Послуги для людей з інвалідністю від Служби зайнятості: перелік

02 квітня 2025 р. 15:53

02 квітня 2025 р. 15:53


Державна служба зайнятості (ДСЗ) пропонує різноманітні програми, що допомагають людям з інвалідністю бути більш конкурентоспроможними на ринку праці, отримувати соціальну підтримку та легко адаптуватися на робочому місці.

Про це йдеться на сайті Урядового порталу.

З початку 2025 року вже понад 15 тисяч людей з інвалідністю скористалися цими програмами. Однією з головних цілей цих ініціатив є створення безбар'єрного середовища, де кожен може відчути себе рівноправним учасником суспільства.

Серед основних ініціатив, які пропонує служба:

  • Працевлаштування. Люди з інвалідністю мають можливість самостійно знайти роботу через Єдиний портал вакансій або мобільний застосунок ДСЗ. Також доступна послуга індивідуального супроводу, де фахівці служби підбирають вакансії, враховуючи особливості клієнта, включаючи організацію професійної підготовки безпосередньо на робочому місці.
  • Професійне навчання та ваучери на навчання. Для осіб з інвалідністю, які є зареєстрованими безробітними, пропонується безкоштовне навчання за понад 98 робітничими професіями в центрах професійно-технічної освіти Служби зайнятості. Після завершення навчання видається документ державного зразка. Також люди з інвалідністю, які не є безробітними, але мають вищу чи професійно-технічну освіту, можуть отримати ваучер на безкоштовне підвищення кваліфікації в одній із 155 професій. Подати заявку на отримання ваучера можна онлайн через сайт Служби зайнятості, мобільний застосунок або у найближчому центрі зайнятості.
  • Набуття статусу безробітного та соціальний захист. Люди з інвалідністю можуть отримати статус зареєстрованого безробітного, звернувшись особисто до центру зайнятості, подавши заяву через персональний кабінет на сайті або через мобільний застосунок ДСЗ або Дія. Допомога по безробіттю призначається індивідуально, а її тривалість у період воєнного стану не може перевищувати 90 днів. Для осіб передпенсійного віку виплати можуть тривати до 360 календарних днів.
  • Надання грантів на створення або розвиток власної справи. Йдеться про участь в урядових програмах «Грант на власну справу» та « Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», які адмініструє Державна служба зайнятості. Заявники можуть отримати від 50 тис. до 1 млн грн на створення або розвиток бізнесу. Для цього необхідно скласти бізнес-план та разом із заявкою подати його на порталі Дія.

Компенсаційні програми для роботодавців:

Служба зайнятості надає фінансову підтримку роботодавцям, які винаймають чи облаштовують робочі місця для людей з інвалідністю.

Компенсація роботодавцям за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю: 1 групи – до 120 тисяч гривень, 2 групи – до 80 тисяч гривень. Для цього, роботодавець має подати заяву на компенсацію протягом 180 днів з дня працевлаштування людини з інвалідністю. ФОП та фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність і є особами з інвалідністю з числа ветеранів також можуть облаштувати місце провадження своєї діяльності та скористатися можливостями програми. Це можна зробити онлайн на порталі «Дія» або офлайн – звернувшись до регіонального центру зайнятості за місцем провадження діяльності.

Компенсація за працевлаштування людей з інвалідністю, які мають статус зареєстрованого безробітного. Відшкодовується 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати. Загальна тривалість компенсації протягом року становить 6 місяців. Заяву можна подати особисто або через електронний кабінет роботодавця на сайті ДСЗ.

Компенсація за працевлаштування людей з інвалідністю, які мають статус ВПО, у розмірі мінімальної заробітної плати. Тривалість компенсації –  6 місяців (на період дії воєнного стану). Це можна зробити онлайн на порталі «Дія» або офлайн – звернувшись до регіонального центру зайнятості.

ДСЗ піклується про доступність своїх послуг, забезпечуючи зручні умови для людей з різними потребами – від спеціально обладнаних приміщень до інформаційних матеріалів, адаптованих для людей з порушеннями зору, зокрема, надрукованих шрифтом Брайля. Таким чином, служба забезпечує, щоб кожен мав можливість отримати необхідну підтримку та знайти своє місце на ринку праці без бар'єрів і обмежень.

Послуги для людей з інвалідністю від Служби зайнятості: перелік

Джерело: lutsk.rayon.in.ua