вологість:
тиск:
вітер:
Влада «закручує гайки» військового обліку та мобілізації. ІСТОРІЯ ДНЯ
Строки дії воєнного стану в Україні , а також строк проведення загальної мобілізації продовжено. Верховна Рада 15 січня прийняла відповідні закони. Ці строки продовжили з 8 лютого 2025 року на 90 діб.
На початку січня в інформпросторі чимало новин про безпеку, Збройні сили та мобілізацію, а ще набули особливої актуальності деякі інші норми. Розповідаємо про найважливіші з них.
Облік юнаків у Резерв+
Президент України підписав закон № 4197-IХ, відповідно до якого щороку з 1 січня до 31 липня юнаки, яким виповнюється 17 років, беруться на облік призовників із внесенням відомостей до Єдиного держреєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Це може відбутися за допомогою електронного кабінету або ж особистого прибуття до ТЦК та СП .
Іншими словами, закон дозволяє юнакам, які мешкають за кордоном, стати на облік, не приїжджаючи до України. Їм достатньо буде пройти ідентифікацію у застосунку «Резерв+» (без медогляду й звернення до ТЦК).
У цьому законі також інша важлива норма – проходження базової військової підготовки для ЖІНОК буде ТІЛЬКИ ДОБРОВІЛЬНИМ і ставили на військовий облік їх також будуть виключно ДОБРОВІЛЬНО.
Перше СЗЧ: добровільне повернення продовжили
Крім того, цей закон продовжує до 1 березня можливість поставлення на облік військовослужбовців, які вчинили самовільне залишення частини (СЗЧ) , та які добровільно прибули до військових частин.
Таким військовим командир не пізніше 72 годин продовжує відповідно військову службу, дію контракту, а також поновлює виплату грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення.
«Але всім тим, хто думає, що буде ще раз продовження терміну дії законопроєкту – то цього не буде. Як і наймовірніше, повернеться криміналізація за здійснення першого СЗЧ», – коментує народна депутатка Соломія Бобровська .
Для військових, які повернуться з першого СЗЧ вчасно, будуть поновлені виплати грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій.
До війська з СЗЧ вже повернулося понад сім тисяч військових, які вперше самовільно залишили частини. Це дані ДБР станом на кінець 2024 року. Раніше медіа писали про 90-100 тисяч випадків СЗЧ упродовж трьох років повномасштабної війни.
Статус обмежено придатних не застосовується
Статус «обмежено придатний» більше не застосовується . Щоб визначити актуальний стан вашої придатності до військової служби, необхідно пройти повторний медичний огляд у ВЛК до 5 лютого 2025 року. Також комісію мають пройти й придатні, якщо востаннє вони там були понад рік тому.
Ця норма викликала ажіотаж у медзакладах. Тисячі чоловіків цими днями стоять у чергах, аби виконати дедлайн і на потрапити на штраф. Чи будуть їх виписувати – ще те питання.
Один з небагатьох коментарів на цю тему надали в Черкаському обласному ТЦК. Там запевнили, що вже 6 лютого порушників почнуть штрафувати.
Водночас під час розгляду постанови начальником ТЦК, якщо буде поважна причина, то штраф можуть і не накласти.
«Все в індивідуальному порядку», – зазначили в цьому ТЦК.
У соцмережах також пишуть, що штраф можна уникнути, якщо до 5 лютого колишній «обмежено придатний» вже був у процедурі огляду ВЛК.
До речі, електронні направлення на ВЛК стануть доступними у «Резерв+» у січні, повідомляє Міноборони.
Стимул піти до ТЦК добровільно
Щодо штрафів за порушення військового обліку, то їх багато чоловіків не сплачує. За 2024 рік понад 6 млн військовозобов’язаних не оновили дані через ЦНАП, ТЦК або «Резерв+».
Це спонукало нардепів схвалити у першому читанні закон №12093.
У ньому пропонують зменшити на 50% штраф для тих, хто не оновив свої військово-облікові дані. Є умова — військовозобовʼязаний сам прийде до ТЦК, щоб оновити дані і сплатити штраф. Тоді штраф можуть зменшити до 8 500 гривень. Загалом штраф за порушення правил військового обліку – від 17 до 25 тисяч гривень.
Також депутати пропонують зробити уточнення персональних даних передумовою для економічного бронювання й використання інших важливих функцій Електронного кабінету.
«Очікується, що такою можливістю скористається велика кількість військовозобов’язаних громадян. Крім того, процедура подання заяви та сплати штрафу через Електронний кабінет надасть можливість скористатися знижкою у 50 %», – зазначили нардепи у пояснювальній записці до закону.
Відстрочка для рідних зниклих безвісти
Уряд змінив процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Дотепер підставою для отримання відстрочки було рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин. Але правова процедура ухвалення такого рішення не була прописана.
Нині для отримання відстрочки рідним необхідно отримати витяг Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти.
Мобілізація чоловіків віком 50+
Згідно з настановами та керівними документами ТЦК громадяни віком 50+ вважаються придатними для несення служби в частинах забезпечення. Про це заявила 14 січня на брифінгу майор Лариса Козак , заступниця начальника районного ТЦК Києва .
За її словами, люди цієї вікової групи отримують посади водіїв, логістів, тиловиків.
Козак запевнила, що працівники територіальних центрів комплектування не мають права забирати мобільні телефони в громадян. Однак вона наголосила, що приміщення ТЦК — це режимні обʼєкти з обмеженим доступом.
Крім того, майор повідомила, що поліцейські можуть проводити заходи оповіщення без ТЦК, але мобілізовувати – ні. Адміністративне затримання за порушення правил мобілізації може тривати до трьох годин. Якщо ж громадянин не чинить непокору, його триматимуть не більше трьох годин.
Джерело: lutsk.rayon.in.uaНовини рубріки
Вимагав “данину” з АЗС: на Волині судили колишнього посадовця екологічної інспекції
16 січня 2025 р. 23:01
На Ковельщині ліквідували пожежу в приватному господарстві
16 січня 2025 р. 22:39
Луцький студент створив портативний пристрій для вимірювання ультрафіолету
16 січня 2025 р. 22:34