вологість:
тиск:
вітер:
Коли піст у 2025 році: дати, обмеження та правила для вірян
Щороку в певні дні віряни дотримуються постів, обмежуючи харчування для очищення душі й тіла. У 2025 році українці поститимуться за новоюліанським календарем .
Пости бувають одноденні або багатоденні. Під час них віряни відмовляються від їжі тваринного походження, ходять до храмів, присвячують вільний час молитві та уникають сварок. Крім того, у цей час Церква забороняє влаштовувати гучні веселощі, - пише Главком .
Зокрема, постами вважаються середа й п'ятниця у м'ясоїд – тиждень, коли загалом дозволено вживати м’ясо. Усього здавна у православному календарі 27 тижнів, або 189 днів були пісними.
Багатоденні пости у 2025 році
Перед Великоднем віряни дотримуються Великого посту. Він є найдовшим і найсуворішим. Триває 48 днів, завжди починається в понеділок (за сім тижнів до Воскресіння Христового) і завершується в суботу.
У перший його день слід зовсім відмовитися від їжі й пити одну лише воду. А у вівторок, середу, четвер і п'ятницю дозволяється вжити суху їжу (хліб, сіль, сирі овочі та фрукти). У суботу і неділю дозволяється невелика кількість гарячої їжі на олії.
На другий та шостий тиждень Великого посту віряни можуть їсти лише суху їжу в понеділок, середу та п'ятницю. У вівторок і четвер дозволяються теплі страви, але без олії, а вихідними вже з олією.
Найсуворішою є пристрасна седмиця – останній тиждень посту, протягом якого дозволяється лише суха їжа в усі дні, крім п'ятниці. До виносу плащаниці з храму від їжі взагалі відмовляються.
На великі церковні свята в період Великого посту, такі як Благовіщення Пресвятої Богородиці (25 березня) та Вербна неділя (неділя за тиждень до Великодня), можна їсти рибу. А в Лазареву суботу, яка передує Вербній неділі – додати до раціону рибну ікру.
У народі цей піст також відомий як Петрівка. Передує він дню пам'яті Петра й Павла, який за новоюліанським календарем припадає на 29 червня.
Визначеного терміну цей піст не має, адже його тривалість залежить від дня закінчення Великодня. Але кінець завжди 29 червня, у день святих апостолів Петра та Павла, через що цей піст називається ще Апостольським. Він, як і Різдвяний, несуворий: крім середи та п’ятниці, можна їсти рибу та інші морепродукти.
Успенський піст встановлений на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Він є найкоротшим і триває лише два тижні, хоча все одно залишається суворим.
У понеділок, середу і п'ятницю можна дозволити собі суху їжу, у вівторок та четвер припустимо їсти гарячі страви без олії, а на вихідні – з олією.
На свято Преображення Господнього, 6 серпня, дозволяється вживати рибу.
Різдвяний піст – останній багатоденний піст року і другий за тривалістю. Він починається 15 листопада і триває 40 днів. Різдвяний піст уже не такий суворий, як попередні.
Від 15 листопада до Дня святого Миколая (6 грудня) щопонеділка можна вживати гарячі страви без олії. А у вівторок, четвер та на вихідні дозволяється додати рибу. У середу та п'ятницю – лише суха їжа. Їсти можна також на свято Введення в храм Пресвятої Богородиці (21 листопада) і День святого Миколая (6 грудня) незалежно від того, який це день тижня.
У період 7-19 грудня щовівторка та щочетверга дозволені гарячі страви з олією, але от рибу краще не вживати.
20-24 грудня в понеділок, середу і п'ятницю можна їсти лише суху їжу, у вівторок та четвер – гарячу їжу без олії, а у вихідні – з олією.
У Святвечір, 24 грудня, треба утриматися від їжі до появи на небі першої зірки. Після цього вся сім'я сідає за святковий стіл із 12 пісних страв.
Одноденні пости у 2025 році
Такі церковні пости тривають один день і їх усього три (за винятком пісних серед і п'ятниць, про які йшлося вище):
- 5 січня – Хрещенський Святвечір (Надвечір'я Богоявлення);
- 29 серпня – Усікновення глави Івана Предтечі;
- 14 вересня – Воздвиження Хреста Господнього.
Нагадаємо, що рішенням Архієрейського Собору помісної Української Православної Церкви під головуванням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 24 травня 2023 року затверджено Постанову про календарне питання. У ній визначено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року, зберігаючи за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий календар.
- Як сповідатися, щоб отримати прощення: пояснення священнослужителя з Волині
- Чи можна жінкам заходити до храму в брюках: пояснення священника з Волині
- Між земним і вічним: настоятель волинського храму розповів про роль священнослужителя в житті людей
Новини рубріки
В Україні прокачування газу подорожчає в чотири рази
30 грудня 2024 р. 22:28
Мазутна пляма рухається вздовж узбережжя Криму до Ялти
30 грудня 2024 р. 22:21