вологість:
тиск:
вітер:
У фондах музею на Волині зберігається рідкісне фото батька сходознавця Агатангела Кримського
У фондах Володимирського історичного музею зберігається рідкісна фотографія, якій понад 100 років. На ній зображено скромного чоловіка, одягнутого просто, але охайно. Звали його Юхим Кримський. Як відомо, він був батьком всесвітньо знаного мовознавця Агатангела Кримського. Якщо про Кримського-сина ми знаємо дуже багато, хоча і не все, то про Кримського-батька не так і багато. Хоча саме він і виплекав талант свого відомого сина.
Про батька вченого розповідає науковий співробітник Володимирського історчного музею. ім. О. Дверницького, Богдан Янович.
Юхим Кримський народився у білоруському місті Могильові 5 грудня 1838 року. Хоча сам рід Кримських має походження з кримських татар. Їхнім нащадком був мулла (духовний служитель) з кримського міста Бахчисарай. Про це Кримські дізналися зі старого молитовника. У їхньому роду було багато вчених людей, знавців іноземних мов, тому гаслом сім'ї Кримських були слова «Вчити та знати!».
Юхим Кримський переїхав до міста Володимира на Волині та працював тут поштовим служителем. Будинок пошти зберігся і до нашого часу. Ця будівля з білими арковими вікнами розташована на вулиці Устилузькій. Згодом Юхим Кримський працював учителем історії та географії у місцевому двокласному училищі, адже уряд намагався поширювати освіту російською мовою. Нею розмовляв і Юхим Кримський. Де знаходився будинок у якому народився учений тепер уже ніхто не скаже. Можливо, по нинішній вулиці Драгоманова. Кримські дружили із сім'єю Більдіних. Це були освічені російські дворяни. Їх дім був на пагорбі по вулиці Ковельській – колись там знаходився банк «Україна». Більдіни знали багато іноземних мов, як і Кримські. А ще старожили розповідали, що в хаті Більдіних вільно ходили … кози.
У 1871 році у Юхима народився син Агатангел. Саме у Володимирі. Тоді Кримські переїхали до Звенигородки на Черкащині. Учений Ю. Кримський написав підручник з географії й отримав значний гонорар. За ці кошти він збудував будинок у Звенигородці, де минули дитячі роки Агатангела.
У 1882 році Юхим Кримський започаткував друкарню у Звенигородці. Там видавав власні полемічні твори, у них критикував шахрайські дії місцевої влади. У 1899 році Юхим Кримський заснував у Звенигородці бібліотеку для народу, до неї передав дві з половиною тисячі книг, репродукцію творів мистецтва і географічних карт. Серед книг – література по арифметиці, мові, полюванні, по історії міста Звенигородки. Тож був справжнім просвітником. Не дивно, що любов до книги та читання перейняли його діти.
В родині Юхима Кримського називали Євтимом. Мати Кримського – називалася Аделаїда, але її називали в родині Гаша. Вона була повновидою жінкою в очіпку, чепурна, в простій міщанській сукні. Розмовляла мама ученого простою українською мовою з місцевою говіркою з польською вимовою, що виявляла у ній походження із давньої збіднілої шляхти. Була доброю господинею. Йдучи в гості, приносила у кошику ласощі.
Юхим Кримський похований у Звенигородці, разом із дружиною.
Тож хоча Юхим Кримський не був з походження українцем, але його ім'я належить до переліку видатних діячів культури України.
Джерело: volynua.comНовини рубріки
Із забудовників у Луцьку хочуть стягнути майже півмільйона гривень у місцевий бюджет
15 січня 2025 р. 07:10
За тиждень захворюваність на ГРВІ на Волині збільшилася на 24%
15 січня 2025 р. 06:42
15 січня: хто з волинян святкує День народження
15 січня 2025 р. 06:19