вологість:
тиск:
вітер:
Як прожив Барський ліцей №1 навчальний рік: досягнення, благодійність і шкільна кішка Аліса
Сайт BarNews.City продовжує розповідати про підсумки навчального року Барських міських ліцеїв. Наші журналісти традиційно в липні зустрілися з директором ліцею №1 Леонідом Нестеруком і поговорили про те, чим жила школа минулого навчального року, які нововведення зʼявилися, які проблеми існують та що цікавого планують на майбутнє.
Зараз ліцей №1 — другий за чисельністю серед закладів середньої освіти в м. Бар . У 2024–2025 навчальному році тут навчалося 617 учнів у 25 класах. Середня наповненість класів — 24,5 учня.
Школа випустила 32 одинадцятикласника, з яких 7 отримали атестат з відзнакою. А з 45 учнів 9-х класів з відзнакою завершили навчальний рік 7 ліцеїстів.
13 учнів школи навчаються на сімейній формі навчання, 8 — у восьми інклюзивних класах, і один ліцеїст — на індивідуальному навчанні за станом здоровʼя.
Директор зізнається, що цей рік був непростим, адже війна триває — а це й повітряні тривоги, і постійні переживання дітей та вчителів. Але він приніс і багато приводів для гордості. Ліцеїсти взяли участь і отримали перемоги та призові місця у багатьох міських та обласних конкурсах, 35 учнів стали призерами районного етапу олімпіад. А Богдана Їжакевич, учениця 8-го класу, посіла ІІ місце в обласному етапі олімпіади з біології.
Загалом директор пишається учнями та вчителями, адже за результатами НМТ-2024 Барський ліцей №1 посів 8 місце серед 327 шкіл області. Цьогоріч ще немає рейтингу, але директор сподівається теж на гарний результат.
Благодійність: сітки
Ліцей бере активну участь у благодійності. З початку повномасштабного вторгнення тут плетуть маскувальні сітки для військових. За цей час учні та працівники школи сплели понад дві сотні сіток. Директор каже, що спочатку рахували, а потім уже збилися з рахунку:
" Спочатку ми купували бабіни з нитками і вʼязали самі сітки, бо не було де купити готових. Потім на Барській швейній фабриці брали матеріали-відходи, ще зносили різні непотрібні речі й різали їх, робили маскувальні. Але то були дуже важкі. Потім ми вирішили купувати готові сітки: 3 м ширина і 200 м довжина. Ріжемо їх по 8 м, натягуємо на станок, купуємо рулони з легкою тканиною і плетемо. Взимку — світлі, під сніг, на весну та осінь — коричневі, на болото, а на літо, як зараз, — зелені. Цей рулон коштує понад 4 тис. грн, і їх ми вже купили дуже багато. Але є запити — і ми робимо ", — розповідає Леонід Нестерук.
Благодійні ярмарки та акції
Досить гарним і корисним нововведенням у ліцеї стали щотижневі благодійні ярмарки, які проводили учні в приміщенні школи. Щопонеділка з вересня 2024 року по лютий 2025 року класи по черзі готували благодійні ярмарки, де продавали домашню випічку та різні смаколики. Так за рік вони зібрали 132 096 грн на благодійність.
" Мені дуже подобається ця акція, — каже директор. — Діти з батьками згадують рецепти, які давно забули. Це все — домашня випічка: печиво, тортики, щось сухеньке. А далі — треба продати, дати здачу, сказати добре слово. А інші — купують і насолоджуються. І це дуже цінно ".
Крім того, відбулася благодійна баскетбольна гра між учнями 11 класу та вчителями, де ліцей зібрав ще 737 грн.
А під час "Останнього дзвоника" заклад долучився до акції "Благодійність замість квітів". Так діти та батьки задонатили на ЗСУ 22 747 грн.
Всі кошти спрямували на ЗСУ та лікування свого ліцеїста
Тож за рік на волонтерські потреби учнівський та вчительський колектив зібрав понад 155 тисяч гривень. За ці кошти придбали дрон, турнікети, медикаменти, павербанки, харчі, устілки з підігрівом, на ремонт авто. Частину суми спрямували на лікування учня молодших класів, частину — військовим на потреби. А ще — купили 3D-принтер.
" Ми співпрацюємо з благодійним фондом "Ш-ПАК", — розповідає директор. — Спершу друкували комплектуючі для виготовлення ліхтариків і передавали фонду, але оскільки вони теж на основних роботах і виготовляють вироби для ЗСУ у вільний час, то ми теж закупили паяльники, нам дали схеми, показали що й як, і ми почали паяти. Тепер маємо вже кілька десятків готових — частину вже передали військовим ".
Харчування і безпека
У школі безкоштовно харчуються діти молодших класів, діти з числа внутрішньо переміщених осіб, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, з малозабезпечених сімей, з особливими освітніми потребами, діти військовослужбовців, які загинули на війні. Крім того, за планом харчуються 50% дітей мобілізованих військовослужбовців та учасників бойових дій з 2014 року.
Під час повітряної тривоги учні йдуть в укриття сусіднього навчального закладу, оскільки власного немає. Це досить близько й не потребує переходу через дорогу.
Приміщення та дизайн
Приміщення ліцею досить нове порівняно з іншими міськими школами — йому лише 57 років. Хоч Барський ліцей №1 є правонаступником однокласного міністерського училища, відкритого в 1868 році й перетвореного на двокласне міське училище в 1888 році, приміщення, в якому він зараз діє, збудували й обладнали в 1968 році.
Тут є три поверхи, де розміщені навчальні класи та кабінети, актова зала та спортивна зала.
Традицією стало збагачення ландшафтного дизайну: випускники садять алеї квітів та декоративних рослин. Тут є алея сакур, троянд, магнолій, барбарису, лаванди, модрини та інших рослин. Крім того, випускні класи малюють мурали на задньому дворі школи.
" У кожного класу — своя ідея і фантазія: хтось малює квіти, хтось — пташок, кульки чи інше. Але всі вони — особливі та неповторні. Кожен учень тут зображений символічно. Ось тут, наприклад, хлопчики — блакитні троянди, а дівчатка — червоні. Кожен знає, де його троянда, бо їх стільки, скільки учнів у класі. Тут — кульки... У нас, на превеликий жаль, минулого року загинула дівчинка. Її зобразили зверху білою голубкою ", — показує мурали й розповідає про них директор.
Спорт і новинки
На території ліцею є новий спортивний майданчик з еко-покриттям — натуральною травою. Його побудували минулого року, а відкрили 1 червня 2024 року. І хоч ліцеїсти не змогли ним скористатися в навчальному році, з вересня тут планують його активно використовувати:
" Ми його відкрили минулого літа, але оскільки все літо тут проводилися футбольні тренування, нове покриття не витримало такого інтенсивного навантаження в спеку, і частину трави довелося досівати. Засіяли ми навесні, вона вже добре проросла. Ми систематично його поливаємо, тож пролисин вже немає, покриття стало густе, і в вересні будемо спокійно пускати туди своїх учнів. Це — дуже зручний і безпечний майданчик, адже впасти на м’яку траву значно приємніше, ніж на жорстке синтетичне покриття ", — розповідає директор.
Для догляду за спортивним майданчиком закупили аератор, скарифікатор та бензокосу.
Поруч із зеленою зоною майданчика споруджено зону для пляжного волейболу. Тут активно займаються діти, що відвідують волейбольну секцію, яка діє від Вінницької спортшколи на базі Барського ліцею №1.
А ще є баскетбольний майданчик для гри 3х3.
Цікавинки школи
Найбільшою цікавинкою ліцею є кішка Аліса, яка живе тут з 2022 року, коли в ліцеї зупинялися на нічліг переселенці. Ось одні з них і залишили її тут. Відтоді Аліса стала не просто жителькою школи, а її талісманом. Вона тут, як повноправна господиня, має своє ліжко, миску та може ходити, де їй заманеться:
" Діти й вчителі щодня приходять і вітаються з нею, гладять, діляться їжею. Себе образити вона не дає — якщо що, захищається. Ми навіть паспорт їй хотіли зробити — такий жартівливий: Аліса Леонідівна ", — усміхається директор.
Кішка стерилізована, її систематично обробляють від бліх та глистів, купують корм. Директор каже, що, певно, доведеться поставити скриньку для збору коштів на корм Аліси та її потреби, адже забезпечувати її не дешево:
" Ну це дійсно — релакс. Ви розумієте, що не всім дітям батьки дозволяють кішку тримати вдома. Але вони люблять котів. А вдома немає кого погладити, кого взяти на руки. То вони настільки тут нею тішаться, що це неможливо передати! Ні в кого такого немає, а в нас — є. Вона тут прижилася. Певно, їй тут подобається ", — каже Леонід Нестерук.
Ще одним цікавим нововведенням ліцею є "Свято школи", де збирають усіх ліцеїстів та вчителів, які протягом навчального року мали особливі успіхи, і вручають їм подяки та грамоти.
Загалом школа живе своїм цікавим життям, незважаючи ні на що. Звісно, є й чималі потреби. Головні з них — заміна частини дерев’яних вікон та дверей, ремонт і утеплення даху та фасаду, ремонт асфальтового покриття внутрішнього двору ліцею.
"Звісно, потреб багато, але ми працюємо, навчаємо, маємо гарних, розумних учнів. Сподіваємося, що війна закінчиться якнайшвидше і ворог залишить нас в спокої. А поки - робимо свою роботу: навчаємо, волотнеримо і тішимося успіхами наших учнів", - підсумовує директор ліцею.

Новини рубріки

Вулицями Вінниці відтепер курсує «Трамвай Єднання»
22 липня 2025 р. 21:08

Постраждалі від ворожої атаки в Писарівці отримають допомогу від міжнародної спільноти
22 липня 2025 р. 20:40

У Вінниці розпочали оновлювати зупинки на вулиці Грушевського та Зулінського
22 липня 2025 р. 20:28