вологість:
тиск:
вітер:
Як не захворіти на грип та як його лікувати: пояснює лікарка
В Україні розпочався сезон захворюваності на грип. Згідно з інформацією МОЗ України, він продовжуватиметься щонайменше до кінця лютого 2025 року.
Як вберегти себе від захворювання і як діяти, якщо ти все ж захворів? Розібратися в цьому та відповісти на найпоширеніші питання пацієнтів допомогла Оксана Молода – сімейний лікар МЦ Papasim ( Одеса ), лікар-фтизіопульмонологиня, позаштатна експертка НСЗУ з питань ТБ, тренер USAID та PATH, експертка Національного порталу з імунізації.
– Які методи профілактики грипу існують?
– Відкрию шановним читачам один секрет. Окрім всім з дитинства відомих неспецифічних заходів профілактики – миття рук, провітрювання приміщення, збалансованого режиму сну та харчування – на сьогодні є лише один науково доведений та ефективний спосіб профілактики грипу. І це – вакцинація проти нього!
Вакцинація дозволяє уникнути захворювання або ж перенести його в легкій формі, без ускладнень. А, як добре відомо нам, лікарям, саме своїми ускладненнями грип і небезпечний. Ці ускладнення можуть бути як помірними (інфекції носових пазух – синусити та вух – отити), так і серйозними (запалення легень – пневмонія, запалення серцевого м’яза – міокардит, запалення головного мозку – енцефаліт, запалення м’язової тканини – міозит, рабдоміоліз, поліорганна недостатність – наприклад, дихальна та ниркова недостатність).
Також небезпека грипу в тому, що він може призводити до загострення хронічних хвороб – наприклад, збільшити кількість нападів астми чи посилити симптоми серцево-судинних захворювань.
Саме тому вакцинацію проти грипу в першу чергу рекомендовано так званим групам ризику, тобто групам людей, які через свій стан здоров’я мають високі ризики тяжкого перебігу хвороби. Вакцинація довела свою ефективність для попередження в таких пацієнтів серйозних ускладнень грипу включно з госпіталізацією та смертю. Тож щеплення дозволяє як врятувати життя особливо вразливих до ускладнень грипу пацієнтів, так і суттєво зменшити витрати держави та самих хворих на лікування.
Що ж до інших препаратів, що нібито забезпечують «профілактику» грипу, то мушу розчарувати пацієнтів, що вже приготувалися скупитися в аптеці «на зиму»: купівля цих ліків є марною витратою грошей. Адже їхня ефективність не доведена, а їхнє використання є небезпечним, бо створює хибне відчуття захищеності.
В той же час вакцинація є як недорогим, так і ефективним методом профілактики підступного грипу. Для формування захисту достатньо однієї дози вакцини на рік, а ціна вакцини є доступною навіть для людей зі скромним бюджетом. І, головне, це, на відміну від так званих «фуфломіцинів», справді працює.
– Кому в першу чергу рекомендована специфічна профілактика грипу – вакцинація?
– Найперше вакцинуватися потрібно вагітним; дітям від 6 місяців до 2 років; особам від 65 років; особам з хронічними захворюваннями (цукровим діабетом, бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, хронічними захворюваннями легень тощо); пацієнтам з ослабленою імунною системою через хвороби (наприклад, через деякі види раку, такі як лейкемія) або через прийом певних ліків, що пригнічують імунну систему (наприклад, хіміотерапіЇ або променевої терапії раку чи високих доз кортикостероїдів); особам, які через виконання професійних обов’язків мають підвищений ризик інфікування – медикам, працівникам соціальної сфери, працівникам торгівлі, педагогам, військовослужбовцям тощо.
– Яка вакцина краща? Скільки доз потрібно отримати і де це можна зробити?
–Зараз в аптечній мережі та в приватних медичних закладах доступно дві вакцини для профілактики грипу (їхні комерційні назви – Джисі Флю та Ваксігрип). Вони є ідентичними за складом та формують ідентичний захист. Тож відповідь на традиційне питання пацієнтів «Яка вакцина краща?» проста: краща та, яка вам доступна. Як сімейний лікар я щеплюю маленьких та дорослих пацієнтів обома вакцинами і сама вакцинуюсь тією з них, яка з’являється в нашому медцентрі раніше.
Щорічний курс вакцинації складається з однієї дози (лише дітям від 6 місяців до 9 років, які вакцинуються вперше, рекомендовано дві дози вакцини з місячним інтервалом).
На жаль, поки що вакцина проти грипу в нашій країні належить до «рекомендованих». Це означає, що наразі, під час широкомасштабного вторгнення країни-агресора рф, наша держава не може забезпечити цю вакцинацію коштом державного бюджету, тож пацієнт має сплатити за неї з власної кишені.
Отримати щеплення можна двома способами. Перший з них менш затратний в фінансовому плані, але потребує більших часових затрат: за рецептом свого сімейного лікаря чи педіатра вакцину можна придбати в аптеці, потім зі збереженням вимог «холодового ланцюгу» (в спеціальному термобоксі) транспортувати до державного медзакладу, де ви обслуговуєтесь, та ввести в кабінеті щеплень цього медзакладу. Другий варіант є дорожчим, проте швидшим: можна записатись на щеплення до приватної клініки, де наявна потрібна вакцина, прийти на прийом та отримати щеплення.
– «Я не дуже довіряю цим новітнім методам профілактики. Чи вакцина справді безпечна? І які існують протипокази до її введення?»
– Перш за все, маю зазначити, що метод профілактики грипу шляхом вакцинації аж ніяк не є «новим» – в світі вакцини проти грипу успішно використовуються вже протягом 79 років! Вакцини довели свою ефективність для профілактики важкого перебігу грипу, госпіталізації та смерті. Їх включено до національних календарів більшості країн світу.
Що це означає? А те, що вакцина справді ефективна і дозволяє урядам цих держав зекономити значні кошти на лікуванні пацієнтів з грипом та їхній госпіталізації. Повірте, жоден уряд не стане витрачати гроші на вакцину, використання якої не призводить до значного зменшення кількості важких хворих, госпіталізованих та померлих та, відповідно, до значної економії коштів держави.
Також пацієнтам, яких турбує питання безпеки вакцин, варто розуміти: кожна вакцина до того, як потрапити до кінцевого споживача, проходить багатоетапний процес схвалення незалежними регулюючими органами країн-виробників. Але й це ще не все: на полиці українських аптек вакцини потрапляють лише після проходження національного лабораторного контролю, який визначає відповідність вакцини міжнародним та національним стандартам якості та безпеки.
Щодо ж побоювань деяких пацієнтів стосовно того, що нібито можна захворіти на грип внаслідок вакцинації, нагадую: всі вакцини проти грипу, які використовуються в Україні, належать до так званих «неживих» вакцин, тож вони не містять збудника захворювання, фізично не здатні викликати захворювання навіть в пацієнтів з ослабленою імунною системою і можуть бути безпечно введені, наприклад, пацієнтам, що живуть з ВІЛ, чи онкохворим людям.
І з огляду на те, що ці вакцини є «неживими», перелік протипоказів до їхнього введення є дуже й дуже обмеженим. Мова йде про підтверджену тяжку (!) алергічну реакцію на попередню дозу цієї вакцини або одного з її компонентів (крім яєчного білку).
До застережень до вакцинації належить гостре захворювання середньої тяжкості чи тяжке з лихоманкою від 38 С: в цьому випадку щеплення не скасовується, а просто переноситься до стабілізації стану. (Це не стосується легких симптомів ГРВІ, таких як нежить, чхання чи «залишковий» кашель – вони не є підставою для відтермінування щеплення). Застереженням до вакцинації від грипу є також синдром Гієна-Барре, що маніфестував в період до 6 тижнів після попередньої дози вакцини від грипу.
– Я все ж захворів на грип. Що робити? Як лікуватися вдома?
– На щастя, більшість захворілих не потребує медикаментів, окрім так званої симптоматичної терапії за потреби, наприклад:
- препаратів на основі ібупрофену чи парацетамолу для зниження температури за умови дискомфорту через її підвищення; також ці препарати можна використовувати для зменшення больових відчуттів;
- сольових розчинів для промивання носа;
- судинозвужувальних препаратів для полегшення симптомів нежитю, які можна використовувати протягом 3-5 днів;
- будь-яких льодяників (не обов’язково аптечних) для розсмоктування для полегшення болю в горлі;
- звичайного морозива. Так-так, я не помилилась, морозиво можна й навіть рекомендовано використовувати для зменшення больових відчуттів у горлі. Та, звісно, для покращення настрою під час хвороби)
Як і у випадку інших ГРВІ, важливо за можливістю залишатися вдома, аби не інфікувати оточуючих, вживати багато рідини, провітрювати приміщення та відпочивати – це така собі вимушена відпустка.
Деяким пацієнтам справді показано також специфічне лікування грипу. Але, як то кажуть, «є нюанс». Якщо точніше, є навіть декілька нюансів, які варто взяти до уваги перед тим, як бігти до аптеки по «противірусні» препарати, аби уникнути шкоди як для свого гаманця, так і для свого здоров’я.
По-перше, далеко не всі ліки, які вам можуть запропонувати в аптеці в якості «противірусних», мають доведену ефективність та реальну користь для лікування грипу. Наразі є дані про ефективність лише декількох препаратів для лікування цього захворювання. В Україні з цього переліку на сьогодні в аптеках наявні лише два препарати на основі озельтамівіру та балоксавіру.
По-друге, навіть препарати, що мають доведену ефективність для лікування грипу, не є панацеєю та не дозволять вам вже завтра прокинутися здоровим: вони можуть лише зменшити інтенсивність симптомів, скоротити тривалість хвороби (в середньому на 1 день) та запобігти деяким ускладненням.
По-третє, найбільшу ефективність ці препарати мають, якщо прийом розпочато протягом двох діб після появи симптомів; більш пізній прийом може суттєво не вплинути на перебіг захворювання.
І, по-четверте, ці препарати рекомендовано не всім підряд, а лише групам медичного ризику, про які ми щойно говорили; також їх прийом рекомендовано при тяжкому перебігу хвороби (наприклад, якщо пацієнта через інтенсивність симптомів було госпіталізовано). Важливий нюанс: для вагітних рекомендовано лише препарати на основі озельтамівіру.
Тож якщо ви, на щастя, не в групі медичного ризику і перебіг хвороби не тяжкий, то нема потреби в специфічній противірусній терапії. Нагадую, що будь-які (!) ліки мають побічні дії і що призначати їх має лише лікар.
– Чого НЕ потрібно робити, якщо ви захворіли на грип?
– Приймати антибіотики. Як ми, лікарі, не втомлюємось повторювати разом з МОЗ та ВООЗ, антибіотики не впливають на віруси й не лікують вірусні захворювання!
Самопризначення антибіотиків небезпечне не лише через можливі побічні ефекти цих ліків (наприклад, висипку чи діарею), але й через ризик розвитку антибіотикорезистентних штамів бактерій, що в майбутньому може унеможливити лікування антибіотиками в ситуації, коли воно справді знадобиться.
Лише в окремих випадках бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій призначення антибіотиків можливе, але ставити діагноз та призначати ліки має виключно (!) медичний працівник, що керується засадами доказової медицини.
Не можна ходити на роботу, відвідувати дитячий садочок чи школу. Такі дії можуть поставити під загрозу здоров’я оточуючих – особливо тих, хто через вік чи стан здоров’я мають підвищений ризик тяжкого перебігу грипу. Ви можете повертатися до своєї щоденної діяльності, якщо наступні дві умови виконано принаймні протягом останніх 24 годин: 1 – ваш загальний стан покращується, 2 – ви не маєте лихоманки і не використовуєте при цьому жарознижувальні засоби.
Сподіваюсь, тепер вам стало трохи більш зрозуміло, чому краще завчасно подбати про профілактику грипу шляхом вакцинації, аніж потім лікуватися. Будьте розважливими – економте свої кошти та свій час. Вакцинуйтеся й будьте мені здорові
Марія КАЛМИКОВА, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Джерело: lutsk.rayon.in.ua
Новини рубріки
При Волинській ОВА утворили управління з питань ветеранської політики
21 листопада 2024 р. 21:02
На війні з Росією загинув молодий лучанин
21 листопада 2024 р. 20:59
У «Резерв+» доступна відстрочка від мобілізації для багатодітних батьків: деталі
21 листопада 2024 р. 20:53