Хто точно не піде на фронт: 10 категорій чоловіків, які не підлягають мобілізації з травня 2025

01 травня 2025 р. 21:36

01 травня 2025 р. 21:36


В Україні продовжили воєнний стан і загальну мобілізацію до 6 серпня 2025 року - ми пояснюємо, кого можуть призвати до війська, хто має право на відстрочку і як оформити документи, щоб уникнути порушення закону.

На ці питання ексклюзивно для УНІАН відповів юрист Дмитро Франчук .

Кого стосується мобілізація в Україні в травні

Загальній мобілізації підлягають чоловіки у віці від 25 до 60 років. При цьому військовозобов’язаними вважаються юнаки, яким виповнилося 18 років, і вони також мають ставати на військовий облік та проходити ВЛК.

Як пояснив юрист, мобілізувати можуть осіб, які не отримали відстрочку чи бронювання. Особливу увагу приділяють призову осіб з бойовим досвідом, а також штурмовиків, артилеристів, саперів, операторів дронів.

Мобілізація після 50 років проводиться на загальних підставах. І, за словами комбатів, дуже багато таких людей сьогодні є у лавах ЗСУ, і дуже малий відсоток цих осіб працює у штабах. Особи у віці 50-60 років є і на передовій, і у «гарячих точках».

Кого не можуть мобілізувати у 2025 році

Основні категорії тих, хто не буде мобілізований, такі:

  • Особи, які мають інвалідність 1, 2 чи 3 групи.
  • Люди, які визнані непридатними до військової служби за висновком ВЛК.
  • Чоловіки віком понад 60 років.
  • Особи, які здійснюють постійний догляд за непрацездатними рідними.
  • Багатодітні батьки (троє чи більше дітей).
  • Люди, у яких дружина/чоловік або один з батьків мають інвалідність 1 чи 2 групи.
  • Студенти денної чи дуальної форми навчання, аспіранти.
  • Особи, засуджені за тяжкі злочини (до прикладу, вчинили умисне вбивство, сексуальний злочин).
  • Також не мобілізують людей, у яких близький родич загинув або пропав безвісти під час війни, або які самі побували в полоні.

Хто має право на відстрочку та як її оформити

За словами експерта, є такі основні підстави для надання відстрочки:

  • Сімейні обставини. Це може бути наявність трьох чи більше дітей, яким не виповнилося 18 років або самостійне виховання неповнолітньої дитини. Ще відстрочку від служби можна отримати у разі догляду за людиною з інвалідністю або тяжкою хворобою, а також якщо чоловік є батьком-одинаком.
  • Стан здоров’я. Тобто інвалідність або непридатність до служби.
  • Здобування першої вищої освіти.
  • Службова необхідність. Людина може отримати бронювання, якщо працює на підприємстві, яке визнали критично важливим для економіки нашої країни.

Для оформлення потрібно зібрати документи, які підтверджують підставу для відстрочки. Список документів залежатиме від причини, з якої особа має право на отримання відстрочки. Якщо йдеться про сімейні обставини, то чоловіку потрібно надавати свідоцтва про народження дітей, документи про інвалідність, довідку про склад сім’ї.

Перед тим, як отримати відстрочку від мобілізації, треба написати заяву на ім’я начальника ТЦК, в якому чоловік стоїть на обліку. Варто вказати підставу для надання відстрочки згідно зі статтею 23 закону про «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» й зазначити перелік документів, які додаються та підтверджують цю підставу, а потім пройти ВЛК. Якщо в особи вже є дійсний висновок ВЛК, то їй просто потрібно додати її у пакет документів, які надаватимуться разом із заявою. Важливо зазначити, що у ТЦК потрібно подавати або оригінали документів, або завірені копії.

Після подання пакета документів потрібно чекати на рішення ТЦК щодо надання відстрочки, яке ухвалить керівник. Якщо прохання про надання відстрочки буде відхилено, то таке рішення можна оскаржити через вищий орган ТЦК або в суді.

Що робити, якщо при наявності відстрочки особу мобілізували

Дмитро Франчук радить надати працівникам ТЦК довідку про отримання відстрочки. Якщо такого документа із собою немає, тоді треба сказати, що є можливість показати його найближчим часом, до прикладу, через родичів. Також відразу можна звернутися до юриста або до правозахисників.

Якщо особа вже опинилася у військовій частині, то через чергового подати до ТЦК письмову заяву про наявність права на відстрочку від мобілізації. Таку ж заяву має подати близька людина цієї особи або юрист. До неї потрібно додати копію документів, які підтверджують наявність відстрочки.

Ще можна ініціювати службову перевірку проти працівників ТЦК, які затримали особу, щодо порушення законного права на вільне пересування по країні. Потім оскаржити незаконну мобілізацію в адміністративному суді. При цьому у суді слід просити зупинити виконання рішення про призов до вирішення справи. Паралельно потрібно подати скаргу до уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Чи треба проходити ВЛК для отримання відстрочки або статусу «непридатності»

Якщо у вас є офіційний висновок ВЛК, у якому вказано «непридатний», з підписами та печаткою, зареєстрований не більше, аніж 12 місяців тому, тоді повторно проходити комісію не потрібно. Інколи представники ТЦК пишуть, що є сумніви у справжності або актуальності висновку ВЛК, і це може бути підставою для повторного проходження комісії.

Станом на 2025 рік проходження ВЛК віддалено не передбачено законодавством. Пройти ВЛК онлайн неможливо – потрібно особисто пройти огляд лікарів.

Чи дає відстрочка від мобілізації 2025 право на виїзд за кордон

Експерт зазначає - наявність відстрочки не означає, що військовозобов'язаному можна виїжджати з України. Для перетину кордону потрібно мати обґрунтовану документально підставу та окреме дозвільне рішення.

Є такі головні категорії військовозобов’язаних осіб, які можуть перетнути кордон:

  • Заброньовані особи, якщо їхній виїзд погоджено із Генштабом ЗСУ.
  • Особи з інвалідністю 1 чи 2 групи, а також люди, які їх супроводжують.
  • Багатодітні батьки.

Можуть виїхати студенти іноземних вишів, якщо їхнє навчання розпочалося до 1 січня 2024 року, і є рішення суду, яке дозволяє їм виїзд. Потрібно мати при собі контракт та довідку з навчального закладу, перекладені українською мовою.

Якщо заброньованій особі потрібно виїхати за кордон у відрядження, тоді у неї має бути завірений наказ про відрядження. Крім того, вона має надати прикордонникам лист про відрядження від приймаючої організації, довідку з ТЦК про надання бронювання і витяг з реєстру «Оберіг».

Хто точно не піде на фронт: 10 категорій чоловіків, які не підлягають мобілізації з травня 2025

Джерело: vsn.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua