Відійшов у засвіти відомий художник з Волині Петро Собко

09 січня 2025 р. 10:05

09 січня 2025 р. 10:05


На 89 році життя помер митець з Волині , корифей сучасного українського малярства, член ВО Національної спілки художників України Петро Собко.

Про це пишуть Волинські новини з посиланням на журналістку Марію Пилипчук .

«Талановитий живописець, цікавий співрозмовник з чудовим почуттям гумору, привітний і веселий – пан Петро часто запрошував друзів до майстерні, розповідав історії з життя, пригощав смачними настоянками. Часто бачилися на виставках в Галереї мистецтв. Сумно... Щирі співчуття родині художника», – написала вона.

Довідка

Петро Собко народився 4 травня 1936 року в селі Михалє на Волині (нині це Іваничівський район). Талант майбутнього мистця проявився з дитинства і був помічений сільським педагогом. А далі – наполегливе навчання у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. Івана Труша, Кишинівському художньому училищі і Київському державному художньому інституті.

Роки навчання у Києві (1961-1967) припали саме на часи хрущовської «відлиги», коли виразником національних ідей стає патріотично налаштована молодь. У 1962 році у Жовтневому палаці під патронатом комітету комсомолу почав свою роботу Клуб творчої молоді, в оргкомітет якого від студентства КДХІ делегували Миколу Малишка і Петра Собка. Новаторські лекції художника-педагога, теоретика мистецтва Миколи Писанка, палкі дискусії, мистецькі вечори, художні виставки, спілкування з передовою інтелігенцією – ось так працював Клуб творчої молоді, хоча задумувався комсомольським керівництвом як показовий (показушний!) проект демократичних змін у країні. Насправді, цей осередок творчих молодих мистців переріс у неформально національно-патріотичний рух, учасниками якого стали Євген Сверстюк, Іван Дзюба, Лесь Танюк, Іван Світличний, Микола Вінграновський, Віктор Зарецький, Алла Горська та інші. Перебування молодого художника Петра Собка у такому середовищі мало величезний вплив на його подальшу творчу долю, бо мистець відчув дух свободи самовираження, злам бар’єрів соцреалізму у мистецтві, налаштував себе на пошук нових форм художніх засобів.

Творче життя художника Петра Собка – це праця і мандри. Як розповідає дослідниця його творчості, провідний науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Тамара Левицька: «В українському мистецтві волинського художника Петра Собка можна назвати великим і останнім романтиком минулої епохи, який перебував у творчих відрядженнях... і писав краєвиди Півночі і Півдня, Заходу і Далекого Сходу, пейзажі Прибалтики, Балтійського узбережжя, Берінгового й Охотського морів, Камчатки, Командорських островів, узбережжя Тихого океану і Чорного моря, краєвиди Молдови, Бесарабії, Карпат, Полісся, Польщі, ...Апеннінського півострова, Середземного моря, острова Капрі». Надзвичайно широка географія живописних пленерів мистця, творчі враження у створених ним пейзажах країв далеких та рідних українських краєвидів збагатили національний живопис України. Романтичний настрій його полотен, неповторний колорит та виразна палітра майстра дуже емоційно передають красу природи Землі, її найвіддаленіших куточків, тут відчуваєш закладену художником любов до Батьківщини, бо Україна залишається для мистця землею обітованою і невичерпним джерелом натхнення завжди будуть її степи, моря, озера, ліси.

Волиняни уже мали можливість насолодитися спілкуванням з полотнами Петра Собка. Персональні виставки відбувалися у стінах Галереї мистецтв НСХУ, а також Художнього музею м. Луцька. Ці експозиції незмінно стають помітними подіями у культурно-мистецькому житті нашого краю, збирають фахівців, художників та шанувальників творчості Петра Собка.

Твори мистця є надбаннями художніх колекцій Волинського краєзнавчого музею, Художнього музею Луцька, Картинної галереї Ковеля, Картинної галереї м. Балти на Одещині, а також у збірках приватних колекціонерів України, Росії, Польщі, Італії.

Редакція ВСН висловлює співчуття родині Петра Собка.

Відійшов у засвіти відомий художник з Волині Петро Собко

Джерело: vsn.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua