Як Великдень став символом життя: подорож через віки

21 квітня 2025 р. 16:49

21 квітня 2025 р. 16:49


Великдень – одне з найдавніших і найшанованіших свят християнського світу, що символізує перемогу життя над смертю, оновлення та надію. У 2025 році у католиків і православних свято припадає на одну дату – 20 квітня.

Упродовж століть Великдень формувався не лише як церковне свято, а як багатий культурний звичай. У багатьох країнах святкування об’єднує стародавні ритуали з церковними канонами. OBOZ.UA розповів найцікавіші факти про свято та його символи.

Звідки взялися кролики

У західній традиції символом Великодня є кролик. Ця традиція виникла в Німеччині в XVI столітті, де тваринка асоціювалася з родючістю, весною та новим життям. У легендах великодній кролик приносив дітям яйця, які вони знаходили в саду чи гніздечках. Звичай перекочував у США, звідти – до інших країн Європи, а останнім часом – і до України, особливо у формі шоколадних зайчиків чи дитячих ігор.

Великдень – найдовше свято церковного року

Великдень – це не один день, а 40-денний період, який називається пасхальним і триває до Вознесіння Господнього. Увесь цей час у церквах тривають урочисті богослужіння, а віряни продовжують вітатися словами: «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!»

Звідки взялося вітання

«Христос Воскрес» За переказами, саме так звернувся ангел до жінок-мироносиць, які в неділю прийшли до Гробу Господнього і не знайшли тіла Ісуса. Ці слова стали символом світлої новини про Воскресіння. Коли жінки принесли цю вістку апостолам, ті відповіли: «Воістину Воскрес» – щоб підкреслити істинність сказаного. Так і народилось традиційне великоднє вітання, яке збереглося донині.

Чому печуть паски

Звичай випікати паску виник зі звички залишати хліб на честь Воскреслого Христа, бо, згідно з Євангелієм, Спаситель з’являвся апостолам під час трапез. У храмах існувала традиція освячувати хліб на спеціальному столику, а після служби роздавати вірянам. Згодом кожна господиня почала пекти свою паску.

Що таке христосування

Христосування – це ритуал великоднього вітання. Люди обіймаються, тричі цілуються у щоки і виголошують традиційні слова: «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!». Такий поцілунок називають святим і вважають, що через нього люди діляться радістю про Воскресіння Христа.

Легенда про фарбовані яйця

Легенда каже, що Марія Магдалина подарувала імператору Тиберію яйце й сказала: «Христос Воскрес!». Тиберій засумнівався, мовляв, це так само неможливо, як яйце не може стати червоним. І в ту ж мить яйце в його руці почервоніло.

10 незвичних Великодніх фактів

• Найстаріша відома паска світу була випечена в 1821 році і досі зберігається в Британії.

• Найбільшу паску України спекли у Харцизьку 2013 року – вона важила майже 3 тонни.

• Назва «Easter» походить від давньої англосаксонської богині весни Eostre.

• У Болгарії на Великдень розбивають глиняні горщики, кидаючи їх із вікон – це символ очищення від зла.

• Найвідоміші великодні яйця – ювелірні яйця Фаберже, створені 1883 року.

• У Канаді знаходиться найбільше у світі великоднє яйце – 8 м заввишки, вагою майже 2 тонни.

• У давньому Єгипті яйце символізувало воскресіння сонця, звідки пішла й традиція дарувати крашанки.

• В Англії 76% людей починають їсти шоколадного зайця з вух.

• В Україні 2009 року виготовили великоднє яйце з шоколаду вагою 30 кг.

• У давній традиції домашнє вогнище запалювали від великодньої свічки, несучи до хати вогонь із храму.

Як Великдень став символом життя: подорож через віки

Джерело: slovopravdy.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua