37 мільярдів недопалків щороку: як тютюнова індустрія отруює природу

23 квітня 2025 р. 13:17

23 квітня 2025 р. 13:17


В Україні щорічно реалізовують понад 37 мільярдів одиниць тютюнових виробів, і більшість із них закінчують свій цикл не на смітниках, а на землі, у воді чи на вулицях міст – отруюючи довкілля та залишаючи токсичний слід на десятиліття.

Ця проблема стала темою пресконференції, яку ГО «Життя» та Мережа «АНТС» провели у Всесвітній день Матері-Землі.

Експерти, народні депутати, екологічні та медичні фахівці на заході наголосили: тютюнова індустрія – одна з найбільших екологічних загроз сьогодення.

Недопалки – найбільш поширене сміття на планеті. Вони виготовляються з пластику, розкладаються понад 10 років і містять токсини, зокрема нікотин. Деякі стіки тютюнових виробів для нагрівання містять навіть металеві елементи, які не розкладаються до тисячі років. У світі щороку викидається понад 4,5 трильйона таких відходів.

Тютюн забруднює планету на всіх етапах свого життєвого циклу – від вирощування (вирубка 600 млн дерев, використання 22 мільярдів тонн води), до споживання і викидання. Така діяльність суперечить екологічним цілям ООН і прямо шкодить здоров’ю: щороку тютюн призводить до понад 8 мільйонів смертей у світі.

Екологи закликають Україну якнайшвидше запровадити європейські стандарти, які зобов’язують виробників покривати витрати на утилізацію тютюнових відходів, маркувати свою продукцію як одноразове пластикове сміття, а також створити інфраструктуру для збору недопалків. Такі правила вже діють в ЄС відповідно до Директив 2008/98/ЄС та 2019/904/ЄС.

Окрема загроза – електронні пристрої для куріння. Вони містять пластик, акумулятори та батарейки, які при потраплянні в природу забруднюють воду й ґрунти важкими металами. Євросоюз класифікує такі пристрої як електронне сміття, що підлягає спеціальній переробці відповідно до Директиви 2012/19/ЄС.

Учасники заходу наголосили на необхідності термінового ухвалення законопроєкту №12091, який передбачає заборону викладки тютюнової продукції в торговельних точках, ароматизованих виробів та впровадження наглядних попереджень. Ці кроки дозволять не лише зменшити поширеність куріння, а й скоротити кількість токсичних відходів, які отруюють довкілля.

Виконавчий директор ГО «Життя» Дмитро Купира

37 мільярдів недопалків щороку: як тютюнова індустрія отруює природу

37 мільярдів недопалків щороку: як тютюнова індустрія отруює природу

37 мільярдів недопалків щороку: як тютюнова індустрія отруює природу

Джерело: lutsk.rayon.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua