9 років письменник Юрій Смолич прожив у Жмеринці

08 липня 2025 р. 16:48

08 липня 2025 р. 16:48


8 липня виповнюється 125 років від дня народження українського письменника Юрія Корнійовича Смолича (1900-1976). Біографія майбутнього письменника була тісно пов’язана з нашим містом. Саме Жмеринка стала його літературною колискою – тут він проживав з 1913 до 1922 року.

Провідний бібліограф-краєзнавець Публічної бібліотеки, член НСЖУ та НСКУ Лариса Тупчій підготувала цікаві факти про Юрія Смолича .

Крім чоловічої гімназії, яку він закінчив в 1918 році (нині Жмеринський ліцей №1), пройшов ще неабияку школу життя, насичену такими пам'ятними подіями, які на завжди вкарбувались у його серці і пам'яті, стали згодом могутнім поштовхом до творчих злетів. У Жмеринці майбутній письменник працював санітаром у дружині по боротьбі з висипним тифом, лікпомом і діловодом в Українському Червоному Хресті, журналістом, начальником моргу, працівником агітпоїзда, актором. Цим рокам письменник присвятив твір ЯЯ вибираю літературу», що має підзаголовок «Книга про себе».

Юрій Смолич Юрій Смолич

У багатьох творах, зокрема в романах: "Наші тайни", "Вісімнадцятилітні", "Світанок над морем", "Реве та стогне Дніпр широкий", – Юрій Корнійович чимало місця приділяє зображенню революційних подій, Першої світової війни і буремним звитягам громадянської війни, які відбувались у Жмеринці та навколишніх селах. Головне в його творах – прості люди, ті, хто поліг і хто вижив у боротьбі за владу Рад. Здається, немає такого куточка, вулиці та навіть окремих споруд нашого міста, щоб він не змалював їх на сторінках своїх книг.

Віктор Савин. Портрет письменника Юрія Смолича. 1940. Полотно, олія. Віктор Савин. Портрет письменника  Юрія Смолича. 1940. Полотно, олія.

Жмеринка, ніби потужний магніт, постійно притягувала письменника до себе. Бо ж вона дала йому путівку в літературне життя, дала багато тем для написання монументальних творів на історико-революційні теми. Тут же, на міському кладовищі, поховані його батьки. Все своє життя Юрій Корнійович тримав тісний зв'язок з нашим містом, часто відвідував його, особливо в повоєнні роки. Кожна така поїздка давала письменнику багатющий матеріал для написання нових книг. Цікаво відзначити, що навіть у останній праці меморіального циклу «Мої сучасники», підпорядкованої після смерті автора його дружиною, він не раз згадує Жмеринку, колишніх своїх друзів. Жмеринчани завжди з шаною і вдячністю згадують свого уславленого земляка Юрія Корнійовича Смолича. В колишній гімназії, де він навчався, відкрито кімнату-музей письменника та меморіальну дошку.

Якщо бути відвертими, то особистість Юрія Смолича контроверсійна фігура – в українській історії та культурі, адже нині достеменно відомо, що Смолича завербував НКВС, і він, агент «Стріла» – писав доноси на колег. Але поруч з тим Юрій Смолич був обдарованим письменником, що брався за жанри, мало робзроблені в тогочасній українській літературі, зокрема, за фантастику і детектив.

Реклама

9 років письменник Юрій Смолич прожив у Жмеринці

Джерело: zhmerynka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua