вологість:
тиск:
вітер:
Нішевий шоколад з виняткових какао-бобів: сестри-підприємиці з Луцька поділились своєю історією
Лучанки почали виробляти шоколад з теруарних какао-бобів і виграли шість нагород на конкурсі в Лондоні. Чим особливий їхній продукт?
У грудні 2024 року український крафтовий шоколад від Sisters A. Chocolate отримав золоту та пʼять срібних нагород на міжнародному конкурсі Academy of Chocolate, що відбувся в Лондоні.
Про це пише Економічна правда , - інформує ВолиньUA .
Заснували бренд сестри Олена Голоденко та Олександра Осіпова . Вони – співвласниці невеликого виробництва в Луцьку, де виготовляють шоколад з теруарних какао-бобів, вирощених у Південній і Центральній Америці та Африці.
Чим особливий їхній шоколад? Чому він коштує втричі дорожче, ніж звичайний, та як його виготовляють?
Кухонний кулінарний стартап
Історія почалася з експериментів на домашній кухні, пригадує Осіпова.
У 2020 році під час пандемії вона зареєструвалася як фізособа-підприємець і створила першу невелику шоколадну майстерню. Голоденко тоді виготовляла натуральну косметику і мала невелику крамницю з продажу крафтової продукції.
Через рік вона продала свою майстерню косметики та інвестувала отримані кошти у ремонт приміщення для виготовлення шоколаду та деяке обладнання. З того часу сестри почали працювати під брендом Sisters A. Chocolate.
Майже два роки вони працювали вдвох: обсмажували какао, відливали шоколад у плитки та продавали його. Невдовзі в майстерні з'явилася перша помічниця, яка приходила на неповний робочий день і допомагала пакувати шоколад.
Зараз у Sisters A. Chocolate семеро працівників. Крім приміщення, де виготовляють шоколад, підприємиці мають склад та невеликий офіс.
Особливі какао-боби
Понад 80% какао-бобів, з яких виготовляють шоколад у світі, вирощують у Західній Африці, переважно в Гані та Кот-д'Івуарі. Цю сировину використовують для масового виробництва шоколаду.
Сестри використовують лише какао-боби класу fino de aroma, які Міжнародна асоціація какао виокремлює в категорію з винятковим смаком та ароматом. Мова йде про теруарні какао-боби, вирощені дрібними фермерами в Домініканській Республіці, Гренаді, Перу, Колумбії, Мадагаскарі, Танзанії та Індонезії.
Теруар – це сукупність природних умов конкретної географічної місцевості, які впливають на властивості вирощеної продукції.
Ціна такої сировини у 2-2,5 разу вища, ніж масової. Теруарне какао коштує 15 дол. за кг, а деякі позиції – до 20 дол. за кг, тоді як звичайне – 6-7 дол.
Сестри виготовляють шоколад за принципом bean-to-bar: від боба до плитки. Ця філософія передбачає необхідність відстежувати походження всіх компонентів шоколаду. Купують какао-боби через нідерландську компанію. Зазвичай замовляють близько пів тонни сировини різних видів за раз.
У перший рік великої війни постачальник какао-бобів у Нідерландах запропонував спеціальні ціни в рамках допомоги українським виробникам.
Для виробництва хорошого шоколаду недостатньо хорошої сировини. Важливо правильно обсмажити какао-боби та підібрати точні пропорції інгредієнтів. У майстерні сирі ферментовані какао-боби подрібнюють, очищують, смажать і перетирають на спеціальному обладнанні впродовж кількох діб.
"Якщо спробувати на смак ферментовані какао-боби, вони не асоціюватимуться з шоколадом. Тільки-но ви починаєте їх смажити, білки і цукри всередині бобів взаємодіють та утворюють багато ароматичних сполук з шоколадним ароматом.
Особливості процесу обсмажування визначають смак шоколаду. У нас є похвилинні протоколи обсмажування для кожного виду сировини залежно від кількості какао-бобів, їхнього розміру та щільності", – зазначає Осіпова.
Що виробляють
В асортименті Sisters A. Chocolate – 20 різновидів шоколаду. Базова лінія – це чорний шоколад з єдиної ферми з 72-75% какао.
Є варіації темного шоколаду з додаванням солі, ялівцю, перцю чилі чи апельсина. Також є лінійка веганського молочного шоколаду з рослинними замінниками молока та білий шоколад. Окрема лінійка – алкогольний шоколад.
Крім шоколаду в плитках підприємиці виготовляють цукерки, горіхово-шоколадні пасти, питний шоколад. У середньому майстерня виготовляє близько 300 кг продукції щомісяця. Пік продажів припадає на зимовий період. Тоді обсяги виробництва можуть зростати до 500 кг продукції на місяць.
Основні канали продажу – сайт, соцмережі, дрібні кав'ярні та магазини.
Після початку великої війни підприємиці почали співпрацювати з мережею "Сільпо". Це покращило впізнаваність їхнього бренду. WineTime і "Сільпо" сумарно дають стільки продажів, скільки всі кав'ярні разом.
Шість нагород у Лондоні
На конкурс Academy of Chocolate майстрині надіслали десять зразків шоколаду, сподіваючись отримати хоча б одну бронзову нагороду. Конкурс проводиться з 2005 року в Лондоні для виробників нішевого шоколаду, який виготовляється з какао-бобів з описом регіону їх походження аж до конкретного фермера.
Сестри отримали золоту нагороду за шоколад "Мадагаскар Mava Maliolio 75%" та пʼять срібних за "Танзанію 72% Kokoa Kamili", "Домінікану Öko-Karibe 100%", "Перу 75% + ром Canerock Jamaican Spiced", "Перу 75% + віскі Dewar Rattray Cask Islay" та "55% Перу із спешелті кавою".
Оцінюють шоколад професійні дегустатори, які мають досвід та кваліфікацію.
Постійне реінвестування
Від заснування справи сестри інвестували у виробництво близько 100 тис. дол. Перше обладнання Осіпова купувала в кредит. Далі, працюючи спільно, засновниці реінвестували зароблені кошти в нове обладнання та сировину.
У 2024 році співзасновниці виграли грант від програми "Створюй!", яка підтримує жіноче підприємництво. Кошти витратять на обладнання, що обробляє боби.
Плани на майбутнє
Засновниці шоколадної майстерні працюють над розширенням асортименту та збільшенням обсягів виробництва.
Шоколадом з Луцька зацікавилися за кордоном.
Джерело: volynua.comНовини рубріки
Луцький національний технічний університет підсумував роботу за минулий рік
16 січня 2025 р. 19:01
Різдвяний благодійний концерт у Шельвові
16 січня 2025 р. 18:57
Волинянин придбав собі автомат і набої: його судитимуть
16 січня 2025 р. 18:54