вологість:
тиск:
вітер:
Куди йдуть гроші українців і чи варто чекати зниження цін?
Свіжі дані щодо витрат українців оприлюднила Державна служба статистики. Відповідно до звіту, найбільше наші співгромадяни витрачають на продукти, оренду житла, комунальні послуги, транспорт, здоров’я, алкоголь і тютюн. Як розподіляються витрати українців та як на них впливає інфляція – розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.
Структура витрат
Найбільшу частку витрат українців, за даними Держстату, становлять продукти харчування та безалкогольні напої. Це майже 40 відсотків від загальної кількості покупок. Зокрема, на м’ясо та м’ясопродукти йде 9,6 відсотка витрат. Найчастіше українці надають перевагу свинині та м’ясу птиці, найменше купують яловичини і телятини. На молоко, сир та яйця припадає 5,7 відсотка витрат, на овочі – 2,8, на хліб – 2,7, на рибу та продукти з риби – 2,5.
Наступна за розміром категорія — це оренда житла, комунальні послуги та паливо. На цю категорію припадає 9,8 відсотка витрат. З них найбільше коштують електроенергія та різні види палива, а також водопостачання.
На транспорт припадає 9,6 відсотка витрат українців, а на охорону здоров’я (лікарські послуги та медичні препарати) – 9,4. Цікаво, що на алкоголь та тютюнові вироби українці спрямовують 7,8 відсотка своїх коштів. Це більше, ніж на предмети домашнього вжитку, наприклад, побутову техніку (4,6%), одяг та взуття (3,7%), відпочинок і культуру (3,7%) та зв’язок (3%).
Як змінюються ціни
За повідомленням Держстату, динаміка росту цін у нашій державі пришвидшується. Так, споживчі ціни в Україні в січні 2025 року зросли на 0,8 відсотка. Річна інфляція прискорилася до 13,4 відсотка, порівняно з 12,9 – у січні.
І цей процес триватиме, певен член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. “Інфляція – це індекс росту споживчих цін. Тобто це те, що ми з вами бачимо і в магазинах, і те, що ми маємо з вами з точки зору оплати послуг і так далі. І ця тенденція, на жаль, буде продовжуватися, незважаючи на дії, які спричиняє Національний банк України”, — зазначив він в інтерв’ю “Уніан”.
Зокрема, швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно та крупи. Це відбувалося через низькі минулорічні врожаї. Така ситуація, за прогнозами, зміниться після надходження нового врожаю.
Водночас, на вартість оброблених продуктів вплинули витрати підприємств на електроенергію, оплату праці і логістику.
На що ціни впали
Ціни на деякі продукти все ж знизилися у перші тижні березня. Так, за даними сайту “Мінфін”, змінилися ціни на картоплю (з 20-25 до 18- 25 гривень за кілограм), моркву (з 28-34 до 28-30), огірки (з 90-140 до 95-100), цвітну капусту (зі 140-145 до 135-140 гривень). Через сонячну погоду подешевшали тепличні овочі.
Приємну для гаманців українців зміну цін вже незабаром обіцяють і виробники молочної продукції. “Ми не лише не плануємо підвищувати ціни, а й проводитимемо акційні активності. Продажі і так впали – далася взнаки епідемія грипу і початок Великого посту”, — заявив у коментарі сайту “Мінфін” керівник компанії “Молочний альянс” Сергій Вовченко.

Новини рубріки

Водію луцької маршрутки, який не відкрив апарель жінці з візком, оголошено сувору догану
03 квітня 2025 р. 17:02

У межах проєкту з ЮНІСЕФ, представники Нововолинської громади взяли участь у тренінгу
03 квітня 2025 р. 16:55

Книги про війну: у Луцьку презентували твори Дмитра та Андрія Чоботів
03 квітня 2025 р. 16:47