Держава компенсуватиме 15% за купівлю українського обладнання: як працює програма

27 листопада 2024 р. 11:59

27 листопада 2024 р. 11:59


Бізнес зможе отримати 15% компенсації за придбання енергетичного, колісного, будівельного та спеціального обладнання українського виробництва. Подібна програма вже діє для купівлі української сільськогосподарської техніки. Щоправда, відсоток компенсації помітно вищий – повернути можна 25%.

Про це пише Економічна правда.

Хто може взяти участь у програмі?

У програмі беруть участь чотири сторони: виробник обладнання, покупець, уповноважені банки та держава. Щоб на кінцевому етапі покупець отримав компенсацію, виробник повинен звернутися до Мінекономіки та додати свої товари до переліку тих, які підпадають під дію програми.

Для цього виробник має подати електронну заявку до Мінекономіки і надати інформацію про ступінь локалізації, калькуляцію собівартості та технологічні операції, розрахунок питомої ваги витрат на оплату праці. Міністерство проведе перевірку, включить товари до публічного переліку та передасть інформацію банкам, які беруть участь у програмі.

Отримати компенсацію можуть юридичні особи та фізособи-підприємці, які придбали відповідне обладнання в українського виробника.

Яке обладнання можна придбати за програмою?

До переліку техніки та обладнання вітчизняного виробництва, покупцям яких держава повертатиме 15%, увійшли майже 140 позицій від 14 компаній. Долучитися до цього списку можуть виробники, які локалізували виробництво на рівні 40% і більше. Компенсуватимуть вартість автобусів, вантажівок, ліфтів, причепів, енергетичного обладнання. Надалі перелік обіцяють поповнювати.

Генеральний директор компанії “Карат-ліфткомплект” та голова всеукраїнської асоціації ліфтовиків Сергій Горішний каже, що лобіювати створення подібної програми не лише для аграріїв почали ще до великої війни. За його словами, нині на українському ринку є заводи, які виготовляють ліфти, є представники світових компаній і турецькі імпортери, які “таскають ліфти в Україну без відповідальності”.

Одна з вимог до виробника на потрапляння до затвердженого переліку Мінекономіки, – гарантійне та післягарантійне обслуговування техніки й обладнання, чим турецькі імпортери можуть не займатися.

Натомість вони пропонують українським бізнесам помітно нижчі ціни: якщо ліфт вітчизняного виробництва коштує близько 1 млн грн, то турецькі постачальники можуть ставити ціни на 40% нижче. На фоні цього компенсація 15% недостатня. “Звісно, 15% – це малувато, але хоча б щось. Цієї суми не достатньо, щоб компенсувати дешеве обладнання з Туреччини, але дешеве просто так не буває”, – наголосив Горішний.

Гендиректор фірми “Карат-ліфткомплект” каже, що відчутного ефекту від нової програми у 2024 році навряд чи вдасться досягти, адже цикл виготовлення ліфта триває понад місяць. Проте він припускає, що до кінця року вони продадуть 10-15 ліфтів за програмою для будівельників, які очікували поставок у листопаді-грудні.

Як отримати компенсацію?

Підприємці, які хочуть отримати компенсацію, мають обрати техніку чи обладнання з переліку Мінекономіки. Далі потрібно оплатити обладнання через один з уповноважених банків та подати заявку на компенсацію. До неї треба додати копію платіжного документа та акт приймання-передавання обладнання.

Банк перевірить документи, передасть списки заявників до Мінекономіки, відкриє рахунки, на які переказуватимуть кошти, та виплатить компенсацію. За рік підприємець може отримати максимальну компенсацію в розмірі 10 тис. мінімальних зарплат на відповідний рік, тобто 80 млн грн.

Щоб отримати компенсацію у 2024 році, товар слід придбати до 1 грудня, а заявку подати до 5 грудня. Для техніки, придбаної після 1 грудня, компенсації виплатять у 2025 році. Фінансування залежить від черговості надходження заявок і наявності коштів. Якщо бюджет вичерпається, банки зупинять прийом заявок.

Держава компенсуватиме 15% за купівлю українського обладнання: як працює програма

Джерело: volyninfa.com.ua