вологість:
тиск:
вітер:
Польща, Молдова, ЄС: як зростають зарплати у сусідів на тлі стагнації в Україні
В Україні мінімальну зарплату у 2025 році заморожено на рівні 8000 грн – такому ж, як був роком раніше. Цей показник є найнижчим у Європі – причому як номінально, так і у співвідношенні з середніми зарплатами. Наприклад, у Польщі мінімалку вже підвищили до 4666 злотих (близько 1040 євро).
Заморожування покликане економити бюджетні кошти, але насправді призводить до збіднення тих, хто насправді живе на мінімалку, а також сприяє тінізації зарплат та міграції, що деструктивно впливає на місцевий ринок праці, пише OBOZ.UA.
За даними Євростату (оновлюються кожен січень та липень), у Європейському Союзі (ЄС) мінімалка становить від 551 євро у Болгарії до 2 638 євро у Люксембурзі, і її продовжують підвищувати. Зокрема, з 2024-го у Болгарії показник зріс на 74 євро, у Люксембурзі – на 67 євро.
В Україні з урахуванням курсу валюти на 16 квітня мінімальна зарплата становить лише 171,26 євро. Це найнижчий показник серед усіх країн Європи, не лише членів ЄС. Наприклад, у сусідній Молдові мінімалка становить 285 євро в еквіваленті.
У сусідній Польщі з 1 січня 2025 року мінімальний розмір оплати праці становить 4666 злотих (понад 50 тис. грн) брутто на місяць. Втім, на руки працівники одержують менші суми (близько 3511 євро), адже суми «брутто» розраховуються до вирахування податків та обов’язкових внесків, як і в Україні. У Польщі при цьому до податку на дохід та соцвнесок додаються обов’язкові внески на медичне страхування.
У ЄС у низці країн мінімальна зарплата встановлена вище 1500 євро. Серед таких країн, наприклад, – Люксембург, Ірландія, Нідерланди, Німеччина, Бельгія та Франція. На рівні менш як 1000 євро на місяць показник встановлений у Хорватії, Греції, Мальті, Естонії, Чехії, Словаччині, Румунії, Латвії, Угорщині та Болгарії..
При цьому розмір мінімалки оцінюється не лише за номінальною цифрою. Також враховується співвідношення середньої зарплати до мінімальної. Найвищим вважається рівень від 60%. Якщо в Україні це близько 35% середньої зарплати (за даними кадрових порталів – 22,5 тис. грн, Держстат показує середню зарплату зі значним запізненням), то в ЄС найменша мінімалка (в Естонії та Латвії) становить 43%. Найбільша – у Франції, Португалії та Словенії (66%).
Фактично це означає, що мінімальна зарплата в Україні не виконує свого основного призначення. Вона не забезпечує працівників доходами на рівні, який щонайменше забезпечив би можливість платити за мінімальний набір товарів та послуг (коштує близько 10 тис. грн).

Новини рубріки

На війні з окупантами обірвалося життя Захисника з Волині Володимира Мельника
30 квітня 2025 р. 21:42

Був людиною, до якої тягнулося серце: на Волині попрощалися з 26-річним Героєм Дмитром Слюсарем
30 квітня 2025 р. 21:40

Посадка троянд навесні: поради досвідчених садівників
30 квітня 2025 р. 21:40