вологість:
тиск:
вітер:
Що об’єднує луцького «Соловейка» і Василя Зінкевича
«Музико моя, ти зійшла з небес, і з тих давніх літ я несу твій хрест…». Його знають у кожній українській хаті.
Луцьк поповнився ще однією оригінальною скульптурою в рамках проєкту «Луцький кликун» – бронзовою фігурою Василя «Соловейка»
Цей особливий кликун, встановлений у мистецькому дворику Волинської обласної філармонії, став уже шістнадцятою скульптурою проєкту.
Його авторкою, як і більшості інших луцьких кликунів, є львівська скульпторка Ніка Музичко.
Хто такі Луцькі кликуни? Це вартові замку, чиї могутні вигуки «Вартуууююю!» були голосом спокою міста. Волинські хлопці з о-го-го якими голосами не лише кликали, а й співали так, що заслухаєшся. Серед них – Василько «Соловейко», чий спів зупиняв час. Кажуть, співучий Василь з’являвся у кожному поколінні і ставав легендою Волині.
Коли я стомлююся, я приїжджаю сюди, на Волинь, і знаходжу саме те, що мені потрібно!
Тому у скульптурі Василя «Соловейка» втілено збірний образ талановитих волинських виконавців та музикантів, таких як Василь Чепелюк, Василь Марчук, Василь Мойсіюк. Особливу увагу приділено постаті Василя Зінкевича, чиє 80-річчя відзначила вся Україна 1 травня.
З 1975 року митець тісно пов’язав свою творчість із Волинською філармонією, будучи солістом вокально-інструментального ансамблю «Світязь».
Уродженець Хмельниччини, він вважає себе класичним волинянином: «Мої творчі береги – це Лучеськ, і це не перебільшення. Коли я стомлююся, я приїжджаю сюди, на Волинь, і знаходжу саме те, що мені потрібно!»
Знаково, що у день свого ювілею народний артист України Василь Зінкевич, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, Герой України та почесний громадянин Луцька отримав ще одну високу відзнаку від Президента України – «Орден князя Ярослава Мудрого» III ступеня. Ця нагорода стала визнанням його видатних заслуг у розвитку національного пісенного мистецтва, високої виконавської майстерності та багаторічної плідної творчої діяльності.
Луцьк продовжує розвивати свій унікальний туристичний бренд, спираючись на власну історію та таланти своїх мешканців.
До речі
У свій день народження, 1 травня, Василь Зінкевич не виступав: поки жила мама – їздив до неї. З матір’ю Василь мав дуже міцний зв’язок. Був наймолодшим із трьох дітей і єдиним сином, народженим в останній рік війни у селі Васьківці
Ізяславського району Кам’янець-Подільської області (нині – Хмельницька). Мама Ганна Прокопівна важко гарувала в колгоспі. Мала дар до вишивання і створювала дивовижні квіти з підручних матеріалів. Тато Іван Харитонович працював ветеринаром, а ще володів приємного тембру голосом. Був регентом церковного хору.
Після вечері батько любив поспівати народних пісень.
Розповідають, що Василь Зінкевич, як мама зістарилася, викопав їй криницю на подвір’ї, аби не носила воду здаля.
Любомира НАТИНКА.

Новини рубріки

На Запоріжжі загинув молодший сержант зі Старовижівської громади
10 травня 2025 р. 20:07

Стало відомо, хто буде розробляти Стратегію розвитку історичного кварталу Луцька
10 травня 2025 р. 19:52