«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

15 травня 2025 р. 11:54

15 травня 2025 р. 11:54


У комунальному підприємстві «Луцькводоканал» на стадії завершення масштабний проєкт з модернізації системи очищення води та покращення її якості, який реалізують спільно з польською компанією Krevox на базі американського обладнання Culligan .

У середу, 14 травня, представникам ЗМІ Волині, зокрема журналістам ВСН , керівник КП Віктор Гуменюк презентував результати реалізації ініціативи «Покращення якісного водопостачання в Луцькій громаді» .

Ми побачили і зазнимкували завершення проєкту реконструкції найбільшої станції водоочистки, яка очищає воду для 180 тисяч лучан, фактично весь правий берег нашого міста. Побували на старій станції, мережі, резервуари та інше обладняння якої перебуває в поганому стані. Порівняли, як компактно та сучасно виглядає впровадження інноваційної системи очищення на Дубнівському водопровідному майданчику зараз.

У Луцьку добігає завершення один із наймасштабніших інфраструктурних проєктів останніх років — модернізація системи очищення води на Дубнівському водозаборі. Новітні технології, європейські стандарти та багаторівнева система фільтрації дозволять значно покращити якість води для понад 180 тисяч мешканців. Реалізація ініціативи стала відповіддю на сучасні екологічні виклики та кроком до інтеграції в європейський простір.

«Цей проєкт дуже комплексний. До нього входить станція напірних та відкритих фільтрів, балансуючі та контактні резервуари, під’єднання усіх зовнішніх мереж, звідки подаватиметься сира вода, а також каналізаційно-насосна станція, яка буде відкачувати та промивати воду після її очистки. В новому будівництві така станція вартувала б близько 20-ти мільйонів євро, але наш бюджет буде прогнозовано в межах семи мільйонів євро.

Це вдалось зробити завдяки тому, що ми використали існуючі будівлі, максимально вмістили у них все обладнання, технологічно це все зав’язали, використовуючи діючу інфраструктуру. Тому проєкт так суттєво знизився у вартості, але він є складним з точки зору виконання робіт, адже ми працюємо на діючому майданчику, де дуже багато мереж», - пояснив директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк .

«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

За словами керівника «Луцькводоканалу», в межах проєкту модернізують ключові об'єкти водопідготовки, які нині перебувають у стадії активного будівництва. Серед них: будівля напірних фільтрів, контактні резервуари, резервуари чистої води, зовнішні інженерні мережі, станція відкритих фільтрів і каналізаційно-насосна станція для промивної води .

«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

Стара станція водоочищення

Основу водопостачання Луцька формують три водозабори – Омелянівський, Гнідавський і Дубнівський. Найбільший із них, Дубнівський, постачає воду до центральної частини міста, зокрема 33-го та 40-го мікрорайонів. Водночас усі ці водозабори, зведені ще у 1970-х роках, базуються на застарілих технологіях.

«Наша вода – з артезіанських свердловин. Але нині у світі, а в Україні тим паче, зокрема у зв’язку з підривом Каховської ГЕС, уся вода взаємопов’язана, і якість її щороку погіршується. Також потрібно розуміти, що Україна рухається до Європейського Союзу, тож усім муніципалітетам та бізнесам урешті доведеться виконувати імплементовані директиви.

Це стосується і питної води. Директива ЄС трішки жорсткіша та встановлює певні вимоги щодо якості питної води. І вся відповідальність ляже на плечі громад, у власності яких перебувають водоканали», – зазначив Гуменюк.

«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

Віктор Гуменюк також зауважив, що Луцьк має розгалужену систему свердловин, що дозволяє мінімізувати ризики при аваріях. Але вузьким місцем залишається саме система очищення, через яку проходить основний обсяг води.

«...є одне дуже вузьке місце, куди вся вода приходить зі свердловин на очищення і звідки виходить, – це станція водоочищення та насосні станції. І якщо стається якась проблема на цьому об’єкті, 70% лучан залишаються на тривалий період без води», – додає керівник підприємства.

З огляду на це, з 2022 року підприємство працює над створенням сучасного комплексу очищення на Дубнівському майданчику, що забезпечить стабільність водопостачання й відповідність європейським стандартам.

Серед основних елементів системи – станція напірних фільтрів, готовність якої становить 95%. Тут уже проводяться роботи з налаштування автоматизації, диспетчеризації, засипки фільтрувальних матеріалів. Потужність станції – 20 мільйонів літрів води на добу.

«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

Ще один об’єкт – станція відкритих фільтрів, збудована за польською технологією Krevox , здатна очищувати до чотирьох мільйонів літрів щоденно.

Також проєкт передбачає резервуари, насосні станції, зовнішні водогінні мережі та контактний резервуар. Для очищення стічних вод, які утворюються під час промивання фільтрів, збудовано окрему каналізаційно-насосну станцію.

«Коли ми готуємо 24 мільйони літрів води, в нас утворюються два мільйони літрів стічної води… У нас побудовано відповідну каналізаційно-насосну станцію, яка вже повністю готова», – додає посадовець.

За словами Кшиштофа Кренжелевського , представника Krevox, технологія відкритих фільтрів, що використовується в Луцьку, ґрунтується на природному принципі фільтрації з використанням семишарової породи. Станція має компактну конструкцію і забезпечує високу якість води.

«Для облаштування станції було використано технологію відкритих фільтрів… Головна особливість роботи цих фільтрів полягає у використанні семи шарів породи, що імітують природний процес фільтрації річки», – розповів Кренжелевський.

«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

До слова, станцію здадуть в експлуатацію за два місяці. Обладнання, що встановлене в Луцьку, відповідає стандартам ЄС і працює безперебійно. У Польщі такі станції експлуатуються понад 30 років без аварій і потреби в додатковому обслуговуванні.

Міський голова Луцька Ігор Поліщук наголосив на важливості реалізованого проєкту.

«Думаю, не буде перебільшенням, якщо скажу, що це історичний проєкт. Нам невідомо, щоб десь в Україні була така система водоочистки. Саме такі системи водоочистки встановлені в понад 350 містах Польщі та в Євросоюзі в понад 1000 міст. Ми готуємось до вступу в Європейський Союз, там є жорсткі директиви щодо якості води, тому і зношеність старого обладнання, і наближення вступу до Євросоюзу, і бажання покращити якість води для наших жителів, мотивує нас реалізовувати цей проєкт.

Він нам дасть суттєве покращення якості води за багатьма показниками, дасть надійність обладнання, тому що сьогоднішнє може вийти з ладу у найближчому майбутньому, тоді не буде можливості подавати воду для майже двохсот тисяч лучан. Дуже велика перевага таких технологій в тому, що вони дуже надійні, їх не потрібно обслуговувати та витрачати додаткові кошти з бюджету, - сказав Ігор Поліщук.

«Без перебільшення, історичний проєкт»: у Луцьку завершують модернізацію системи очищення води

Джерело: vsn.in.ua