Період цвітіння трав та дерев: як підготуватися до весняної алергії

26 квітня 2025 р. 01:18

26 квітня 2025 р. 01:18


Навесні та влітку проявляються алергічні реакції на пилок від квітів та трав. Як визначити, що це алергія та як собі допомогти.

У травні зазвичай проявляються більшість алергенів, серед яких пух тополя та кульбабок, пилок верби та берези, також квітнуть ячмінь, овес, лисохвіст, райграс.

Хто схильний до алергій і як визначити ризик заздалегідь

Встановити схильність до алергії можна ще до появи перших симптомів. Як пояснюють в ДІЛА, якщо у вашій родині є випадки алергічних захворювань, ризик розвитку алергії у дитини або дорослого зростає. В цьому випадку варто звернути увагу на генетичне тестування. Такі аналізи допомагають виявити спадкову схильність і заздалегідь зрозуміти, до яких алергенів може бути чутливий організм.

Ще одним способом діагностики є визначення рівня загального імуноглобуліну Е (IgE) у крові. Підвищені показники цього показника можуть сигналізувати про ймовірність розвитку алергічних реакцій у майбутньому. Водночас рівень IgE не завжди свідчить про наявність алергії, тому потрібна консультація лікаря-алерголога, який допоможе правильно інтерпретувати результати.

Особливих відмінностей у діагностиці алергії у дітей і дорослих немає. Однак, якщо алергію виявити у дитячому віці, це дозволяє попередити її прогресування та розвиток ускладнень. Наприклад, вчасно діагностований та пролікований алергічний риніт дає можливість знизити ризик переходу захворювання у бронхіальну астму. Особливо ефективною у таких випадках є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), яка дозволяє значно покращити якість життя пацієнтів та мінімізувати прояви алергії в майбутньому.

Як підготуватися до сезону алергій: загальні рекомендації

За кілька тижнів до початку активного цвітіння лікар може рекомендувати профілактичний прийом антигістамінних препаратів або топічних назальних кортикостероїдів. Це допомагає організму краще підготуватися до контакту з алергенами і знизити ризик загострення захворювання.

Щоб мінімізувати вплив пилку на організм, варто дотримуватись кількох простих, але ефективних порад у повсякденному житті:

  • Зробіть свій дім "безпечною зоною". Використовуйте очищувачі повітря з HEPA-фільтрами, частіше проводьте вологе прибирання, уникайте провітрювання шляхом відкривання вікон у ранкові години — саме тоді концентрація пилку найвища. Краще користуватись кондиціонером.
  • Обмежте час перебування на вулиці у періоди пікової концентрації пилку. Це ранкові години та сухі, вітряні дні. Повертаючись додому, варто одразу змінювати одяг, приймати душ, промивати ніс сольовими розчинами, щоб зменшити кількість алергенів на тілі та слизових оболонках.
  • Стежте за прогнозами рівня пилку у повітрі. Сьогодні є безліч мобільних додатків і вебсервісів, наприклад, Pollen.com або Air Matters, які дозволяють планувати активність у періоди низької концентрації алергенів.Не зайвим буде також заздалегідь підготувати аптечку. Антигістамінні препарати, краплі для очей і носа, а у разі ризику важких реакцій — автоінжектор з адреналіном (епінефрином) — мають бути під рукою, щоб надати собі чи близьким невідкладну допомогу.

Правильна підготовка до сезону алергії завжди починається з консультації з лікарем. Саме фахівець з алергології допоможе розробити персональну стратегію, яка зменшить ризики та забезпечить комфорт навіть у період цвітіння рослин.

Період цвітіння трав та дерев: як підготуватися до весняної алергії

Джерело: vsn.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua