вологість:
тиск:
вітер:
Що відбувається з цінами на пальне?
Ціни на українських автозаправних станціях зросли після нового року. Це, зокрема, зумовлено черговим підвищенням акцизів, а також зростанням вартості нафтопродуктів на світових ринках. Чи збільшуватимуться і далі, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.
Хоча ще у 2022 році Україна повністю втратила всі джерела постачання пального, нині цей ринок продовжує зміцнюватися. А Україна отримує пальне одразу з 15 країн. Серед найбільших постачальників Польща, Румунія, Греція, США. У 2024 році до переліку долучилася ще й Німеччина.
“Звідти почали надходити помітні обсяги саме бензину автомобільного. Це є наслідком того, що споживання бензину в Європі падає, виробництво залишається великим. І відповідно з’явився новий напрямок, який раніше важко було навіть собі уявити”, – повідомив експерт з ринку пального Сергій Куюн.
Постачання різних видів пального до України зростає неоднорідно: у 2024 році імпорт дизпалива зріс, в той час, як імпорт скрапленого газу, навпаки, знизився. Обсяги імпорту торішнього року трохи відрізняються від попереднього. Бензину ввезли на -0,4% менше, дизпального – на +7,5 відсотка більше, LPG – на 7,2 менше.
Підняття акцизів на пальне, а також змі- на цін на світових ринках, спричинили зростання цінників на українських автозаправних станціях. Відповідно до моніторингу Консалтингової групи “А-95”, від першого січня в Україні зросли ціни на бензин, дизель та скраплений газ на 1-2 гривні, залежно від АЗС. За словами Сергія Куюна, коливання в таких межах відбуваються часто, оскільки це осо- бливість ринку, в якому є залежність від світової ціни.
Експерт не вбачає передумов, аби ціна іще більше зростала.
Він також нагадав, як змінилися ціни на пальне в Україні протягом 2024 року. Так, 95-й бензин торік подорожчав на 4,7 гривні (9,5%), дизпальне додало 2,4 (4,7%), скраплений газ зріс у ціні на 3,1 гривні на літрі (12%). У вересні Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає підвищення ставок акцизного податку на пальне до європейського рівня до 1 січня 2028 року.
Перше підняття акцизу відбулося 1 вересня 2024-го. Друге – 1 січня 2025-го. Зібрані завдяки підвищенню акцизів кошти спрямовують на підтримку Сил оборони.
Новини рубріки
Фільм про Україну номіновано на Оскар: історія “Порцелянової війни” серед претендентів
24 січня 2025 р. 14:53
Як вирощувати цибулю, часник і перець у січні: інструкція експерта з садівництва
24 січня 2025 р. 14:50
На Волині відійшла у вічність вчителька з багаторічним досвідом педагога та керівника
24 січня 2025 р. 14:50