вологість:
тиск:
вітер:
Ризикуємо перенести корупційні потоки з МСЕК у лікарні спроможної мережі: пацієнтська спільнота про ліквідацію МСЕК
20 листопада законопроєкт від Міністерства охорони здоров’я про реформування Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) Верховна Рада ухвалила у першому читанні. Після численних скандалів щодо корупції при встановленні інвалідності, РНБО доручило ліквідувати МСЕК.
Міністерства охорони здоров’я та соціальної політики прописали проєкти законів, які мають врегулювати отримання статусу інвалідності та соціальних виплат. Проте чому цей законопроєкт не є досконалим та несе корупційні ризики – розповіли Район.Медицина у громадській організації «Пацієнти України».
Законопроєкт МОЗ, за який нардепи віддали 260 голосів, має ліквідувати МСЕК та перенести функцію встановлення інвалідності в кластерні та надкластерні лікарні.
Тут під кожен кейс буде випадковим чином підбиратися команда з лікарів-практиків, залежно від нозології пацієнта. Лікарі будуть оцінювати повсякденне функціонування особи, відповідно до міжнародної класифікації. Попри певні позитивні кроки, це рішення несе чимало ризиків, кажуть представники пацієнтської спільноти.
«Ми ризикуємо перенести корупційні потоки з МСЕК у лікарні спроможної мережі. Функції «засліплення» інформації про пацієнтів та електронний відбір лікарів у комісію, які прописані в законопроєкті, не достатньо, аби запобігти недоброчесним домовленостям всередині медзакладу. Кожне рішення комісії буде затверджувати головний лікар, який зможе впливати на співробітників. Це може дискредитувати роботу лікарень та додатково навантажить лікарів паперовою роботою. Тож рішення перенести функції МСЕК в лікарні може бути лише тимчасовим», — каже Анастасія Бойчук, керівниця ініціативи «Реабілітація травм війни» БФ «Пацієнти України».
Законопроєкт Мінсоцполітики, який вже пройшов Уряд та зараз розглядається профільним комітетом, має на меті забезпечити людей підтримкою на період лікування та реабілітації, що є позитивним кроком, кажуть представники пацієнтів.
Потребу у подальшій підтримці будуть визначати після встановлення статусу непрацездатності. Але зараз у законопроєкті прописано, що статус непрацездатності має визначити мультидисциплінарна реабілітаційна команда в індивідуальному реабілітаційному плані, хоча це може критично вплинути на розвиток системи реабілітації в Україні.
Анастасія Бойчук каже, що встановлення професійної працездатності взагалі не є функцією сфери охорони здоров’я. У двох людей з різними професіями та одним захворюванням працездатність буде різною.
Так, людина з ампутацією ноги, яка працює в IT, зможе продовжити професійну діяльність, а будівельник з цією ж ампутацією потребуватиме перенавчання. За визначення статусу професійної працездатності має відповідати Центр зайнятості та розробити власні алгоритми для оцінки.
Медична сфера може лише передавати специфічну інформацію, яка притаманна сфері охорони здоровʼя, наприклад, про певні порушення функцій чи структур організму, – вважає експертка. До того ж законопроєкт Мінсоцу взагалі не синхронізований із законопроєктом МОЗу, відсутня цілісна рамка куди рухається політика інвалідності в Україні.
Ці дві законодавчі ініціативи мають бути логічно поєднані та доповнені зрозумілими кроками, які повинні зробити міністерства економіки, освіти та інші.
Експерти БФ «Пацієнти України» наголошують, що необхідно комплексно реформувати політику держави щодо інвалідності, прибирати дивні пільги, замінивши їх на «меню послуг», які відповідають індивідуальним потребам пацієнтів.
«Зараз статус інвалідності є таким бажаним для недоброчесних чиновників через пільги, які він дає. Наприклад, людину з інвалідністю не можна звільнити з роботи без її згоди, статус дає можливість раніше вийти на пенсію. Ці «дивіденди» не покривають реальних потреб людей з інвалідністю, вони не мотивують працедавців брати їх на роботу. Натомість держава має не роздавати дивні пільги, а створювати умови: перенавчати фахівців, підібрати або облаштовувати робоче місце. Для цього кожна сфера: охорони здоровʼя, соціальної політики, освіти, зайнятості має створити свої «меню послуг», які люди будуть отримувати не за статусом інвалідності, а за індивідуальними потребами. Це дозволить нарешті «відв’язати» людей від держави та зробити їх незалежними», — підсумовує Анастасія Бойчук.
Оголосили підозру 64 посадовцям МСЕК, кілька тисяч висновків про інвалідність скасували
Як працюють МСЕК та ВЛК у Луцьку після обшуків
Джерело: lutsk.rayon.in.uaНовини рубріки
Навчання за державний кошт «чоловічим» професіям
23 листопада 2024 р. 17:31
Запорізька АЕС відновила живлення після загрози блекауту
23 листопада 2024 р. 17:27
Із коханою волинського воїна поєднала та розлучила війна
23 листопада 2024 р. 17:26