У Центрі громадського здоров'я порадили, як мамам піклуватися про своє здоров'я

12 травня 2025 р. 09:58

12 травня 2025 р. 09:58


День матері, який в Україні відзначили у неділю, 11 травня, це не лише привід для дітей сказати «дякую, мамо», а й слушна нагода нагадати самим мамам: дбаючи про сім’ю, не забувайте про себе. Мама, яка піклується про своє здоровʼя — це найкраща модель поведінки для дитини.

У цей день Центр громадського здоров’я підготував поради, що варто робити не лише кожній мамі, а й усім жінкам для підтримки свого здоров’я:

У будь-якому віці:

  • Огляд у сімейного лікаря або терапевта — один раз на рік.

  • Огляд молочних залоз — щороку. Для скринінгу раку молочної залози — мамографія кожні 2 роки, починаючи з 50 років або з 40 років для жінок із груп ризику.

  • Рентгенографія органів грудної клітки щороку, якщо ви належите до груп ризику.

  • Тестування на гепатити B, С і ВІЛ, якщо жінка у групі ризику (був контакт із кров’ю чи біологічними рідинами; є часта зміна статевих партнерів, манікюр нестерильними інструментами тощо).

  • Огляд стоматолога — один або двічі на рік.

  • Огляд отоларинголога (ЛОР) — один раз на рік.

  • Огляд гінеколога — один раз на рік. Для діагностики раку шийки матки треба проходити ПАП- або ПЛР-тест жінкам віком від 30–35 років і до 55 років раз на 10 років; жінкам від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років; жінкам віком 21–35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу.

Огляд у сімейного лікаря або терапевта — один раз на рік.

Огляд молочних залоз — щороку. Для скринінгу раку молочної залози — мамографія кожні 2 роки, починаючи з 50 років або з 40 років для жінок із груп ризику.

Рентгенографія органів грудної клітки щороку, якщо ви належите до груп ризику.

Тестування на гепатити B, С і ВІЛ, якщо жінка у групі ризику (був контакт із кров’ю чи біологічними рідинами; є часта зміна статевих партнерів, манікюр нестерильними інструментами тощо).

Огляд стоматолога — один або двічі на рік.

Огляд отоларинголога (ЛОР) — один раз на рік.

Огляд гінеколога — один раз на рік. Для діагностики раку шийки матки треба проходити ПАП- або ПЛР-тест жінкам віком від 30–35 років і до 55 років раз на 10 років; жінкам від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років; жінкам віком 21–35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу.

Після 40 років:

  • Контроль тиску. Якщо є верхні межі норми, необхідно звернутися до лікаря для нормалізації показників і призначення лікування.

  • Електрокардіографія чи ехокардіографія покаже роботу вашого серця.

  • Вимірювання маси тіла та розрахунок індексу маси тіла — це дозволить побачити, чи немає надлишкової маси або ожиріння, адже це фактор ризику багатьох захворювань, серед яких серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо.

  • Рівень холестерину.

  • Скринінг колоректального раку — тест калу на приховану кров або на фекальний імунохімічний тест (ФІТ) кожні 2 роки, починаючи з 50 років, якщо ви належите до групи ризику — щорічний скринінг. Якщо є покази (сімейний анамнез чи ваш особистий), потрібно проходити таке обстеження раніше.

  • Огляд офтальмолога — один раз на два роки (або частіше) для попередження або діагностування на ранній стадії наслідків поширених патологій зору.

  • УЗД щитоподібної залози, органів малого таза, молочних залоз з обстеженням регіонарних лімфатичних вузлів, черевної порожнини та нирок — один раз на два роки.

Контроль тиску. Якщо є верхні межі норми, необхідно звернутися до лікаря для нормалізації показників і призначення лікування.

Електрокардіографія чи ехокардіографія покаже роботу вашого серця.

Вимірювання маси тіла та розрахунок індексу маси тіла — це дозволить побачити, чи немає надлишкової маси або ожиріння, адже це фактор ризику багатьох захворювань, серед яких серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо.

Рівень холестерину.

Скринінг колоректального раку — тест калу на приховану кров або на фекальний імунохімічний тест (ФІТ) кожні 2 роки, починаючи з 50 років, якщо ви належите до групи ризику — щорічний скринінг. Якщо є покази (сімейний анамнез чи ваш особистий), потрібно проходити таке обстеження раніше.

Огляд офтальмолога — один раз на два роки (або частіше) для попередження або діагностування на ранній стадії наслідків поширених патологій зору.

УЗД щитоподібної залози, органів малого таза, молочних залоз з обстеженням регіонарних лімфатичних вузлів, черевної порожнини та нирок — один раз на два роки.

У Центрі громадського здоров'я порадили, як мамам піклуватися про своє здоров'я

Джерело: lutsk.rayon.in.ua