гаразд, наступна виставка буде в США, Чикаго", — сказав Сергій Татчин.
У храмі під куполом на висоті маже 20 метрів головний сержант Національної гвардії Володимир Бойков нині пише ікону святого князя Володимира. Вона практично завершена. Залишилися останні штрихи, сказав боєць.
"Моя ікона від початку і до кінця "Князь Володимир". Я над нею працював досить довго. Маленькі деталі, оці всі складочки вимальовував. Оці маленькі нюанси, які потрібно було передати, щоб був, як живий", — розповів Володимир Бойков.
Молодший сержант НГУ Ярослав Гончар нині працює з іконою на мольберті. Лише розпочав її писати.
"Зараз пишу ікону святого великомученика Юрія Переможця", — сказав Ярослав Гончар.
Фото: Суспільне Вінниця

Новини рубріки

За травень українці отримали рекордні 490 млн грн Нацкешбеку
04 липня 2025 р. 01:37

Понад 28°C — вантажівки зупиняються: на Вінниччині діє тимчасова заборона руху
04 липня 2025 р. 01:37