Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

15 січня 2025 р. 19:55

15 січня 2025 р. 19:55


Чотири роки на чолі Луцького національного технічного університету — це час випробувань, змін і нових горизонтів. Ректор Ірина Вахович взяла на себе амбітну місію: перетворити університет на сучасний освітній простір , який відповідає викликам сьогодення та готує фахівців нового покоління. Її діяльність охоплює реконструкцію інфраструктури, розвиток наукової бази, зміцнення міжнародної співпраці, цифровізацію навчального процесу та інтеграцію інноваційних підходів у навчання.

В інтерв’ю журналістам ВСН Ірина Вахович розповіла про те, як ці роки змінили університет, які стратегічні цілі вже досягнуто, а які ще попереду, як виклики війни вплинули на освітній процес і розвиток закладу.

- Що спонукало Вас обрати кар’єру у сфері освіти та, зокрема, очолити Луцький національний технічний університет?

- Все моє життя пов'язане з освітою. З 1999 року я була викладачем ЛНТУ і пройшла майже усі кар’єрні ланки: від асистента кафедри, доцента, професора, завідувача кафедри, декана, директора інституту,проректора. Нині це посада ректора. Цей шлях мабуть прокладений долею. Однак мені завжди подобались вчителі, які пояснювали складний матеріал легко, доступно, цікаво і десь навіть, весело. Це стало мотивом викладання.

Для посади ректора потрібна підготовка. Період моєї політичної кар'єри дав для цього дуже хороший старт, розуміння і підтримку.У Луцькому національному технічному університеті я навчалася.Це мояальма-матер і мені завжди хотілося бачити наш університет потужним, красивим осередком інновацій, розвитку, креативу. Посада голови обласної ради розширила світогляд розуміння розвитку Волині і місця технічного університету,  який готує інженерні кадридля розвитку економіки регіону.Тому ця посада мабуть не випадковість, а певна програма.На разі мені подобаються ті результати, якіразом зі свою командою встигли досягнути.

- Які взаємини у вас склалися з колективом? Ви більше авторитарний керівник чи демократичний?

- Я демократичний керівник, якого, сподіваюсь, поважають, а не бояться. Моя формула досягнення успіху: мотивація, любов, взаємоповага, розуміння, добро.Саме такими методами вдаєтьсядосягнути взаєморозуміння унашому колективі.

Сьогодні коженстудент, викладач, співробітник університету, випускник захоплюється тими змінами, трансформаціями, що відбулися й відбуваються. Вони реалізуються в такий непростий для усіх час та настільки швидко, що це не може не захоплювати.

Вважаю своєю місією створити дляколективу гарні умови праці,аби у них було бажання і мотиви тут працювати.

- Так склалося, що люди з недовірою сприймають щось нове. Які найбільш непопулярні реформи ви впроваджували в ЛНТУ за час своєї роботи?

- У нас не проходить і дня без реформ. З першого дня ми з командою повністю трансформували ЛНТУ. Змінили структуру факультетів,філософію взаємин, мотивацію колективу.

Те, що ви бачите ззовні – лише інфраструктурні зміни.Алевсередині університету відбуваютьсяглобальні трансформації: ні дня без реформта вдосконалень.

- Чи є у ЛНТУ партнерські зв’язки із закордонними університетами? Як це допомагає студентам і викладачам?

- Звичайно. Дуже широка низка партнерських відносин із різними країнами Європи й не тільки.Великобританія, Польща, Литва, Португалія, Австрія, Естонія, Малайзія, Америка – теж наші основні партнери. Повномасштабне військове вторгнення відкрило Україну для світу. І це стосується в тому числі вищої освіти. Якщо розглядатиакадемічну мобільність студентів і викладачів, то вона в рази збільшилася під час війни.

Відділ міжнародних зв'язків університету та профільний перший проректор Надія Ковальчук - багато працюють над тим, щоб охопити різні регіони світу.В планах, до кінця лютого співпрацювати ще й з Японію. Такепартнерство відкриваєнові можливості для семестрового навчання, короткострокових курсів, подвійного дипломустудентів інженерного спрямування.  Японські партнери йдуть на зустріч і проявили тверду позицію щодо підтримки України.

До речі, ЛНТУ зараз один із трьох закладів України, що проходить міжнародну інституційну акредитацію. Це передбачає, що усі дипломи, які отримуватимуть при позитивному проходженні процедури, будуть визнанні у всьому світі. І це робота всього колективу. Створено команду англомовних викладачів, які працюють надцим, відбуваються навчання, перемовини та готується звіт. Це тривала процедура. Сподіваємось на позитивний результат.

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

- Які спеціальності університету є найперспективнішими з позиції працевлаштування випускників?

- ЛНТУ не змінює традицій щорічного збільшення можливостей наших вступників навчатись на актуальних, цікавих та затребуваних освітніх програмах. Усі спеціальності, які є в університеті, є актуальними, цікавими, потрібними. ЛНТУ уже другий рік поспіль входить у десятку ТОП-університетів, який обирають абітурієнти.

Серед нових програм, які відкрилися в університеті, є крафтові технології, управління безпілотними літальними апаратами, бізнес-адміністрування у молодіжній політиці, медіакомунікації та PR, управління інформаційною безпекою, експертиза харчових продуктів та продовольчої сировини, дизайн середовища, логістичні системи автомобільного транспорту та інші.

Як на мене, сучасний світ настільки динамічний, що спеціаліст будь-якої професії повинен бути інформаційно, комунікаційно грамотним.Головна філософія, якої б я хотіла, щоб дотримувалися всі ЗВОУкраїни: університети мають готувати не найманих працівників, а власників бізнесу. В ЛНТУ вже три роки функціонує Школа бізнесу і права. Фактично всі: чи аграрний факультет, чи ІТ-факультет, чи будівельний та інші факультети-  вони навчаються створювати бізнес у своєму напрямку. Ми розглядаємо з нимирізні кейси як створити, як зареєструвати, де брати кошти, як розвивати та надаємо супровід ведення бізнесу (бухгалтерський, юридичний).Це потрібно масштабувати. Саме тому в ЛНТУ створюється інноваційний бізнес-осередок, інноваційний парк. Це дуже актуально і потрібно. Після навчального процесу наші студенти не поспішають додому. Вони працюють над проектами у студіях, студентських бюро, гуртках, на секціях, у молодіжному центрі. Це і розвиток, і практичні навики, і можливість заробітків.

- Як університет співпрацює з бізнесом для надання студентам практичного досвіду?

- У співпраці з роботодавцями та іншими стейкхолдерами нині університет формує траєкторію навчання студентів за кожною зі спеціальностей. Зокрема, які освітні компоненти, дисципліни потрібно включати у навчальні плани, який навчальний матеріал є обов’язковим для того, щоб студент був підготовлений та цікавим на ринку. У нас на наступному тижні має бути обговорення освітніх програм з харчових технологій, крафтових технологій, для готельно-ресторанної справи і для IT-напрямку. Січень-лютий – це активний час для таких обговорень для формування навчальних планів на наступні періоди. Хоча цей процес в університеті є постійним.

Більше того, у наглядовій раді ЛНТУ перебувають бізнесмени Волині, які завжди долучаються до різноманітних обговорень, до мотиваційних спічів для студентів. У наглядовій раді і наші випускники, які своїм прикладом мотивують студентів до розвитку.  Тому ця співпраця надзвичайно широка. На сьогоднішній день є така форма освіти як дуальна освіта, тобто студент частину навчання здобуває в університеті, а частину - на підприємстві.І, відповідно, оцінки також отримує від керівника на підприємстві і в ЗВО.  У ЛНТУ розроблені алгоритми, щоб дуальна освіта працювала і масштабувалась.

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

- Як ЛНТУ допомагає студентам реалізовувати власні проєкти або стартапи?

- Через інноваційні парки, через стартап-школи, через Школу бізнесу і права.  Минулого року в ЛНТУвперше було організовановеликий інвестиційний форум, куди запросили потужних бізнесменів з Волині, для того, щоб студенти презентували свої інноваційні розробки. Відповідно, кожен із запрошених гостей обрав для себе фаворита і профінансував ту чи іншу розробку. Ми працюємо за формулою«наука - бізнес-влада»,яказабезпечує інноваційний розвиток усіх країн світу. ЛНТУ це розуміє і цілеспрямовано рухається у цьому напрямку для розвитку Волині і України.

- Як університет залучає іноземних викладачів або експертів для підвищення рівня освіти?

- Запрошуємо цікавих, успішнихособистостей, серед них і наші випускники, які діляться секретами успіху та дають поради молоді. Ми запрошуємо практиків, як гостьових лекторів, для читання лекцій. Цікаві особистості з мотиваційними спічами виступають на різних заходах, формальних та неформальних зустрічах, на врученні дипломів. До прикладу, Євген Дудка (випускник ЛНТУ, ТзОВ Волиньзернопродукт, ТМ Вілія) ділиться інформацією про свій шлях розвитку аграрного бізнесу, стратегічне бачення розвитку аграрної Волині, Віталій Ткачук (випускник ЛНТУ, співвласник ТМ Містер Скрабер) про свій шлях формування косметичного бізнесу,Олег Дмитрук(ТМ Дмитрук) про свій шлях розвитку харчової промисловості, політики – про важливість громадської ініціативи, активність та відповідальність ін.

Таким чином студент мотивується і бере приклад. Фактично щотижня у нас запрошені гостьові лектори з різних напрямків, які діляться практичним досвідом, новими тенденціями, про те, як, знову ж таки, треба бути сміливим для того, щоб досягати своїх цілей.

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

- Як ви оцінюєте рівень підтримки науки в Україні? Що потрібно змінити?

- Зрозуміло, що сильна країна тоді, коли сильна її економіка. Тому головне для України нині і у повоєнний період – це розвиток її економіки. Економіка має бути інноваційна, конкурентна, експортоорієнтована, товари і послуги - цікавими як для внутрішнього ринку, так і для зовнішнього.

Без науки цього не досягти. За роки незалежності України, у структурі ВВП витрати на науку зменшуються. Наразі вони критично низькі. Розуміючи виклики сьогодення, потрібно обирати пріоритети у фінансуванні. На моє переконання, це повинні бути технічні, інженерні, ІТ наукові напрямки, те, що створює, удосконалює, технології, те, що створює результати, які підлягають комерціалізації.

Один вимір - наука гуманітарна, інший вимір - наука прикладна. Прикладна наука створює інновації, які можна швидко комерціалізувати, які можна перетворити на додану вартість, які цікаві світу, і от в це нам потрібно вкладати кошти. Не тільки державні, але й приватні.  До прикладу, в Америці 5% ВВП йде на науку, то в нас сьогодні – біля 0,08%.

Недофінансування науки має незворотні стратегічні наслідки для економіки країн. Україна не виключення.

- У кінці минулого року було відкрито Центр ветеранського розвитку. Які перші результати втілення проекту?

- Основною метою створення LNTU VeteranHub є забезпечення комплексної підтримки ветеранів: надання соціальної, юридичної та психологічної допомоги, створення платформи для навчання і зростання. Ми раді, що можемо створити простір, який уже заявив про себе, як про місце для відновлення, розвитку та нових починань наших захисників.

Центр пропонує широкий спектр можливостей для розвитку – від освітніх курсів та тренінгів до цільових програм, що дозволяють ветеранам здобувати нові знання та вміння у цивільному житті. Основне завдання створення такого центру – адаптація ветеранів у цивільне життя після пережитого жаху війни та формування їхньої довіри до нас. Ми хочемо, щоб їм з нами було цікаво і легше.

В наших можливостях поєднати молодь та ветеранів, де спілкування, гра на гітарі,  настільні ігри, спільні тренінги та навчання дозволять подолати цей критичний бар’єр між воєнним та цивільним світом. Проста взаємодія ветерана з молоддю може стати гарним доповненням до професійних терапій.Працюємо з різними дотичнимиорганізаціями, проведено декілька спільних заходів та навчань.

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

- Які глобальні проєкти чекають на ЛНТУ в найближчому майбутньому?

Наша місія – завершити процес створення інноваційного парку і створити бізнес-осередок для студентів, де вони будуть започатковувати свій власний бізнес та робити супровід цього бізнесу.

Далі ми стартуємо з музеєм науки на базі нинішнього Будинок офіцерів, хочемо доробити корпус на Потебні. Знову ж таки, довести до досконалості корпус Б, термомодернізувати корпуси А, В та гуртожиток.Завершити благоустрій території, стадіону біля спорткомплексу і ще безліч амбітних проектів, які чекають своєї черги.

Планів багато, головне – мир в Україні, бажання та можливості!

- ЛНТУ стартував з Будинком офіцерів. Реакція громадськості різна. Уточніть, що це має бути і за які кошти?

Луцькому національному технічному університету та зокрема, Міністерству освіти і науки України, належить будівля на вул. Винниченка, 8. Це колишній Будинок офіцерів, ще раніше – польський земельний банк. У 2021 році університет спільно з МАН подав концептуальну записку на Державний інвестиційний проект зістворення на цій базі Музею Науки, тобто сучасного інтерактивного простору освіти і науки, туристичного осередку популяризації та реалізації наукових, науково-дослідних, пізнавальних та навчальних програм з метою формування у молоді інтересу до науки та відкриттів, сучасних світоглядних інструментів та системи цінностей.

Війна та пріоритетність державного фінансування на військові цілі завадили початку реалізації даного проекту раніше. Тому університет власним бюджетом замовив розробку проектно-кошторисної документації, отримав усі дозвільні документи (до слова, це пам’ятка архітектури місцевого значення) та оголосив тендер на початок робіт.

Чому саме зараз? Тому що, усі великі проекти розпочинаються з маленьких кроків. Якби у мене був підхід розпочинати усі проекти в ЛНТУ лише тоді, коли є кошти, я б нічого не змогла зробити. До слова, усі трансформаційні зміни в ЛНТУ відбуваються під час війни. Це нам дає можливість залучати абітурієнтів, навчати студентів очно, розвивати та зберігати молодь в Україні. Повертаючись до питання, зазначу, що коштів на реконструкцію Будинку офіцерів також поки немає. Однак, перші кроки ми зобов’язані робити. Ми розраховуємо на власні джерела, грантові кошти, кошти спонсорів. Якщо будуть відповідні державні програми, ми неліниво будемо подавати цей проект усюди. Він дуже важливий, аджеслабко розвинута в регіонах інноваційна інфраструктура, недостатня кількість постійно діючих інституцій з популяризації науки й навчання молоді є головною проблемою для забезпечення розвитку інновацій, генерації нових ідей, запорукою побудови інноваційної та конкурентоспроможної економіки. Розуміючи це, питань щодо доцільності створення такого важливого осередку та збереження пам’ятки архітектури у адекватних людей не повинне виникати.

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

- Ви вже 4 роки працюєте ректором ЛНТУ. Які основні здобутки на посаді можете назвати.

- В ЛНТУ працюють і навчаються щасливі люди, які розвиваються у чудовій атмосфері – це, мабуть, вважаю найбільшим досягненням. Крім того, вдалось змінити імідж університету.Університет цікавий, він притягує,він має свою місію, стратегію тазгуртований колектив, який чітко розуміє куди і як рухатися. І це все відбувається доброзичливо, свідомо і демократично.

- Яким Ви бачите Луцький національний технічний університет через 10 років?

- Потужний освітньо-науковий, культурний, креативний, вільний, відкритий осередок з мотивованими працівниками, високотехнологічними лабораторіями, можливостями та результатами, якийгенерує інновації, їх комерціалізує, готує власників майбутнього бізнесу для Волині та виховує нове покоління свідомих, патріотичних, сильних українців.

- Яку б пораду ви дали сучасним студентам для досягнення успіху в навчанні та житті?

- Іншої формули не знаю, ніж наполегливо працювати, щиро вірити і любити життя. Якщо невдача, значить Бог тобі дає можливість зрозуміти, переосмислити, загартуватисяі навчитись вирішити такого типу проблему. Це робить сильнішим та підготовленим для більш масштабних завдань. Працювати над собою, не лінуватись, розвиватись, бути щасливим, добрим та сміливим.Іншої формули не знаю.

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

Ірина Вахович: «Луцький національний технічний університет - полюс росту Волині»

Джерело: vsn.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua