вологість:
тиск:
вітер:
Великодні паски – від волинських господинь
Основні інгредієнти для вдалого приготування паски це – позитив та молитва.
В передчутті Великодня завзяті господині хочуть приготувати найсмачніші страви для всієї родини. Без сумніву, головною окрасою великоднього столу є паска. Рецептів смачного великоднього хліба – багато, та й кожна господиня має свій, перевірений, рецепт, але часом хочеться спробувати щось новеньке. Можливо, до вподоби вам стануть рецепти пасок наших волинських господинь
Рецепт паски, спеченої у печі, від Віри Кирилівни Левчук, жительки села Баїв Луцького району,
«Там, де сходить паска, має бути чисто і тихенько. До її приготування треба приступати з молитвою та гарним настроєм».
Готуємо розчину: перша посудина – один літр пареного молока (теплого), 400 грамів вершкового масла, 800 грамів цукру, одна склянка олії; друга посудина – 300 грамів дріжджів розминаємо з однією склянкою цукру. Змішуємо вміст першої та другої посудин із просіяним борошном (приблизно 1,5 кілограма). Тісто має бути як середньої густоти сметана. Ставимо в тепле місце, щоб сходило, приблизно на 1,5 – 2 години.
Доки розчина сходить, у третю посудину збиваємо 10 яєць, 10 жовтків, одну склянку цукру, одну ложку горілки та одну ложку сметани (щоб паска не розтріскувалася).
Масу зі збитими яйцями та жовтками додаємо у розчину і вимішуємо руками, добавляючи борошно та промиті у теплій воді і просушені родзинки. Тісто має бути на густоту , як на хліб. Місимо довго, поки не почне відставати від рук. Ще раз ставимо у тепле місце, щоб тісто зійшло (в середньому на 2 години, але все залежить від температури у приміщенні).
Потім формуємо пасочки і кладемо у змащені жиром форми. Тісто має займати одну третю вмісту форми. Ще приблизно 1,5 – 2 години воно сходить, щоб заповнити весь їх об’єм.
Ставимо для випікання в піч. Спочатку більші паски, а потім – менші, які в літрових посудинах випікаються пів години. Більші – годину. Спечені гарячі паски поливаємо глазуррю, прикрашаємо присипками, або ж перед випіканням змащуємо збитими яйцями.
Рецепт паски від Катерини Феодосіївни Гарбарук, пенсіонерки, колишнього начальника поштового відділення зв’язку села Сирники Луцького району:
«Основні інгредієнти для вдалого приготування паски це – позитив та молитва».
Для приготування розчини для паски, щоб смакувала велика родина, нам потрібно: дві літри молока, 200 грамів дріжджів, 0,5 кілограма цукру та борошно. Замішуємо розчину та лишаємо підходити.
Заміс: збиваємо 20 яєць та 0,5 кілограма цукру. Додаємо 300 грамів розтопленого вершкового масла та 150 грамів олії. Все це з’єднуємо з розчиною і замішуємо тісто. Після цього його залишаємо у спокої доки не зійде. Коли тісто гарно зійде, його обминаємо та формуємо паски відповідно на 1/3 форми. Даємо ще раз підійти, змащуємо яйцем і випікаємо до готовності.
Рецепт паски від Жанни Миколаївни Ільчук, жительки міста Луцька, вчительки, переможниці конкурсу «Великдень у моїй родині»:
«Велике щастя торкнутися неоціненних скарбів українських традицій, що дарують нам передпасхальні дні, готуючи святий великодній хліб».
Для приготування тіста потрібні такі складові: 1 літр молока, 150 грамів дріжджів, 3 кілограми борошна (пересіяти двічі), 3 яйця, 10 жовтків, 3 білки, 350 грамів вершкового масла, 3 – 3,5 склянки цукру, по одній столовій ложці горілки та сметани, 100 грамів родзинок, 3 пачечки ванільного цукру.
Покроковий рецепт: закип’ятити молоко і відразу додати до нього 180 грамів вершкового масла, залишити для охолодження. Дріжджі розвести зі 100 грамами цукру. Жовтки і яйця збиваємо з цукром. Окремо збиваємо білки зі щіпкою солі. Затим до теплого молока додати збиті жовтки, яйця та білки, горілку, сметану, дріжджі з цукром та борошно (борошна стільки, щоб тісто мало консистенцію густої сметани). Все перемішуємо, накриваємо рушником та ставимо у тепле місце на одну годину.
Далі починаємо місити тісто, поступово додаючи родзинки (їх попередньо помити та пропарити окропом), борошно. Розтоплене вершкове масло (170 грам) та ванільний цукор. За бажанням можна додати трішки цедри лимона.
Місимо тісто до однієї години, яке не повинно приліпати до рук. Готове тісто поставити в тепле місце, приблизно на одну годину, щоб воно добре піднялося. Форму встелити пергаментним папером та змастити його смальцем. Як тісто підійде – частинками викласти на 1/3 висоти форми. Накрити плівкою чи рушником і дати тісту ще раз піднятися у формі (30 хвилин). Змащуємо збитим жовтком і легенько ставимо у розігріту духовку. Випікаємо при температурі 180 – 190 градусів протягом 30 хвилин – однієї години (в залежності від об’єму форми).
Приготування глазурі: білки збити з дрібкою солі в піну. Додати цукор (приблизно на один білок 100 – 120 грамів) та збивати до стійкої піни. Готові гарячі паски змастити глазур’ю або білковим кремом і прикрасити кондитерською посипкою або цукатами.
♨ ♨ ♨
Перевірений роками рецепт паски від відомої української господині Дарії Цвек, який завжди виходить чудово!
Паска «Баба Святкова»
Інгредієнти:
- 1 кілограм борошна;
- 400 грамів молока;
- 10 жовтків;
- 100 грамів дріжджів;
- 200 грамів вершкового масла;
- 300 грамів цукру;
- 100 грамів родзинок;
- 1/2 ч. л. солі;
потерта цедра з одного середнього лимона.
Заміс опари:
Розведіть дріжджі в теплому молоці. Додайте 100 грамів цукру та 200 грамів борошна, ретельно перемішайте. Залиште суміш у теплому місці до подвоєння об’єму.
Основне тісто:
До піднятої опари додайте решту цукру, жовтки, родзинки, цедру з лимона, сіль і поступово – залишок борошна. Замісіть тісто до однорідності. Наприкінці додайте розтоплене, але охолоджене масло. Місіть 10 – 15 хвилин, поки тісто не почне відставати від рук.
Підйом тіста: покладіть тісто у тепле місце для подвоєння об’єму. Коли воно підійде, обережно опустіть його і дайте знову піднятися.
Формування паски: розділіть тісто так, щоб воно займало 1/3 об’єму посудини, і дайте знову піднятися удвічі.
Випікати: розігрійте духовку до 200°С. Перші 10 хвилин віпікайте паску при 200°С, потім зменшіть температуру до 170 – 160°С і випікайте ще 50 хвилин.
Важливо: на таку порцію використовуйте рівно 1 кілограм борошна (не більше – інакше паска буде тугою, не менше – паска може опасти). Масло додавайте обов’язково наприкінці замісу.
СМАЧНОГО!
Ніна КОСТРУБА.
«Місила паску колись бабуся, хрестила тісто в великій мисці…»
Місила паску колись бабуся,
хрестила тісто в великій мисці.
А я раділа: «І я навчуся,
колись, як буду на твому місці...»
І пахло раєм в старій хатині.
Молочні ріки збігали вниз,
крутились в денці, як в’юн по глині,
мов промінь світла між білих риз.
Жовтки, як сонце посеред ночі,
злітались вкупку. Цукрився світ.
Місилось тісто, що бýло мочі
і спав клубочком край печі кіт.
Той дух ванілі, медів, цитрини
шугав край носа. Усіх дражнив.
Лягали поруч легкі хмарини
із борошèнця. То диво з див...
Сопіло тісто в святковій мисці.
Бабуся – тàкож. І я. Удвох.
Сходила паска, як день, врочисто.
І десь у небі всміхався Бог…
Людмила ГАЛІНСЬКА.

Новини рубріки

У громаді на Волині підвищань тарифи на воду
12 квітня 2025 р. 23:54

Лучанина засудили до трьох років за ухилення від мобілізації
12 квітня 2025 р. 23:34

На Волині ліквідували пожежу торфовища
12 квітня 2025 р. 23:08