вологість:
тиск:
вітер:
Коли можна працювати після Великодня: пояснення церкви
У християнській традиції Великдень – це не лише головне свято року, а й початок Світлого тижня , який триває сім днів. У цей період віряни святкують Воскресіння Христа, а тому – утримуються від будь-якої важкої праці.
Хоча церковні канони прямо не забороняють працювати після Великодня, століттями віряни дотримуються традиції відпочивати протягом Світлого тижня. У цей час у храмах урочисто дзвонять у дзвони, під час богослужінь не стають на коліна, а вітання «Христос Воскрес!» звучить до самого Вознесіння – сорок днів, пише LIGA.net
Як зазначають в РІСУ, звичай відзначати великі свята протягом тижня є й у єврейській традиції – там святкують «октаву», тобто вісім днів. У християнській традиції тиждень після Великодня також називається «Великодньою Октавою».
У східній церкві Великодня Октава має назву Світлий тиждень, тому що Воскресіння Христове – свято перемоги світла над темрявою. Впродовж цього періоду святково дзвонять у дзвони на початку богослужінь.
Загалом церковні урочистості на честь Пасхи тривають 50 днів – до свята П'ятидесятниці. Сорок днів після Великодня – до свята Вознесіння вітаються словами «Христос Воскрес» і відповідають «Воістину воскрес», саме до цього свята ще можна пекти паски й фарбувати пасхальні яйця.
На знак радості про Воскресіння Христове під час богослужінь не стають на коліна від Великодня до П'ятидесятниці.
Що не можна робити на перший, другий і третій день після Великодня: народні заборони
В українських народних звичаях збереглося чимало обрядів, які виконувалися впродовж Великоднього тижня. Народні традиції Великодніх свят також мають заборону на тяжку працю. Період Великодня в дохристиянські часи був пов’язаний із настанням весни, посівними роботами та майбутнім урожаєм.
Тож у народі у перші три дні свята не працювали, а розважалася, співали великодні пісні-риндзівки та ходили у гості один до одного. На третій день Великодня в деяких регіонах України робили «проводи свята», і вже можна було працювати.
В народі казали: «Не кожен день Великдень» та «Шити-білити, а завтра – Великдень», що означає ретельну попередню підготовку до свята. Згідно зі звичаями, після Великодня не можна:
- поратися біля землі й садити городи;
- прибирати, прати та прасувати;
- шити, вишивати й прясти;
- готувати їжу на саме свято Великдень;
- переїдати чи упиватися, бо «Бог покарає»;
- постити, оскільки піст був підготовкою до великого свята;
- сумувати й бути наодинці – оскільки «на Великдень навіть мала пташка радіє»;
- ображатися та бажати іншим зла – потрібно вітатися навіть з ворогами;
- тужити за померлими.
Вважається, що не можна навіть брати до рук ножиці у ці дні. Навіть нігті стригти вважалося недобрим.
Ще з язичницьких часів збереглись перекази про те, що на Великдень сонце грає – переливається різними барвами. Вважалось, що побачити, як сонце танцює, могла лише праведна людина.
Слов’яни-язичники поклонялися сонцю, це день весняного оновлення та радості. Християни ж вірили, що вся природа радіє великому святу Воскресіння Христа, тому під суворою забороною була робота аж до трьох днів свята.
- Прогноз погоди на Великдень 2025: якою буде погода на Волині
- Велика субота 2025 : чи можна працювати на городі та в саду
- М’яка, волокниста й ароматна: рецепт паски від волинського блогера-пекаря

Новини рубріки

Великодній салат, яким ви здивуєте рідних і гостей
19 квітня 2025 р. 13:08

Мав поранення, але після лікування знову повернувся у стрій: історія молодого Героя з Волині
19 квітня 2025 р. 12:55

В Україні у відомому дитячому пюре знайшли небезпечну речовину
19 квітня 2025 р. 12:49