вологість:
тиск:
вітер:
Україну атакує вірус HMPV: інфекціоніст попередила про небезпечну хворобу
В Україні зафіксовано перші випадки зараження метапневмовірусом людини (HMPV) , спалах якого спостерігається в Китаї. Ця хвороба може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, літніх людей і людей з ослабленою імунною системою.
Про це написала лікарка-епідеміологиня Ольга Голубовська на своїй сторінці у Facebook.
HMPV був виявлений у 2001 році та належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Антитіла класу IgG проти HMPV було виявлено у 100% осіб із повторним зараженням, у дітей до 10 років серопозитивність становить майже 100%, розповіла український інфекціоніст, доктор медичних наук, професор Ольга Голубовська.
Вона зазначає, що за даними Центру громадського здоров'я, в Україні від початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків, але насправді їх більше, каже інфекціоніст.
Фахівець пояснює, що зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватися протягом життя. Захворювання частіше є легким (нежить, кашель), але може бути важким із розвитком фульмінантної (зі швидким прогресуванням) дихальної недостатності. Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легені.
Орієнтовний інкубаційний період - від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватись залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найактивніший у помірному кліматі протягом пізньої зими та весни, - розповіла Голубовська.
За її даними, рентгенологічні зміни неспецифічні: «матове скло», ателектази, гіперактивні легені, іноді - консолідація. Частіше двосторонні ураження (як на фото).
У світі важким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (зауважте - емпірично, оскільки доказів немає зі зрозумілих причин). У нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективною, ґрунтуючись на нашому досвіді, пояснює інфекціоністка.
Пані Голубовська додає, що не потрібно панікувати, а діяти відповідно до алгоритму лікування. У випадку інфікування вона радить обмежити контакти з хворими, регулярно мити руки, провітрювати приміщення та уникати під час масових заходів. Також важливо людям з групи ризику спостерігати за своїм здоров’ям — лікувати хронічні захворювання та вживати вітаміни (зокрема вітамін D) за призначенням фахівця.
Лікарка каже, що в випадку появи першим симптомів — нежить, кашель, задишка — необхідно звернутися до спеціаліста. У випадках погіршення стану фахівчиня радить пацієнтам не зволікати та погоджуватися з госпіталізацією.
«Прохання до лікарів – не зволікайте з госпіталізацією, якщо хворий щоденно прогресує. Памʼятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки та не стільки по показниках температури, як по загальному стану хворого, особливо у груп ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектра дії може бути обґрунтовано», – закликала Голубовська.
- Поширення рідкісного вірусу на Львівщині
Новини рубріки
Прикордонники кличуть на контракт і пропонують службу на теренах Волині
07 січня 2025 р. 16:30
Чи можна накопичувати пенсію на карті і скільки часу можна не знімати кошти
07 січня 2025 р. 16:29
Встановили межі Маневицької територіальної громади
07 січня 2025 р. 16:17