Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

02 травня 2025 р. 10:56

02 травня 2025 р. 10:56


Володимирський історичний музей імені Омеляна Дверницького  постійно співпрацює з педагогічним фаховим коледжем імені Агатангела Кримського, зокрема посилилася музейна підтримка студентів, що навчаються за спеціальністю «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво і реставрація», що з’явилася у навчальному закладі кілька років тому.

У рамках співпраці наукові співробітники музею періодично демонструють фотопрезентації, читають для студентів лекції, зокрема  і про співпрацю установи з Національним науково-дослідним реставраційним центром України в Києві та Львівською філією Національного науково-дослідного реставраційного центру України, в результаті якої було реставровано колекцію творів сакрального мистецтва з фондів музею, періодично здійснюється огляд експонатів інших груп. Студенти мали можливість оглянути презентацію ікон «до» та «після» реставрації. Особливо їх вразила ікона «Спас Нерукотворний», датована XVI століттям.

Під час нещодавньої лекції студенти третього курсу спеціальності «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво і реставрація» ознайомилися з усіма тонкощами, що пов’язані з реставрацією керамічних предметів старовини, знайдених під час археологічних досліджень. Директор музею Володимир Стемковський розповів про історичні періоди та розвиток гончарства на теренах сучасної України й Володимирщини, продемонструвавши зразки глиняних виробів різних станів збереження, що знаходяться у фондах музею. Співпраця з археологами – це один зі шляхів поповнення музейних колекцій, що дозволяє досліджувати побут предків.

Провідна наукова співробітниця музею Олена Черенюк детально розповіла студентам, як оформляються паспорти та інша облікова інформація на завершальному етапі реставрації на кожен окремий експонат, узагальнила  результати обстежень стану фондових та експозиційних приміщень.

Після цього за письмовою угодою про співпрацю між дирекціями установ майбутнім реставраторам було запропоновано поділитися на групи та взяти участь з відновленні первісних форм гончарних виробів періоду Середньовіччя для музею імені Омеляна Дверницького.

Фрагменти кераміки 12 – 14 століть були передані до Володимирського музею співробітниками Волинської археологічної експедиції ДП «Охоронна археологічна служба України інституту археології НАН України» у кілька етапів в кінці 2024 – на початку 2025 року разом з іншими предметами старовини, виявленими під час рятівних археологічних досліджень на території ліцею імені Олександра Цинкаловського у Володимирі. У переданій супровідній  документації ця  група предметів значилася як «розвал посуду».

Тож  кілька днів тому у історичному музеї імені Омеляна Дверницького відбулася презентація відновлених гончарних виробів періоду Середньовіччя у первісних формах. Зі вступним словом до майбутніх реставраторів звернувся його директор Володимир Стемковський. Він висловив захоплення здійсненою студентами роботою та відзначив високий рівень організації практики кураторкою групи, викладачкою  педколеджу Валентиною Залуніною. Саме під її фаховим наставництвом студенти здійснили відновлення «розвалів», наблизивши їх до первісного цілісного вигляду.

Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

Студенти по черзі групами продемонстрували на великому екрані виконану роботу. Розповіли, що спочатку зіштовхнулися з рядом труднощів, тому здійснили фотофіксацію та скористалися допомогою нейромережі, яка проаналізувала форму фрагментів і згенерувала можливий вигляд цілого виробу. Це прискорило процес реконструкції, дало можливість отримати нові інсайти про форми та пропорції давніх гончарних виробів. Студенти переконалися, що використання штучного інтелекту в археології та реставрації – це крок до майбутнього, де наука та технології об’єднуються задля збереження історії.

Студенти здійснили косметичне очищення фрагментів, видаливши з поверхні різні забруднення, а також закріплення поверхні. Майбутні реставратори поділилися, що найцікавішим, а також найскладнішим етапом було склеювання фрагментів між собою. Доводилося багато разів їх  «приміряти», пересвідчившись, що підібрані у правильній послідовності. Втрачені ділянки виробу замінили гіпсовою масою, надавши предметам цілісності. Реставрація археологічної кераміки має свою методику, але разом з тим кожен предмет потребує індивідуального підходу.

Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

Після виступів студентів усі разом підбили підсумки здійсненої роботи, визначили напрямки подальшої співпраці та практики на базі музею.

Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

На завершення заходу колектив музею подякував студентам та їхній керівниці за високий професіоналізм, директор установи Володимир Стемковський вручив подяки майбутнім реставраторам, а спеціалістка управління з гуманітарних питань  міськвиконкому Любов Нестерук вручила подяки від управління кураторці групи Валентині Залуніній та кращим студентам Валерії Баюн, Вадиму Вороні, Анні Ковальчук та Софії Кались.

Ганна ДОСКОЧ,

наукова співробітниця Володимирського історичного музею імені Омеляна Дверницького

Фото Ірини Дузінської

Реставрація у співпраці педколеджу з історичним музеєм

Джерело: slovopravdy.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua