Мобілізація в Україні: чи можуть призвати хворих на гепатит

22 листопада 2024 р. 14:07

22 листопада 2024 р. 14:07


У зв'язку з продовженням воєнного стану до 8 лютого 2025 року, громадяни, визнані придатними до служби, можуть бути мобілізовані. Проте, якщо чоловік має захворювання, що звільняють від військової служби, він може отримати відстрочку або бути звільненим від мобілізації.

Факти ICTV дізнавалися у юристів безоплатної правничої допомоги, чи можуть мобілізувати з гепатитом.

Чи можуть призвати служити з гепатитом

Юристи зазначили, що у додатку 1 до положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України є розклад хвороб та станів, які визначають ступінь придатності до військової служби. Саме у цьому розкладі зазначений перелік усіх недугів, з якими людина може визнаватися придатною або непридатною до військової служби.

«У ст. 4 додатку 1 до наказу № 402 визначено порядок придатності особи до військової служби. У цьому порядку зазначено, якщо в людини є тяжкі форми хронічних вірусних гепатитів В, С, Д, які дуже важко піддаються лікуванню та впливають на функції органів, систем, суттєво порушуючи їхнє функціонування, то такі особи не придатні до військової служби», – зазначають юристи.

Якщо ж хронічні вірусні гепатити спричиняють помірні порушення функції організму та печінки, то в такому випадку особи визнаються придатними до військової служби в частинах забезпечення, ТЦК і СП або в навчальних центрах.

Якщо ж вірусні гепатити спричиняють незначні порушення або взагалі не порушують функцій печінки та інших внутрішніх органів, то особа визнається придатною до військової служби.

Чи можлива мобілізація з гепатитом С

Також юристи зазначають, що у цьому порядку чітко описано випадки, коли варто вважати суттєвими порушення в роботі печінки та внутрішніх органів.

Зокрема, у додатку 2 до положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ є пояснення щодо застосування статей розкладу хвороб, які визначають ступінь придатності до військової служби.

У ст. 4 цього додатку є детальний опис хронічних вірусних гепатитів типу В, С, Д та інших. Відповідно до наказу № 402, якщо гепатит С спричиняє помірні або слабкі порушення функцій внутрішніх органів, то особа може бути мобілізована.

Коли не можлива мобілізація чоловіків із гепатитом У ст. 4 додатку 2 наказу № 402 зазначено, що до тяжких порушень варто відносити хронічні гепатити з вираженою стійкою (понад один місяць) цитолітичною активністю, яка спричиняє підвищення АЛТ, що більше або дорівнює 10 ВМН, які дуже важко піддаються корекції, мають стійкі порушення вуглеводної, білкової та пігментної функції печінки.

До хвороб, які спричиняють серйозні порушення, належать гепатити, що мають прояви печінкової енцефалопатії та геморагічного синдрому, супроводжуються вираженим фіброзом печінки.

«За наявності цирозу печінки чи гепатолюцелярної карциноми, експертне рішення варто приймати за відповідними статтями Розкладу хвороб», – зазначають юристи.

Коли можлива мобілізація чоловіків із гепатитом

До гепатитів, відповідно до яких людина визнається придатною до військової служби у ТЦК і СП та підрозділах забезпечення, належать хронічні гепатити, що спричиняють стійку та помірну активність, яка супроводжується підвищенням АЛТ менше ніж 10 ВМН, з помірними порушеннями функції печінки.

Особи, у яких є вірусний гепатит (В, С, Д) з незначною цитолітичною активністю та підвищенням АЛТ менше ніж 5 ВМН, що супроводжується незначними порушеннями печінки, визнаються придатними до військової служби.

Чи можлива мобілізація з гепатитом в період загострення

Особи із загостреннями визнаються тимчасово непридатними до завершення курсу лікування.

Військовослужбовці, які перехворіли на гострий вірусний гепатит легкого або середнього ступеня, отримують відпустку або тимчасово звільняються від служби на 15 днів для відновлення здоров’я.

Мобілізація в Україні: чи можуть призвати хворих на гепатит

Джерело: vsn.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua