вологість:
тиск:
вітер:
Весняна пора комунальних клопотів додає
Комунальні підприємства Володимирської громади працюють круглорічно, але з настанням весни ці клопоти набувають чіткіших обрисів – передвеликодня пора благоустрою, початок ремонтів, оновлення зелених зон та багатьох інших робіт. Отож про реалії комунальної сфери, плани і проблеми у цій та деяких інших сферах міського життя редакції «Слова правди» розповів перший заступник міського голови, депутат обласної ради Ярослав Матвійчук.
– Завершенням опалювального сезону місто фактично попрощалося із зимою, і вже можна підбити його підсумки, проаналізувати виклики, аби менше їх виникало у наступні періоди.
– Фактично точно за графіком – 15 квітня – прийнято рішення виконкому про зупинку роботи комунальних котелень. Зважаючи на раннє потепління, і на нараді при Міністерстві розвитку громад, і у військовій адміністрації пропонували ще раніше це зробити, проте холоди несподівано повернулися. Відтак рішення продовжувати пропалювали виявилося все ж таки правильним. Безумовно, як тільки цьому сприяли погодні умови, ми намагались заощаджувати. Вдень, коли тепло, зупиняли роботу котелень – вночі їх вмикали.
Це вже третій непростий опалювальний сезон в умовах повномасштабної війни у нашій країні. І на цей раз виникали питання безперебійного постачання електроенергії для котелень, навіть газу. Та все ж, слава Богу, всі служби спрацювали належним чином, практично не виникало зривів і серйозних аварій. Так, траплялися пориви, але вони ліквідовувалися буквально за години.
Попри те, що зима була теплою, опалювальний сезон тривав довго – 178 днів, тоді як попередні два – 161 і 157. Використовували не лише газ, а й тверде паливо – і торф, і дрова, і тріски.
У комунальників наступного дня після завершення опалювального сезону стартує підготовка до нового. Вже цього тижня розпочнеться випробування мереж, виявлятимемо слабкі місця. Є наміри щодо поліпшення ефективності теплопостачання і в депутатів, і в управлінні компанії.
– Для забезпечення безперебійного теплопостачання за допомогою донорів місто придбало конгераційну установку. Чи знадобилась, чи дала якийсь ефект?
– Ця установка повністю змонтована, відбувається під’єднання до газомереж, залишилось здійснити лише налагодження запуску системи. Вона закуплена коштом американських донорів, місто витратило кошти лише на її монтаж і під’єднання. Використовуватись почне з наступного сезону і буде забезпечувати роботу ряду котельнь, виготовляючи для них електроенергію. Це дасть економічний ефект, тому що вже попередньо прорахували, що виготовлена електроенергія на цій установці буде дешевшою ніж та, що купуватиме у постачальників електроенергії «Володимиртепло».
– Та повернемося до весняних клопотів, зокрема благоустрою міста та сіл громади.
Планово, до Великодня, комунальники прибрали місто, ліквідували кілька стихійних сміттєзвалищ, які створили мешканці переважно на околицях. У комунальній сфері нині катастрофічно не вистачає робочих рук, що стає гострою проблемою. Так, є рішення уряду про можливість бронювання 70% працівників цієї сфери, але це не розв’ язує проблему. Можливо, хтось прочитає цей матеріал і задумається про працевлаштування на комунальні підприємства– це було б великим плюсом,
Активно взялися за прибирання цвинтарів. КП «Полігон» здійснює вивезення сміття. На Ладомирському кладовищі комунальники своїми силами підрихтували вхідну групу, арку.
І вже якщо говоримо про кладовища, доцільно зазначити, що на сесії міської ради виділено додатково земельну ділянку на Федорівському площею сім гектарів. Вона до нього прилягала й була у комунальній власності, хоч там і вирощували сільгоспкультури. Починаємо облаштовувати, бізнес активно долучається. Формується фактично нова частина кладовища. Отож поки що питання про його перенесення не стоїть.
А стосовно благоустрою, то важливо, щоб кожен мешканець громади біля свого обійстя, офісу чи підприємства підтримував порядок і дотримувався міських правил, це не так і складно. На жаль, культура поводження з твердими побутовими відходами у нас бажає бути ліпшою.
– Можливо, щоб менше було сміття, треба проводити більше інформаційних заходів, якось заохочувати людей через різні конкурси, як це роблять інші. Як реалізується план управління відходами, чи реальна перспектива організації централізованого компостування органічних відходів?
– У минулі роки вдалось чимало зробити щодо поводження з твердими побутовими відходами. Реконструйовано ряд контейнерних майданчиків, закуплені нові сміттєвози вже для євроконтейнерів, де забезпечено роздільне сортування. Проведена морфологія дослідження сміття, яка підтвердила, що є необхідність виокрелювати органічні відходи. Відбулась онлайн-зустріч з ймовірними партнерами, які можуть профінансувати ці напрямки, зокрема поводження з органічним сміттям і компостуванням, нині введемо переговори.
Має бути затверджений все-таки змінений регіональний план поводження з відходами, а після цього – і міський. Над ним зараз активно працюємо. Стосовно питання сортування сміття, то область має бути поділена на кластери з визначенням центральних полігонів, всіх інших учасників цього процесу.
Крім цього, спробуємо в цьому році з міжнародними партнерами запровадити сортування, яке матиме навчальний характер, де можуть люди привезти і відсортувати сміття на кілька фракцій. Далі можна буде проводити навчання і в школах, і в дошкільних навчальних закладах, як поводитися з твердими побутовими відходами. Потреба у такій знаннях для населення є, адже підприємець, який приймає сортоване сміття, вже ладен відмовитися від цього, бо, приміром, у контейнери, призначені винятково для пластику, люди викидають усілякий непотріб.
– У міській громаді діє Рада безбар’єрності, яку ви очолюєте…
– У цю раду включені як структурні підрозділи міської ради, так і громадські організації, які опікуються певними категоріями громадян, людьми з інвалідністю. Також долучаються військові частини і ветеранські організації. Презентували маршрут безбар’єрності, аби зробити частину міста повністю доступною для пересування. Він охоплює «Ветеран-хаб», ЦНАП, вулиці Ковельську, Шпитальну, Незалежності. Досить багато планів є у цьому напрямку. Нещодавно у обласні військовій адміністрації презентували виготовлену проєктну документацію на ремонт частини вулиці Ковельської.
Все-таки переконуємо, тому що мають бути субвенції із держбюджету на облаштування таких місць безбар’єрності. Перемога здобувається нелегкою ціною, чимало наших захисників і захисниць змушені будуть пересуватися кріслами колісними, а для цього треба створювати відповідні умови. Для забезпечення доступності багато проєктів впроваджено за минулі кілька років у лікарні, там замінено три ліфти, виконані інші роботи, що позитивно відзначила і обласна рада безбар’єрності,
Однак в цьому напрямку ще чимало й інших справ. Торік активно займалися питанням станції переливання крові. Побоювання про її закриття, які висловлювалися, не справдилися. Тут діє філіал обласної станції, про що була чітка домовленість з обласною радою. Зараз лікарня проводить ряд робіт з проєктування для поселення там окремих своїх відділень. Є багато є амбітних планів, але це потребує великих ресурсів. А нині основним завданням стало завершення реабілітаційного центру, де вже розпочалося зведення другого поверху. Цей центр теж включений у маршрут безбар’єрності.
Доступність передбачає і облаштування місць для паркування авто людей з інвалідністю, що частково вже зроблено силами комунальників. Є такі паркомісця на території лікарні, на прибудинкових територіях, які капітально ремонтуються.
– Чи будуть продовжуватися такі ремонти цього року?
– В умовах воєнного стану ресурси на такі цілі обмежені, але позиції і міського голови, і депутатського корпусу такі, щоб все ж в місті треба робити. Здійснюється проєктування, визначення підрядників таких об’єктів у районі ліцею № 5, двору на вулиці Луцькій, а також на Сагайдачного, 14. Виконуються і поточні ремонти доріг, хоча за минулі роки досить таки непогано їх підлатали, але роботи ці досить дороговартісні.
Також займаємось грейдеруванням та підсипанням, і вже цього року ми таким чином поліпшили стан 15 доріг. Вірю, що після Перемоги повернемось до великих масштабів, до капітальних ремонтів.
– Чи на місцеві дороги громади кошти надійшли?
– На жаль, на ремонти таких доріг цього року держава не передбачила коштів. Фінансуються вони з обласного та міського бюджетів на паритетних засадах 50 на 50. Ми надали таку субвенцію Службі автомобільних місцевих доріг – ряд недоліків буде усунуто. Раніше у цій сфері вдалося реалізувати серйозні інфраструктурні проекти – нові дороги до Діхтева і Новосілок.
– Нещодавно відзначався загальнонаціональний День пам’яток, у місті провели відповідний захід, що, вочевидь, нагадало про потребу поліпшення їх збереження і на наших теренах.
– Як відомо, Володимир має славну історію, що засвідчує наявність у ньому 71 пам’ятки, серед них 11 – національного значення. А скільки було знахідок на невеликій території дослідження, які проводилися на території ліцею імені Цинкаловського, які вкотре підтверджують, що місто мало навіть не регіональне, а загальнодержавне значення! Під час розкопок урочища “Апостольщина” в рамках проєкту будівництва укриття та навчального корпусу ліцею знайдено колекцію із 150 митних торгових пломб. Це – найбільше відкриття таких знахідок за всю історію археологічних досліджень в Україні! Переконаний, що у нас під ногами ще дуже і дуже багато несподіванок для археологів та істориків.
Доброю новиною тут є те, що вдалося знайти порозуміння з міжнародними донорами, зокрема Національним інститутом польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка». У них діє грантова програма «Захист культурної спадщини за кордоном». Минулого року у жовтні укладена грантова угода про фінансування в рамках програми між «Полонікою» та Римо-католиською парафією Відвідин Пресвятої Діви Марії у Волі Гулівській, а за місяць, у листопаді, укладено вже тристоронню угоду між римо-католиською парафією Відвідин Пресвятої Діви Марії у Волі Гулівській, ДІКЗ «Стародавній Володимир» та ФОП Василина О.Т. на розробку проектної документації для реставрації пам`ятки архітектури національного значення – костелу Йоакима і Анни) в м. Володимирі». Затверджена вартість – 125 тисяч 150 злотих.
«Полонікою» вже погоджено фінансування на наступному етапі, у 2025-2026 роках, реставрацію даху костелу на загальну суму 725 тисяч 370 злотих, з них 2025 року – 419 тисяч 985 злотих, 2026-го – 305 тисяч 385 злотих . Контактую з з проєктувальниками, є конструктивний діалог. Заповідник «Стародавній Володимир» буде контролювати ці всі процеси. Сподіваюсь, невдовзі костел буде оновлено.
– На які ще моменти у комунальній сфері вам хотілося б звернути увагу?
– Вважаю, що напрацювали добру практику будівництва водопровідних мереж своїми силами, що здійснюють працівники водоканалу. Місто закупило для цього техніку та обладнання, ці роботи стали у рази дешевшими, ніж би їх виконували підрядним способом. Хочу похвалити працівників водоканалу, які навчилися робити не гірше, ніж підрядники, до того ж вони добре дбають про якість, адже розуміють, що їм же самим ці мережі доведеться у подальшому ремонтувати і обслуговувати. Нині такі роботи виконуються у районі вулиці Зимнівської. Загалом за минулі два роки таким чином прокладено 16 тисяч 50 погонних метрів водопроводів, 295 – каналізаційних мереж.
Тут знову нагадаю про найбільший біль і комунальної сфери, і бізнесу, і всіх роботодавців без винятку – кадровий голод. Дуже відчутна нестача робочих рук.
– Як із житловим фондом у громаді?
– Минулого року прийнято оновлений генеральний план розвитку міста, в якому закладено і зведення нових житлових будинків. Сподіваюсь, що у місті вже цього року розпочнеться серйозне будівництво. Це засвідчує реклама багатоповерхівок на території колишнього консервного заводу, біг-борди з розташуванням нового будівництва на території танкового полку, почалося спорудження нової черги житла на вулиці Драгоманова, Місто, яке будується, живе і розвивається,
Щодо території колишнього танкового полку видано нові містобудівні умови та обмеження, є еадія, що у найближчий час вона буде спроєктована. Ділянка вельми велика – 10 га землі, є можливість зводити дев’ятиповерхівки -. Частина квартир буде передана на баланс Міністерства оборони України для потреб військовослужбовців, а частина – реалізовуватиметься. Володимирська громада виконає необхідні роботи з каналізування, адже там комунікації відсутні.
На вулиці Драгоманова вже споруджено 5460 кв. м житла, іце 89 квартир. Буде ще 5237 кв. м. На території колишнього консервного заводу у перспективі зведеться комплекс «Володимир-Сіті» – забудовник зацікавлений та має амбітні наміри, перемовини велись ще до початку повномасштабного вторгнення. Ситуація в країні призупинила процеси, проте, сподіваюсь, невдовзі будуть укладені всі домовленості і розпочнеться робота. Запланована загальна площа – 23 тисячі 539,5 кв.м. Якщо переводити в квартири, то це 460.. Будуть і комерційні приміщення площею 7618 кв.м. У планах і супермаркет, і магазини національних мереж, аптеки, кафе…
– Залишається актуальним питання енергозбереження. У місті у цім напрямку діяли програми, орієнтовані на підтримку таких заходів для ОСББ. Чи вони продовжуватимуться? У Нововолинську, до речі, стали задіювати для цього «Револьверний фонд».
– Зрозуміло, що будемо продовжувати допомагати у забезпечені енргоефективності ініціативним ОСББ. Депутатами міської ради продовжена програма «Тепла оселя». Діє програма фонду енергоефективності «Енергодім», ряд будинків термомодернізовані, деякі продовжують роботи за цією програмою. Хто ризикнув скористатися такою підтримкою, вже відчув добрий економічний ефект – тарифи на компослуги у них значно менші, якщо порівняти з не термомодернізованими.. Подекуди різниця навіть у 2,5-3 рази.
Окрім цього, у нас діє програма «20 на 80» з ремонту дахів. Минулого року вже перший дах за нею вулиці Ковельській. 108 почав оновлюватися.
Що ж до «Револьверного фонду» – так, це один з продуктів, який пропонує асоціація енергоефективних міст, куди ми теж входимо. Питання про впровадження розглядаємо, беремо до уваги реалізацію ініціативи у сусідньому Нововолинську, і бачимо позитивні тенденції. Суть «Револьверного фонду» така: орган місцевого самоврядування закладає певну суму коштів, і ОСББ не отримують безплатно фінансування повністю чи частково на виконання робіт, а позику безвідсотково на певний період часу. Коли один будинок віддав цю позику, вона стає джерелом підтримки для інших багатоповерхівок.
Уже четвертий рік діє у місті програма ремонту ліфтів на «10 на 90», де 10 відсотків кошти мешканців, а 90 – міського бюджету. Нині чотири ліфти, які довелося зупинити на вулиці Луцькій, ремонтуються за цією програмою.
І в подальшому, звичайно, будемо допомагати людям з ліфтами, адже про яку доступність можна говорити не тільки військових, які в цих будинках живуть, а й для старших людей, яким у такому віці вже нелегко підніматися на високі поверхи
– У міській громаді є ряд закладів обласної комунальної власності, які залишаються у зоні посиленої уваги у ранзі депутата обласної ради?
– Так, адже проблем, до яких доводиться привертати увагу обласних депутатів, є чимало. Доброю новиною стало виділення з обласного бюджету мільйона гривень на ремонт даху, що протікає, у гуртожитку педколеджу, в області вже визначаються з підрядником на проведення цих робіт.
Тішить і те, що у конкурсі, який проводило Міністерство освіти, три володимирських таких заклади стали переможцями. Сподіваємося, що невдовзі будуть визначені суми, які вони отримають. Йдеться про досить серйозні інвестиції. Так, наш фаховий коледж отримає ресурси на створення сучасної автомайстерні з технікою. Центр професійної освіти, який минулого року, реалізувавши грантовий проєкт, закупив сільськогосподарську техніку для навчання, цього року теж потрапив в один з проєктів – і зможе закупити нове сучасне обладнання. А педагогічний коледж має шанс поліпшити навчальну базу. Це грантові проєкти, які адмініструє безпосередньо Міністерство освіти. Часто зустрічаюся з керівництвом профільного обласного управління освіти, управління фінансів, намагаючись тримати ці питання на пульсі і підтримувати наші обласні заклади, щоб вони розвивалися.
– Ці та багато інших проєктів вдається реалізовувати завдяки нашим захисникам і захисницям, які стримують ворога і наближають Перемогу…
– Так, допомога військовим – це найважливіше завдання нас усіх. За останні три роки основою статтею видатків міського бюджету якраз і стала підтримка різних підрозділів Сил оборони. Вже цьогоріч сформовані такі субвенції на понад 27 мільйонів гривень. На закупівлю дронів, систем РЕБ та іншого необхідного обладнання виділено також більше 15 мільйонів гривень.
Аналогічно і з обласного бюджету постійно значна частина коштів спрямовуються на заходи з оборони рубежів держави.
Активно долучаються і освіта, і культура нашої громади. Організовуються благодійні акції, концерти, ярмарки. Успішною є взаємодія з міжнародними партнерами. Багато спілкуюсь із військовими, з командуванням, зокрема і коли приїжджаємо до них на рубежі, доставляючи автівки, РЕБ, дрони. Скажу чесно – одна справа говорити про потреби військових у кабінеті, у відносно безпечному Володимирі, і зовсім інше – там, де бійці виконують свої обов’язки із захисту держави.
Тільки звільнивши Україну від лютого агресора, забезпечивши мирне життя у українських містах і селах, ми зможемо їх сповна розвивати, розбудовувати.
Користуючись нагодою у час Великоднього тижня щиро вітаю усіх читачів зі Світлим Святом Воскресіння Христа. Пам’ятаймо, що наша сила, наша незламність – у єдності, у згуртованості.
Вела інтервʼю Антоніна МИХАЛЬЧУК

Новини рубріки

Епігенетик назвав п'ять звичок українців, які забирають здоров'я
28 квітня 2025 р. 00:20

Папський нунцій очолив урочисте богослужіння в костелі у Луцьку
27 квітня 2025 р. 23:55

Календар рибалки на травень 2025 року: коли найкраще клює риба
27 квітня 2025 р. 23:52