Канадські хірурги проводять операції з реконструкції обличчя у волинській лікарні

14 травня 2025 р. 14:05

14 травня 2025 р. 14:05


Відновили нерви кистей і провели пластику дефектів рук, черепа, змоделювали новий ніс та усунули дефекти обличчя, провівши його часткову реконструкцію, – це неповний перелік операцій, які виконали спільно канадські й волинські хірурги в обласній клінічній лікарні упродовж третьої тижневої місії в Україні, – пише ІА Волинські новини.

Серед іноземних фахівців оперували пластичні хірурги Керолін Левіс і Лейф Сігуртеон , кистевий хірург Стівен МакКейб , який першим у світі здійснив пересадку кисті. Серед канадських спеціалістів – пластичні, щелепно-лицьові та нейрохірурги, анестезіологи та медсестри. Вони прилетіли в Україну у складі кількох медичних груп. І в кожного – своя хірургічна місія, інформує журналіст Андрій Гнатюк .

В одного з пацієнтів беруть як трансплантат фрагмент клубової кістки, щоб усунути дефект нижньої щелепи.

«Він буде фіксуватися до нижньої щелепи за допомогою індивідуальної пластини. Максимально такий трансплантат дозволяється брати до шести сантиметрів. Якщо більший, то велика вірогідність, що він не приживеться», – пояснює щелепно-лицьовий хірург Владислав Малімон .

«Методика, коли береться фрагмент кістки, м’яза і шкіри на судинній ніжці, тобто з артерією і веною, пересаджується з нижньої кінцівки або руки і підсаджується в місце дефекту, – це не щось нове, але це нове впровадження в наших умовах. Оскільки ця методика високоточна, мусять бути високоточні спеціалісти, підготовлені, і технічне забезпечення. У нас уже є можливість розвивати цю методику. І дуже добре, якщо приїде хтось, хто дуже добре володіє цією методикою, і навчить молодих спеціалістів», – говорить щелепно-лицьовий хірург Лілія Струк .

Клубову кістку і нижню щелепу пацієнта фіксуватиме спеціальна реконструктивна пластина. Її канадські колеги виготовили на основі обстежень, які надійшли від волинських лікарів, і підлаштували спеціально під хворого.

«Ми робимо реконструкцію нижньої щелепи і треба пластинку прикрутити. Вона мусить мати певну форму. То ми, використовуючи КТ, створили модель нижньої щелепи пацієнта. І тепер наш хірург надає цій пластинці правильної форми», – каже анестезіолог канадської місії Павло Славченко .

Пацієнтів, які потребують операції в кілька етапів, канадські хірурги ведуть до кінця. Це одна з умов їхніх місій в Україні. Двом хворим українсько-канадська група лікарів змоделювала практично новий ніс. Це не лише відновлення анатомічних рис, а й нова якість життя.

Пацієнт Роман Іллічов розповідає: «І рот вшивали. І наріст був, який уже зняли. Набагато краще почуваюся, і до людей приємніше виходити. Після операції – взагалі супер».

«Була невеличка травма. Вдарила дитина і була зламана кістка, яку ми власне будували минулого оперативного втручання. Ми все виправили. Ми взяли ще додаткову клубову кістку і зробили такий кістковий трансплантат. Зафіксували його і зробили ніс, уже більш гостріший, більш виразніший. І так само додали кістку на нижню щелепу, що дасть можливість говорити про протезування», – зазначає щелепно-лицьовий хірург Владислав Малімон.

Про кращий свій стан говорить пацієнт Валентин Ковальов : «У мене взагалі не було носу. Зараз, як бачите, набагато краще. І дихати можу, і запахи відчуваю».

«Клапоть, який йде від чола, живить ніс, бо там іде судина. Під час цієї операції ми працювали над створенням форми носа. Створили перегородку і зробили більш виразнішу губу. Після наступної операції вже виглядатиме більш естетично», – коментує щелепно-лицьовий хірург Владислав Малімон.

Це третій візит канадських лікарів на Волинь. Іноземці відзначають більшу злагодженість у роботі з українськими колегами. Вони чітко розуміють технічні можливості й методики втручань, тому можуть краще їх спланувати. Водночас це досвід, який канадські лікарі не отримують на Батьківщині.

«Ми тут отримуємо досвід також, обмінюємося знаннями. Наша мета – не тільки приїхати й виконати операції. Дуже важливо, щоб був обмін методиками, знаннями між українськими і канадськими лікарями. У планах – щоб молоді лікарі, які тільки розпочинають свій шлях у професії, приїжджали на довший час у Канаду та працювали з нами», – говорить керівник канадської хірургічної місії в Україні Олег Антонишин .

Загалом канадські хірурги привезли на Волинь для пацієнтів дев’ять імплантів, які виготовили індивідуально для кожного. Вони пожиттєво замінять утрачені анатомічні фрагменти.

«Інформацію про пацієнтів нам пересилають до Канади. Ми перевіряємо все ще на місці, в Канаді. Тобто імпланти і плани ми робимо перед від’їздом в Україну. Це різноманітні імпланти, зокрема для реконструкції дефектів черепа», – додає керівник канадської хірургічної місії в Україні Олег Антонишин.
Для Павла Славченка, який має полтавське коріння, – це вже 15-й візит в Україну з 2014 року. Він розповідає: щоразу після повернення в Канаду хірурги аналізують кожну операцію і це формує їм неоціненний практичний досвід.

«У Канаді цю методику використовують тоді, якщо, наприклад, пацієнт має рак лиця і потрібно видалити частину щелепи, а потім відновити втрачений фрагмент», – каже анестезіолог канадської місії Павло Славченко.

«Було проведено багато хірургічних втручань, переважно спрямованих на реконструкції. Це і нейрохірургічна, і щелепно-лицева хірургія. Виконувалися аутотрансплантаційні хірургічні втручання та імплантації замінників дефектів з використанням полімерних матеріалів, з використанням титанових імплантів. Усі ці імпланти були виготовлені за кошти благодійників у Канаді – індивідуально під кожного пацієнта. Тому вони ідеально підійшли. Хірургічні втручання виконані на високому рівні», – розповідає завідувач відділення нейрохірургії обласної клінічної лікарні Іван Бобрик .

Підготовка до наступної місії розпочинається відразу після завершення попередньої, кажуть канадські хірурги.

«Щоразу, коли приїжджаємо сюди, нам спокійніше. Тут нам уже все знайоме. Наші колеги-українці звикають до нас, а ми – до них. І щоразу є краща співпраця», – наголошує анестезіолог канадської місії Павло Славченко.

Канадські хірурги проводять операції з реконструкції обличчя у волинській лікарні

Джерело: volyninfa.com.ua