До бензину обов’язково додаватитимуть спирт

29 квітня 2025 р. 11:04

29 квітня 2025 р. 11:04


З 1 травня усі АЗС в Україні додаватимуть до бензину спирт або так званий біоетанол. Як це відбуватиметься, що означає для автомобілістів та як вплине на кінцеву вартість пального.

Біоетанол – це обезводнений етиловий спирт, який виробляється з рослинних матеріалів. В Україні завдяки наявності сировинної бази та спиртових заводів його найчастіше роблять із кукурудзи або цукрових буряків. З 1 травня всі без винятку автозаправки в країні будуть зобов’язані продавати бензин з додаванням не менше 5% біоетанолу.

Причин кілька. Перша і ключова – екологічна. Біоетанол чистіший за нафтове пальне, при згорянні він виділяє менше шкідливих речовин.

Друга причина – зобов’язання України в рамках євроінтеграції. Як кандидат на членство в ЄС держава має впроваджувати європейські норми, тому влітку 2024 року парламент ухвалив відповідний закон.

Третя причина – зниження енергозалежності. Додаючи спирт до бензину, Україна зменшить імпорт нафтопродуктів.

Четверта причина – підтримка агросектору. Біоетанол виготовляється із зернових та цукрових культур, які вирощуються в країні. Реалізація двох останніх пунктів можлива лише після завершення активної фази війни.

У більшості країн біоетанол змішують з бензином давно. Левова частка країн ЄС уже перейшла з бензинів Е5 на Е10 (цифра означає відсоток спирту в пальному). Уже кілька років бензин з додаванням 10% біоетанолу заливають у баки водії в Австрії, Бельгії, Болгарії, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Ірландії, Угорщині, Латвії, Литві, Швеції, Нідерландах, а з 2023 року – у Польщі, Румунії та Словаччині.

Лише кілька європейських країн можуть не використовувати бензини Е5 та Е10. Серед них Мальта, Люксембург і поки що Україна. На АЗС окремого маркування, щоб позначати бензин з біоетанолом, не буде.

З 1 травня всі АЗС зобов’язані продавати змішаний бензин, тому він має бути скрізь за замовчуванням. Нова норма закону не стосується бензинів з октановим числом 98 і вище, а також пального, яке купують для власних потреб Держрезерв та Міністерство оборони.

Ідеальним сценарієм для підтримки вітчизняних аграріїв та зменшення енергозалежності від імпортних постачань було б виробництво та змішування біоетанолу в Україні. Проте до закінчення активних боїв такий сценарій виглядає малоймовірним.

Чому цього не можна робити в Україні? Через особливості виробництва біобензину. Базовий бензин, який є близьким за характеристиками до А-92, змішують із спиртом на нафтобазах. Уже три роки нафтогазові об’єкти України є мішенями для російських шахедів та ракет. Тому більшість трейдерів до зупинки активних боїв будуть везти готовий бензин з додаванням біоетанолу з ЄС.

Чи є ризики для авто? В Євросоюзі обов’язкове додавання біоетанолу діє понад 15 років. Там такі ж машини, як у нас. Просто шкідливий октанопідвищувальний компонент у бензині замінили на корисний. Вважайте, що майонез у салаті замінять на сметану. Але є одне «але», – попереджає експерт. Головна проблема біоетанолу в тому, що він гігроскопічний, тобто абсорбує воду. Після цього бензинова суміш розшаровується і втрачає експлуатаційні властивості.

Постачальник може купити якісний Е5, але якщо в нього в бензовозі, резервуарі на нафтобазі або на АЗС є мізерні залишки води, іржі або дрібного бруду – будуть проблеми», – розповідає директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн. За його словами, перехід на біобензини – це принципово нова технологічна культура, у перші місяці буде купа нарікань та претензій на якість пального, тому що встежити за цим буде важко.

Пальне на заправках подорожчає, але несуттєво. Бензин Е5 нестандартний для євросоюзівських виробників, бо більшість з них уже давно випускають Е10. Відповідно, щоб випускати Е5 для потреб України, виробникам доведеться облаштувати окремі виробничі потужності – резервуари та наливні естакади.

За повідомленням видання «Економічна правда»

До бензину обов’язково додаватитимуть спирт

Джерело: slovopravdy.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua