Як правильно вирощувати цибулю на зелень

11 травня 2025 р. 15:06

11 травня 2025 р. 15:06


Не вся цибуля дає гарне перо - воно часто буває блідим, кривим і росте повільно, але агрономи розповіли три прості способи, як виростити соковиту та рівну зелень навіть на підвіконні .

Про це інформує Ukr.Media.

Хитрість №1. Цибулини потрібно обрізати

Потрібно обрізати цибулину по «плечки» і ви побачите різницю.

Чому це працює?

  • Це прискорить ріст — доступ до тепла і кисню активізує обмінні процеси в тканинах, цибуля виходить з фази спокою і починає рости. Навіть якщо вона почала рости, все одно росте швидше.
  • Листям не потрібно пробиватися крізь покривні сухі лусочки — і це теж прискорення росту.
  • І це потужність пера: воно не витрачає живлення, енергію на те, щоб пробитися «на волю» — і росте в довжину і ширину.
  • Вигонка буде дружною, листя ростуть рівномірно.
  • Листя будуть рівними, гарними. В умовах нестачі світла вони часто вигинаються, бліді — а ще потрібно пробитися крізь сухі лусочки (у прямому розумінні слова сухі і жорсткі, бо не в ґрунті).

Як це зробити? Просто ножем обрізаємо верхівку — залишок сухого стебла і захопити трохи від цибулини. Потім потрібно зняти розтріпану шкірку, але не ту, яка щільно прилягає.

Якщо цибулина пустила перо, все одно його потрібно зрізати.

Все одно це перо буде рости повільно, ймовірніше за все, що не буде рівним і яскраво-зеленим. І не буде рівномірного росту. Нове виросте швидко.

Хитрість №2. Про воду — і не тільки про воду

Перед посадкою цибулини до обрізки потрібно її прогріти: полити теплою водою +25...+30 С, залишити на годинку, другу — або трохи більше. Це прискорить проростання і поліпшить надалі якість вигонки.

І поливати цибулю варто теплою водою — якщо вона не росте у воді. І підливати холодну воду не потрібно: це сповільнить ріст, це стрес для теплолюбної цибулі.

Хитрість №3. Про ґрунт і температуру, про світло

Якщо ми вирощуємо всього кілька цибулин або десяток, доцільно вирощувати у воді — точніше, менш клопітно. Якщо більше — є сенс замислитися про ґрунт. Варіантів кілька:

  • частина городньої землі + частина тирси + частина торфу;
  • частина піску + частина родючий городній ґрунт + торф;
  • городній або лісовий ґрунт + вермикуліт + торф (третина).

Варіанти можуть бути різними, в т.ч. і «на око» — але важливий момент: цибулі потрібне живлення.

До речі. При посадці в ґрунтосуміш цибулини сильно не заглиблюють: для вигонки це неправильно. Цибулини будуть нахилятися, рости перо буде криво — воно «витискається» ґрунтом. Заглиблюють не більше третини цибулини і навіть менше — лише б було прикрито денце і ще трохи, щоб цибулинка рівно стояла.

А ще. Це важливо: про температуру.

  • Поки цибуля проростає, їй не потрібна висока температура. Від перегріву на початку росту цибуля і витягнеться, і гірчить.
  • Пророщують при +16...+18 С, потім вдень оптимальна t +18...+20 С вдень, вночі до +15 С.
  • І температури мають відповідати рівню освітлення: чим менше світла, тим нижча температура: інакше цибуля сповільнить ріст, буде світлою, тонкою, витягнеться.

Як правильно вирощувати цибулю на зелень

Джерело: vsn.in.ua