Що таке ротавірусна інфекція та як вберегтися від цього захворювання: поради луцької лікарки

09 травня 2025 р. 14:06

09 травня 2025 р. 14:06


Ротавірусна інфекція – одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Переважно виникає в холодну пору року, за статистикою найбільшу кількість хворих реєструють з листопада по квітень.

Про те, як уберегтися від ротавірусу – розповіла лікарка-інфекціоністка дитяча Луцької міської дитячої поліклініки Ірина Ганайчук.

За словами лікарки, найчастіше інфекцією хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років. Вірус вражає не тільки дітей, можуть хворіти й дорослі люди, у них захворювання зазвичай протікає в легкій формі зі стертими симптомами.

«В основному інфекція передається через брудні руки та забруднені навколишні предмети. Проникаючи в організм людини, вірус спочатку проходить через кисле середовище шлунку, а далі вражає клітини тонкої кишки. Хвороба викликає інтоксикацію і призводить до зневоднення організму», – каже лікарка.

Інкубаційний період може тривати до десяти днів. Увесь цей час вірус легко поширюється, навіть якщо у хворого немає жодних ознак. Особливо небезпечним ротавірус є для маленьких дітей, тож вкрай важливо не пропустити момент, коли потрібна госпіталізація.

Основними симптомами ротавірусної інфекції є:

  • нудота і блювота — в легких випадках можуть не спостерігатися;

  • діарея, метеоризм;

  • підвищення температури до 39 градусів;

  • висипання, біль у животі;

  • кривавий або світлий водянистий стілець. Ротавірус без проносу (діареї) зустрічається украй рідко і спостерігається в основному у дорослих;

  • темна сеча;

  • млявість, швидка стомлюваність.

нудота і блювота — в легких випадках можуть не спостерігатися;

діарея, метеоризм;

підвищення температури до 39 градусів;

висипання, біль у животі;

кривавий або світлий водянистий стілець. Ротавірус без проносу (діареї) зустрічається украй рідко і спостерігається в основному у дорослих;

темна сеча;

млявість, швидка стомлюваність.

Найефективніший захист від ротавірусу – щеплення. Відповідна вакцина не входить до Національного календаря профілактичних щеплень України, але її можна купити самостійно.

На сьогодні в Україні доступні дві вакцини проти ротавірусної інфекції (краплі) для дітей: дві дози у віці від 6 до 24 тижнів; три дози – у віці від 6 до 32 тижнів.

«Якщо ж Ви помічаєте перші ознаки погіршення стану здоров’я в дитини, не зволікайте, зверніться до Вашого педіатра за допомогою», – наголошує лікарка.

Що таке ротавірусна інфекція та як вберегтися від цього захворювання: поради луцької лікарки

Джерело: lutsk.rayon.in.ua