вологість:
тиск:
вітер:
Послуга соціального супроводу захисників та їхніх родин: як працює
Міністерство соціальної політики спільно з Міністерством оборони запустили експериментальний проєкт – надання соціальної послуги соціального супроводу військовослужбовців та членів їхніх сімей у військових частинах Збройних Сил України.
Про це йдеться на сайті Міністерства соціальної політики України.
Із 2023 року, коли послугу запустили в Україні, до проєкту доєдналось 35 військових підрозділів у 13 областях. Наразі понад 12 тисяч військових з родинами отримали допомогу, консультацію та підтримку. Надавачі послуги фокусують свою увагу на інформаційній, консультаційній, юридичній, психологічній та профілактичній підтримці.
З якими проблемами доводиться працювати, які виклики вирішують надавачі послуги на місцях та про створення особливої спільноти з військовими розповіли представники трьох організацій, які вже тривалий час допомагають захисникам.
Фонд благодійної організації БФ «Екта ініціатива»
Фонд благодійної організації БФ «Екта ініціатива» був заснований у відповідь на виклики війни у січні 2022 року. Спочатку організація спеціалізувалась лише на гуманітарній допомозі, потім, після проведення досліджень потреб у громаді, почали фокусуватися на впровадженні соціальних проєктів. Першочергово представниці БФ створили «Центр підтримки жінок», де сформували потужну команду соціальних працівників, психологів, психіатрів та неврологів, що дало можливість взяти участь у конкурсі від Мінсоцполітики щодо надання послуг соціальної підтримки військовослужбовців та їхніх родин.
Після навчань з червня 2024 року команда ФБ почала роботу з надання соціального супроводу.
«Під час знайомства з представниками ТЦК, керівництвом військової частини, представниками органів місцевого самоврядування, я обов’язково пояснюю, що наше головне завдання – щоб військовий думав про службу, а не про ті проблеми, які в нього лишилися вдома, ми працюємо і допомагаємо родинам захисників та захисниць. Всі послуги абсолютно різноманітні, починаючи з оформлення дітей військових у дитячі садочки чи навчальні заклади, закінчуючи перенаправленням до громади, коли військовий турбується, що літні батьки не залишились без дров чи ліків. Не менш важливим є кейс, коли військовий турбується за психологічний стан рідних, шукаючи можливості знайти для них підтримку психолога. Також маємо спарави, коли військовий з пораненням не розуміє, куди йому рухатися, хто може допомогти з оформленням документів та іншими необхідними діями при пораненні», – розповіла голова Фонду благодійної організації БФ «Екта ініціатива» Надія Слухай .
Для надавачів послуги супроводу завжди найбільш болючі кейси, коли доводиться допомагати родинам загиблих військових та військових, які потрапили в полон. Часто фахівці залучають надавачів соцпослуг у громадах, аби родини отримали якомога ширший перелік допомог та підтримки.
Надія Слухай наголошує, що зважаючи на чутливість теми, кожен спеціаліст повинен дбати про збереження власного ресурсу. Так, наприклад, одна із фахівчинь організації, попри досвід військового волонтерства, після півроку роботи з військовими вимушена була зробити перерву, аби відновити власний емоційний стан.
Та припиняти таку важливу роботу не можна. В організації був кейс, коли чоловік пішов до війська, а жінка не впоралася із моральним тиском, і почала зловживати алкогольними напоями, переставши піклуватись про дитину. До ГО звернувся військовий, стурбований станом родини. Після відповідної роботи з мамою провели психологічні сесії, вона вийшла з депресивного стану, дитину віддали до дитячого садочку, а мамі допомогли знайти роботу.
Громадська організація «Лабораторія військово-політичних досліджень»
ГО «Лабораторія військово-політичних досліджень» із Запоріжжя має мультимедійну команду – психологи, юристи, соціальний працівник. У вересні 2024 року ГО включили до Реєстру надавачів соціальних послуг, організація подалась на конкурс, перемогла та почала надавати послугу соціального супроводу в одній із військових частин.
Один із кейсів, який запам’ятався команді, коли до психолога організації звернувся військовий із розповіддю про свого пораненого друга.
«Військовий зателефонував мені зі словами: «Я дуже злий. Мій побратим лежить без ніг, я відчуваю себе винним, що не можу йому допомогти». Як психолог я попрацювала з чоловіком, який звернувся, а наша бригада виїхала до його побратима», – розповіла психологиня організації Людмила Свірідова .
Побратим військового отримав тяжке поранення, як наслідок – ампутацію. Після цього він замкнувся в собі, і найкращим рішенням вважав повернутися в рідне село, де проживав з мамою, і не шукати допомоги.
Команда ГО поспілкувалась із військовим з ампутацією, сформували його справу, підключили представників місцевого самоврядування та Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Як результат – від моменту звернення до того, як людина отримала крісло колісне, всі документи та стала в чергу на протезування минуло всього два тижні.
«Ми постійно їздили до цього ветерана, слухали запити – йому потрібно було крісло колісне саме таке, щоб зручно було пересуватися сільською дорогою. Також людина потребувала психологічної підтримки. Після комплексної допомоги бійцю ми також налагодили його подальшу комунікацію із соціальним працівником селища, де він проживає. Щоб військовий також отримував соціальний супровід», – поділилася Людмила Свірідова.
Психолог організації наголошує, що суспільство також не має стояти осторонь та звертати увагу на захисників, які повертаються. Дуже часто вони не йдуть за допомогою, бо зневірені, чи переконані, що таких запитів багато і його проблемою ніхто не буде займатись.
Особливістю послуги соціального супроводу захисників у частинах є також те, що надавачі допомагають їхнім родинам. Так, №Лабораторія військово-політичних досліджень» працювала над справою сім’ї, коли чоловік після тяжких поранень потребував допомоги психолога та юридичної консультації, як правильно оформити документи. В той же час соціальний працівник організації допоміг дружині скористатися програмою центру зайнятості та отримати сертифікат на навчання. Дружина бійця вирішила стати психологом, адже бачила, як допомогли її чоловіку та захотіла так само допомагати і підтримувати інших.
Особливу увагу та підтримку отримують родини військовополонених. З ними також працює вся мультидисциплінарна команда-надавачів послуги, щоб на період, поки батьки в полоні, родини отримали необхідні консультації, підтримку та допомогу, а також піклування про дітей.
«У нашому місті майже 2,5 роки діти навчалися онлайн. Звісно, що на фоні постійних обстрілів і стресу, хвилювання за своїх батьків-військових діти не завжди хочуть спілкуватися та йти на контакт. У мене був випадок, коли до нас прийшла мама з донькою. Дівчинка - дуже талановита художниця, але замкнулася в собі, бо тато на війні, вони - родина, яка вимушено переїхала. Тому, з дозволу мами, ми попрацювали майже місяць, і зараз вона відкрилась, знайшла нових друзів, навіть почала виставляти власні картини в соціальній мережі», – розповіла психологиня.
Серед кейсів ГО – також не один випадок, коли військовий звертався за юридичною допомогою, а юрист під час спілкування, підключав додатково консультації психолога. Це важливо, аби комплексно сприяти вирішенню ситуації – допомогти розібратися з проблемою та психо-емоційно підтримати людину після повернення з війни.
«Кожен закритий кейс і вирішена справа має своє продовження – ми спілкуємося з тими, кому допомагали як клієнтам. Запрошуємо до нашого центру на реабілітацію, вітаємо одне одного зі святами. Дуже часто дружини військових, яким ми допомоги, приходять до нашого центру, щоб допомогти, бути волонтерами. Це надихає дійсно, бо формуємо цілу спільноту», – поділилася представниця організації.
Центр соціальної реабілітації (Черкаси,Шепетівка)
Центр соціальної реабілітації міста Черкаси надає послугу соціального супроводу для військових і їхніх родин з жовтня 2024 року. Однак представники Центру працюють по всій Україні, зокрема, і в місті Шепетівка на Хмельниччині. Фахівці Центру пройшли навчання, які організували у Мінсоцполітики разом з партнерами, здобуті знання застосовують на практиці. Для того, щоб побудувати ефективну співпрацю, представники Центру, після підписання контракту із частиною, приїхали та познайомились з особовим складом, який був у пункті постійної дислокації. Під час першої розмови фахівці розповіли, чим займається організація, та надали контакти для звернень.
«Мені подобається в моїй роботі, що військові йдуть на контакт. Я відразу кажу: “З восьмої ранку до десятої вечора я готова до ваших дзвінків та запитів”. І якщо спочатку запити були від командування частини про допомогу бійцям, то вже зараз військовослужбовці передають контакти одне одному та самостійно звертаються за допомогою», – розповіла представниця Центру Зоя Калініченко.
Найбільше кейсів – це запит про юридичну допомогу. Людина пішла служити і не має часу для того, щоб вирішити свої питання.
Один із перших випадків – звернення військового, який утримує двох неповнолітніх дітей, які ростуть без матері. Батько не міг тривалий час зібрати необхідні документи. Разом з фахівцем Центру йому допомогли.
Представники організацій, які супроводжують військових, попри різний досвід, солідарні в одному: соціальний супровід – це важлива місія. Після пережитих військових дій захисники бувають розгублені, закриваються, інколи у родині не можуть самостійно впоратися з цими викликами. А тому надзвичайно важливо вчасно і якісно надати підтримку і допомогу із залученням соціальних працівників.

Новини рубріки

Зеленський зустрівся з Рютте в Одесі
15 квітня 2025 р. 21:22

Лікарі у Рівному врятували око пораненої снарядом жительки Бахмута
15 квітня 2025 р. 21:16